logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Dworzec PKP w Sierpcu na sprzedaż. Czy powstanie w nim galeria, spa a może muzeum?

2013-03-12

Widok dworca PKP w Sierpcu po renowacji. Marzenie Sierpczaków.
Widok dworca PKP w Sierpcu po renowacji. Marzenie Sierpczaków.

Dworzec PKP, 10.04.2011 r.
Dworzec PKP, 10.04.2011 r.

W 2006 roku już ktoś przewidział los naszego dworca. Oby się tak nie stało.
W 2006 roku już ktoś przewidział los naszego dworca. Oby się tak nie stało.

 Dworzec PKP w Sierpcu to miejsce niemal kultowe. Niegdyś tętnił życiem, przyjmował tysiące podróżnych. Dziś popada w ruinę a jedynym śladem po latach jego świetności jest piękna architektura. Chyba nie ma w Sierpcu osoby, która przechodząc ulicą Dworcową czy Staszica nie spojrzałaby z sentymentem na budynek dworca. O wyjątkowości tego miejsca świadczą też setki zdjęć wykonywane każdego roku zarówno przez zawodowych fotografów, jak i licznych amatorów (czego dowodem jest galeria zdjęć Sierpc OnLine). Zniszczony budynek dworca jest też wdzięcznym obiektem dla filmowców, którzy już nie jeden raz wykorzystywali go w swoich filmach.

Dziś ten zabytkowy obiekt jest przysłowiową kulą u nogi zarówno PKP, jak i naszego samorządu. Od wielu lat nie obsługuje już pasażerów, z każdym rokiem popada w ruinę, nie generuje zysków. Aby podreperować swój budżet pod koniec lutego kolej ogłosiła wielką wyprzedaż. Do kupienia jest około 850 z 2,5 tysiąca dworców, magazynów, warsztatów, składów itp. z mienia PKP w całej Polsce. Według informacji z portalu gazeta.pl większość obiektów za przysłowiową złotówkę będą mogły kupić samorządy. Ponad 50 obiektów będzie mógł nabyć każdy chętny, kto oczywiście dysponuje sporą gotówką i pomysłem na zagospodarowanie obiektu.

Okazuje się, że wśród obiektów na sprzedaż jest też dworzec PKP w Sierpcu. Nasi samorządowcy nie są jednak zainteresowani jego nabyciem, czemu dali wyraz na niedawnej sesji Rady Miejskiej. Wydaje się, że jedyną nadzieją dla rodzimego obiektu jest bardzo bogaty prywatny inwestor z pomysłem na wykorzystanie dworca na przykład w celach komercyjnych.

Proponuję naszym Czytelnikom zabawę w typowanie pomysłów na metamorfozę sierpeckiego dworca PKP. Wyobraźmy sobie, że przybywa do Sierpca bogaty inwestor, który potrzebuje tylko naszej podpowiedzi, co znajdować mogłoby się w budynku dworca. Może ekskluzywny hotel? Albo bardzo dobra restauracja z klimatycznym wnętrzem? Lub sierpeckie centrum sztuki i biznesu (coś na wzór poznańskiego Starego Browaru Grażyny Kulczyk)? A może muzeum historii Sierpca lub muzeum kolejnictwa? Albo nowoczesne SPA? Popuśćmy wodze wyobraźni! A nuż nasze pomysły skuszą jakiegoś lwa biznesu by zainwestować w Sierpcu?

Polecam lekturze także artykuł "A przed laty o Sierpcu pisano... W dworcowej poczekalni"


Tagi: Dworzec PKP Sierpc


Magdalena Staniszewska

Komentarze do artykułu: [30]


maruda-(
2013-03-19 21:18:56 - TERAZ TO MOŻNA a 20 lat NIKT O TYM NIE POMYŚLAŁ w pkp (p......ć kolejarzy p...ć)


gta
2013-03-18 21:15:29 - a może, niech tam kiedyś powstanie Osiedle Przyszłości?


O dworcu.
2013-03-17 22:16:12 - To smutne, że ktoś wspomina o sprzedaży, a nawet rozbiórce tego pięknego zabytkowego dworca PKP, zamiast zabiegać o jego wyremontowanie i udostępnienie podróżnym. Wielu ludzi tęskni za połączeniami nie tylko do Torunia 1 raz na dobę, ale do Płocka i Warszawy. Myślę,że byłaby to inwestycja ważniejsza dla mieszkańców niż te szlauchy na Jeziórkach. Ludzie mogliby gdzieś dalej szukać pracy, a teraz nie mają jak dojechać.


