logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Mieszanie przy pożarze

2003-05-18

W bazie paliwowej w Goleszynie najprawdopodobniej produkowano nielegalne mieszanki benzynowe, które sprzedawano jako pełnowartościowe paliwo. Jak udało nam się ustalić, w bazie paliwowej w Goleszynie należącej do płockiego Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Chempal przygotowywano paliwa "uszlachetnione", czyli zawierające niezgodne z przepisami dodatki chemiczne. W pożarze, który wybuchł tam we wtorek, ciężko ranne zostały dwie osoby. Strażacy prowadzący akcję gaśniczą znaleźli na terenie magazynów cysternę wypełnioną izopentanem, silnym związkiem chemicznym, który podwyższa liczbę oktanów w benzynie. - Według naszej wstępnej wiedzy w bazie był właśnie ten środek. Szczegóły będą znane po analizie chemicznej substancji - wyjaśnia Życiu asp. sztab. Włodzimierz Kaczmarczyk, zastępca komendanta sierpeckiej straży pożarnej. Izopentan poprawia też sztucznie jakość rozrzedzonego paliwa. Jego dodawanie do benzyn w dużych ilościach jest niezgodne z przepisami. Do tego jest to substancja łatwopalna. - Ta substancja nie powinna być dodawana do benzyny - nie ma wątpliwości Marek Bukowski, chemik z Orlen Laboratorium w podwarszawskich Mościskach. To, czy w magazynie należącym do płockiej firmy, oprócz działalności zgodnej z prawem prowadzono także nielegalną rozlewnię, której celem było "uszlachetnianie" benzyn, ustali ostatecznie dochodzenie policji i prokuratury. Zdaniem policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, próbki paliw pobrane w Goleszynie zostaną poddane specjalistycznym testom. Po ich zakończeniu będzie jasne, czy PHU Chempal oszukiwało kierowców. Jednak Krystyna Panasewicz, prezes firmy Petro EBC, wydającej branżowe pismo "Świat paliw" i niezależny analityk rynku paliwowego już teraz jest pewna, że w Goleszynie dochodziło do machlojek. Izopentan w bazie paliwowej jest zjawiskiem co najmniej bardzo dziwnym. - To czysta chemia. Używanie go jest jednoznaczne z mieszaniem paliw. A skoro straż znalazła tę substancję w bazie paliwowej, to oznacza, że była wykorzystywana. Oczywiście do "uszlachetniania" - wyjaśnia nam Krystyna Panasewicz. Uważa ona, że im słabsza benzyna, tym więcej izopentanu trzeba do niej dodać, by nadawała się do użytku. Skoro tu, prawdopodobnie masowo (o czym świadczy ilość znalezionych chemikaliów), dodawano ten składnik do benzyn, wszystko jest jasne. - Jeśli pośrednik w handlu paliwem jest uczciwy nie ma potrzeby, by miał izopentan - dodaje. W firmie PHU Chempal w Płocku nie udało się oficjalnie z nikim porozmawiać. Mężczyzna, który stwierdził, że jest księgowym, ale nie chciał ujawnić swojego nazwiska, powiedział, że nie będzie komentarzy, bo szefowie przedsiębiorstwa są już zmęczeni zamieszaniem. - To nieprawda, że nielegalnie mieszaliśmy paliwa - rzucił tylko. - Według mojej wiedzy takiego artykułu, jak izopentan wtedy w bazie w ogóle nie było. http://www.zw.com.pl/apps//tekst.jsp?place=zw_list_articles&news_id=14102


Tagi: Gmina Sierpc


M.Hadaj - Życie Warszawy

Komentarze do artykułu: [5]


demon_macho
2003-06-03 10:57:15 - dobry ten wybuch przynajmniej można było zarobić na aluminium


konsument
2003-05-21 17:57:23 - WYBUCH SPRAWIEDLIWOŚCI !!! choć mały to napewno spedza sen z powiek okolicznym biznesmenom?(oszustom) braży paliwowej. Mam nadzeje że zostaną podjete kroki ku sprawdzenu jakości sprzedawanych produktów rafineryjnych? w okolicznych CPN-ach. Panstwo podnosi akcyzę bo maly dochód a szejkowie okoliczni nie płacą bo sie nie opłaca :) błędne koło ? czy ironia ? ktoś musi zapłacic, jak wiadomo nam wszystkim w modzie jest kopanie leżącego, wiec dokopią nam napewno tak czy inaczej.


CIEKAWSKI
2003-05-19 18:40:46 - chciei se tylko kiełbaski upiec


1111
2003-05-18 18:17:56 - Przedsiebiorstwo PHU to oszusci i ci bazy Goleszyn policja nie powinna nic dochodzic ale zaraz zamykac to jest pewne efekt był widoczny - gołym okiem.


ANONIM
2003-05-18 12:48:41 - WSZYSTKO BYŁO UKARTOWANE !!!
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.