logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Sierpczanin Rafał Olechowski najlepszym nauczycielem stanu Nowy Jork - 1.03.2012 r.

2012-03-08

Sierpczanin Rafał Olechowski z uczniami tuż po otrzymaniu nagrody Milken Family Foundation dla najlepszego nauczyciela w stanie Nowy Jork.
Sierpczanin Rafał Olechowski z uczniami tuż po otrzymaniu nagrody Milken Family Foundation dla najlepszego nauczyciela w stanie Nowy Jork.

Sierpczanin Rafał Olechowski [syn niedawno zmarłego sierpeckiego społecznika, fotografa i trenera sportu Andrzeja Olechowskiego - dopisek Redakcja Sierpc OnLine], 37-letni nauczyciel literatury angielskiej w Townsend Harris High School na Queensie, otrzymał w czwartek nagrodę Milken Family Foundation. Prestiżowym wyróżnieniem, nazywanym Oscar of Teaching [Oscar Nauczania - dopisek Redakcja Sierpc OnLine], co roku honoruje się zaledwie 34 osoby w całych Stanach Zjednoczonych. Nauczycielowi przyznano 25 tysięcy dolarów.

Byłem niesamowicie zdziwiony. Fundacja nie informowała nas o nominacjach, więc o niczym nie wiedziałem. Nikt nie wiedział - opowiada w wywiadzie udzielonym "Nowemu Dziennikowi" Rafał Olechowski. - Niedawno miałem operację kręgosłupa i byłem w domu na zwolnieniu, kiedy zadzwonił do mnie dyrektor i poprosił, abym przyszedł do szkoły.

Kiedy dowiedziałem się, że chcą się ze mną widzieć przedstawiciele Milken Family Foundation, pomyślałem, że to w sprawie magazynu literackiego, który prowadzę z dzieciakami (w zeszłym roku za ten magazyn Olechowski otrzymał nagrodę Columbia University). Niespodziewanie wiceprzewodnicząca fundacji Jane Foley powiedziała, że ma dla mnie niespodziankę. Kiedy zorientowałem się, że chodzi o pieniądze, byłem przekonany, że zostaną one przekazane na rzeczy szkoły.

Opisując swoje emocje towarzyszące odbieraniu nagrody, stwierdził, że "ugięły się pod nim nogi". W końcu jednak udało mi się powiedzieć coś mądrego - dodaje wesoło.

W sali zgromadziło się ok. 600 uczniów. Kiedy usłyszeli werdykt uznający Mr. O - tak dzieci skróciły trudne do wymówienia nazwisko Olechowskiego - za najlepszego nauczyciela w stanie Nowy Jork, zaczęli krzyczeć ze szczęścia. Totalnie oszaleli. Długo skandowali 'Mr. O', 'Mr. O'. Ta ich spontaniczna reakcja była dla mnie bardzo miła - mówi wychowawca.

Rafał Olechowski w Stanach Zjednoczonych mieszka od ponad 20 lat, ale mówi płynnie po polsku. Tu skończył liceum i studia. W Townsend Harris High School uczy od 5 lat. Wcześniej pracował w liceum na Jamaice. Obecnie prowadzi zajęcia dla klas 2 i 4. Do szkoły uczęszcza wielu uczniów polskiego pochodzenia i - jak podkreśla nauczyciel - osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Zapytany o to, jak zachęcić młodzież do czytania książek, odpowiada: Staram się myśleć jak oni - w jaki sposób ja bym chciał, żeby dane zjawisko zostało mi przedstawione, gdybym miał 16 lat. To trudne, bo mimo wszystko dużo nas dzieli - mógłbym być ich ojcem.

Prowadzone przez niego zajęcia z literatury nie przypominają typowych lekcji języka angielskiego. Czytamy wszystko - od Biblii do Virginii Woolf - średnio jedną książkę w tygodniu. Uczniowie siadają w okręgu i dyskutują. Ja się im przysłuchuję i tylko czasem poprawiam albo naprowadzam na pewne sprawy - opowiada Olechowski. - Nie robię sprawdzianów ani klasówek. Dzieciaki nie kują materiału na pamięć, ale uczą się samodzielnego myślenia.