Pasażer
2013-03-17 19:00:12 - Zgadzam się, że Sierpc nie jest tak ważnym węzłem jak przed laty, ale proszę przyjść na stację np.w niedzielę kiedy przychodzi Arriva z Torunia.Gdzie ci oczekujący ludzie mają się schronić przed deszczem, wiatrem, śniegiem czy mrozem itd.Brakuje zwykłej ławki aby przysiąść jak to bywa przed podróżą.Ludzie robią co mogą, albo chowają się w autach, a pozostali za murem dworca.To jest XXI wiek? Nikt nie wymaga restauracji z orkiestrą i tańcem gogo, ale chociaż ten hol wewnątrz dworca mogliby udostępnić. A, no tak będą palić, załatwiać się inni, pić żule, ale mamy Policję i zrobi porządek w pięć minut.Ktoś napisał trzeba chcieć, no My chcemy, ale My to tylko pasażerowie i możemy chcieć.Nic dziwnego, że czyta się wpisy o bardzo negatywnej treści, ale jeśli dworzec jest nie dla pasażerów to rzeczywiście niech "wyremontują" tak jak to uczyniono niedaleko bo w Szczutowie.


dworzec
2013-03-17 17:26:46 - Nie ma co porównywać Ciechanowa do Sierpca. Tam jest stacją przelotowa na trasie z Warszawy na wybrzeże. Myśmy też mieli kiedyś węzeł kolejowy i bezpośrednie połączenia z Kołobrzegiem, Gdańskiem i Łodzią a teraz tylko szynobusy nam zostały.


Sąsiedzi
2013-03-17 10:55:18 - W takim Ciechanowie wyburzają zabytkowy dworzec PKP, ale na jego miejscu powstanie piękny nowoczesny na miarę potrzeb obiekt.Można no nie! Jak się tylko chce!!!


bez przesady
2013-03-14 07:56:37 - Remont synagogi w Plocku (budentek raczej o podobnej kubaturze) kosztowal ponad 9 milionow zlotych. Kto ma taka kase? jaki interes w tym miejscu moglby przyniesc taki zysk, aby inwestycja mogla sie kiedykolwiek zwrocic? Nie liczmy na zadnego prywatnego inwestora bo nikogo glupiego nie znajdziecie. Jedynie Urząd Miejski (moze z pomoca Powiatu) oraz duze dofinansowanie ze srodkow europejskich, mogloby byc szansa dla tego budynku... Ale z punktu widzenia miasta taka inwestycja nie ma sensu, musieli by przez rok dawac pieniadze TYLKO w ten budynek, nie robiac zadnych innych inwestycji w miescie. A potem stal by bezproduktywnie, albo mozna by zrobic mieszkania socjalne (miasto nie wyremontuje budynku by ktos mogl zrobic sobie tam dyskoteke albo sklep). Kawiarnia tez nie wypali... w Centrum Kultury od roku szukaja cetnego na wynajecie i prowadzenie kawiarni.. jakos wielu chetnych do tej pory nie ma i kawiarni nie ma...


do klub
2013-03-14 07:26:32 - A po drugie chciałbyś mieć dyskotekę pod oknem ? (mam na myśli mieszkańców w pobliżu). Raczej chyba nie.


do klub
2013-03-14 07:23:36 - Żeby taki klub się utrzymał nie może być w Sierpcu ! Bo utrzyma się może dwa miesiące.


klub
2013-03-13 23:19:51 - Myśle, że ten stary budynek posiadający dużą poczekalnię, biuro rzeczy znalezionych, kasę, punkt gastronomiczny/sklep, toalety mógłby być świetnym miejscem na klub muzyczny, dyskotekę. Wyobraźmy sobie taką metamorfozę: Poczekalnia-sala taneczna, biuro rzeczy znalezionych- sztania. kasa-kasa, punkt gastronomiczny(...)-bar, itd. W najbliżesz okolicy nie ma lokalu gdzie mogliby się bawić młodzi ludzie. Mówie o miejscu z klasą na jaką dworzec zasługuje. Najbliższe (eleganckie) kluby są oddalone o kilkadzesiąt kilometrów. Do porządnego lokalu przybywaliby ludzie z daleka, wiem co piszę bo i mi zdarzy się jechać dalej (100-120km) na dobrą imprezę.


Niejasnowidz
2013-03-13 22:22:34 - Zdjęcie z krową przepowiada jak Sybilia, a szkoda.


Icchak
2013-03-13 22:10:31 - Zagospodarowanie budynku dworca jest bardzo proste. Wystarczy wziąć 2 miliony złotych i budynek wyremontować. Później urządzić w nim taki dochodowy biznes, żeby te 2 miliony się zwróciły w pół roku. Proste!


Cygan
2013-03-13 21:39:44 - Agencja towarzyska , tego jeszcze u nas nie ma , nie trzeba by było po innych cywilizowanych miastach jeździć :)


bb
2013-03-13 20:37:30 - Dworzec PKP to niezwykle klimatyczne miejsce. Przytulna kawiarenka, lodziarnia, czy kameralny klub byłby przyjemnym miejscem w takim budynku. Na pewno urokliwym. W końcu dworzec to, bądź co bądź, zabytek i dziedzictwo kulturalne naszego miasta. Szkoda, że niedocenione, bo piękne.


xx
2013-03-13 16:58:43 - Dworzec PKS też na sprzedarz


saper III
2013-03-12 15:19:10 - W ścianach dworca można powiercić dużo dziur o średnicy 5 - 6 centymetrów i przerobić ten budynek na jedną wielką budkę dla szpaków. Adam Wajrak będzie zadowolony.


on
2013-03-12 14:58:52 - Czy dworzec PKP jest wpisany na liste zabytow? jesli tak, to nie mozna zburzyc, musi sam sie zawalic... a nawet wtedy bedzie musial zotac jako zabytkowe ruiny :)


saper II
2013-03-12 14:11:03 - Koszt wyburzenia dworca i wywiezienia gruzu można szacować na jakieś 300.000 złotych.


saper
2013-03-12 12:41:06 - Oddać gruz porozbiórkowy za darmo w zamian za bezpłatne wyburzenie. Może najłatwiej będzie to można zrobić przy użyciu dynamitu. Mimo tego wątpię, żeby znalazł się chętny do takich prac rozbiórkowych...


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2013-03-12 10:21:16 - moim zdaniem jakieś muzeum bo to przyciągnęłoby wycieczki i wszyscy by mogli zarobić


alusia
2013-03-12 08:12:28 - Gdybym miala kase, kupilabym to i zrobila tam dobra restauracje. Gdzie spokojnie mozna dobrze zjesc i posluchac spokojnej muzyki ale takiej klasycznej. Od czasu do czasu jakas kameralna impreze ale dopiero od 25 lat. Gdzie obowiazywalby stroj wieczorowy. Pare pokoi fotelowych. Ach... mam wiele innych pomyslow. Ale takiej restauracji brakuje w miescie.


Rewizor-retro
2013-03-11 22:42:14 - Ani żydy, ani Niemcy tego obiektu nie kupią, ani nie odrestaurują bo z tego miejsca był ich ostatni odjazd w pamiętny czas, jest to obiekt, który wzbudza w nich strach. Pan gość z Niemiec też otrzymał na pożegnanie obraz z wizerunkiem dworca PKP, więc musimy sami coś robić bo to nasze, może jednak połączyć tam usługi PKP i PKS. Muzeum kolejnictwa nie wypali bo całe zaplecze zdewastowali, a lokomotywy pocięli na złom, już nawet tory zaczęto rozkradać, no takie nowoczesne myślenie.


Do poniżej
2013-03-11 22:42:01 - a kto to sfinansuje i kto będzie tam chodził?


PKP historia
2013-03-11 22:24:04 - Przy innych dworcach w parkach przy stacyjnych są eksponowane zabytki techniki kolejowej jak lokomotywy, drezyny, pompy itp. W Sierpcu park PKP zamieniono na bohatersko-patriotyczny no i dobrze to w budynku dworca niech powstanie muzeum Gen.Nila i walk w okolicach Sierpca.


do poniżej
2013-03-11 20:24:15 - Mateuszku,dom kultury to nasz --miasta a dworzec to PKP czyli Polski .cI panowie co zarzadzaja to pobrali olbrzymie pensje ,premie i brali to co im dawało dochód a smiecie pozostawili na koniec i udaja greka ,że za 1 złotego chcą oddac .Niech trzymaja i płaca podatki od nieruchomości.


do mateusz w
2013-03-11 15:47:43 - A w domu wszyscy zdrowi?Galeria w 20 tysięcznym mieście?Bezrobocie sięga zenitu a temu galerii się zachciewa.Dla kogo ta galeria,dla bezrobotnych, żeby mogli sobie pospacerować?A kto w takiej galerii zarobi chociażby na utrzymanie swojego punktu,jak tu ludzie kasy nie mają?Oj Mateuszu,widać że jeszcze młody i niedojrzały jesteś.


może
2013-03-11 14:20:16 - sklep z meblami z Holandii?


a ja sie pytam ?
2013-03-11 13:50:44 - Dlaczego panowie w Warszawie oddajac spółkom majatek PKP nie zabezpeczyli kasiory na renowacje obiektów a jest ich w Polsce sporo,tylko zadbali o wynagrodzenia prezesów spółke .Teraz chca oddac za złotówke a jak kilka lat temu /7/ burmistrz chciał przejąc wraz z lokomotywownia to nie chcieli słyszec o takiej transakcji.


Mateusz W.
2013-03-11 13:28:43 - sentyment sentymemntem ale jest szansa by w koncu cos zmienic w naszym miescie jak byloby fajnie gdyby na miejce naszych dworcow powstał macdonald,kfc ,galerie takie jak w Płocku :) Panie burmistrzu ja wiem ze dobrze siedziec i za duzo nie robic bo w miescie i tak nie jest tak najgorzej mam na mysli chodniki oswietlenia iluminacje i tego typu rzeczy ale brakuje miejsc pracy mieszkań galerii itp


poważna refleksja
2013-03-11 13:23:10 - Kto uratuje dworzec PKP? Moim zdaniem tylko bogaty psychicznie chory człowiek związany emocjonalnie z Sierpcem. Dlacze4go tak sądzę? Renowacja tego obiekty w układzie nadzoru konserwatorskiego to miliony złotych. Ja osobiście nie wierzę iż znajdzie się ktoś na pograniczy pasji i wariata który by chciał wyrzucić miliony w błoto. Nikt zdrowo myślący nie będzie się łudził nadzieją że w tym biednym brzydkim mieście można na tym obiekcie cokolwiek zarobić lub odzyskać nawet częściowo zainwestowane pieniądze.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.