RELACJA VIDEO Z UROCZYSTOŚCIAnna Tarnawska, Nowy Dziennik Polish Daily News

Komentarze do artykułu: [15]


sierpczanka
2012-03-12 08:35:39 - jestesmy dumni z takich ludzi ,ktorzy dochodza do tego wlasna praca,to Rafal teraz promuje nasze miasto ,kraj wielkie dzieki


Renata
2012-03-11 15:00:37 - do Pieknie Prawdopodobnie jestes kims z dawnych znajomych Jacka :).. Tak na marginesie ,nie wiem co to znaczy ,ze "fotorgrafuje "...poniewaz od pietnastu lat zawodowo Jacek w N.Yorku zajmuja sie czyms innym . Posiada cenione tutaj ,wlasne studio witrazy , specjalizujace sie w pracach na najwyzszym poziomie -dla kosciolow katolickich. zona Jacka :) Ps. z Rafala wyroznienia - wszyscy jestesmy bardzo dumni i do dzis mysl o tym przywoluje usmiech na twarzy:) Milo tez czytac te wszystkie cieple ,pozytywne komentarze zamieszczone przez mieszkancow Sierpca .


ja
2012-03-11 12:15:26 - mega. Sierpc jest z Pana dumny!!!!!!


Maria
2012-03-10 15:22:33 - Wielkie gratulacje!!! Chłopak wyjechał za ocean w wieku kilkunastu lat. To co osiągnął własną pracą, to wielki sukces! Gratulacje dla Rafała i całej Jego Rodziny.


tosia1
2012-03-10 12:54:56 - Gratulujemy sukcesu!!!!! Popłakałyśmy się z Mamą. Ojciec Rafała też jest dumny, chociaż nie doczekał. Gratuluję Mamie takiego syna.


czytelnik
2012-03-09 10:02:01 - http://vimeo.com/37957602 - to jest link, pod którym można zobaczyć uroczystość wręczenia tej prestiżowej nagrody dla Rafała Olechowskiego.


MARGO
2012-03-08 08:52:50 - MOJE GRATULACJE , POWODZENIA .


znajomy z trójki
2012-03-08 00:52:51 - I co na to pani "pedagog" L., która oblała Rafała w podstawówce? Ale chyba nie ma co liczyć na refleksję w tym przypadku…


s
2012-03-07 21:30:38 - tak trzymaj brachu teraz gały wyjdą tym nauczycielom z podstawówki którzy nas uczyli :)


Pięknie
2012-03-07 20:12:23 - Gratulacje dla Rafała. Jeśli chodzi o subkulturę z okresu lat 80 ktoś poniżej pomylił Rafała z jego starszym bratem Jackiem, który fotografuje w Nowym Jorku, a który w tamtych latach grał muzykę punkrockową, malował obrazki u Pichy w DK. Bawiliśmy się świetnie. To były czasy :)


Magdalena Staniszewska
2012-03-07 19:46:45 - Gratuluję tak wspaniałego wyróżnienia. Krzewienie czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodzieży, to wielka sprawa. Super, że taka praca jest doceniana. To motywuje do jeszcze większej aktywności na tym polu. Możemy być dumni z takiego Sierpczanina!


do "pamiętam"
2012-03-07 19:13:16 - Widać, że jesteś jeszcze b. młodą osobą, skoro Rafała nazywasz "pierwszym punkiem w mieście". Wyjechał stąd zaraz po podstawówce, to faktycznie z prawdziwymi punkami miał WIELE wspólnego (ha,ha,ha). A wracając do sedna, to Rafałowi gratuluję. Super


aaaaaa
2012-03-07 19:04:07 - http://www.mff.org/newsroom/news.taf?page=videos&vid=1246 link do filmu z wręczenia nagrody


pamietam
2012-03-07 18:46:35 - Olech stary sierpecki punk chyba nawet pierwszy Punk w tym pieście :-) BRAWO


Jolanta
2012-03-07 16:12:28 - Ten artykuł jest jak miód na serce. Pomimo, że nie znam osobiście Pana Rafała, gratuluję Mu tak wspaniałego sukcesu. Pan Rafał jest dowodem na to, że każdy może w życiu osiągnąć coś wielkiego. Trzeba tylko chcieć! Przede wszystkim gratulacje należą się rodzicom, które składam na ręce Mamy. Może Pani być dumna z syna. Tato na pewno też byłby dumny!
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.