logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Głuchy telefon o dziwnej porze? Nie oddzwaniaj – to oszuści

2016-01-13

Siedzimy sobie wieczorem w domu, jest późno, dawno minęła godzina 22. Nagle zaczyna dzwonić telefon. To krótki sygnał, tzw. strzałka, ktoś się rozłącza. Zaniepokojeni zerkamy w telefon - o tej porze? To może tylko oznaczać, że coś się stało. Oddzwaniamy pod numer, który ani nie jest zastrzeżony, ani nie wygląda na namolnych pracowników banku. Połączenie szybko jest zrealizowane... a z naszego konta znikają grube pieniądze, nawet kilkaset złotych! Okazuje się, że łączymy się z którymś z afrykańskich krajów.

O nowym sposobie oszustów na naciągnięcie ludzi mówi już cała Polska. Również w Sierpcu wiele osób zetknęło się z podobną sytuacją. Na telefon jednego z sierpczan regularnie przychodzi połączenie z numeru +23221638172 - okazuje się, że to numer z rejonów Sierra Leone w Afryce zachodniej.

Co w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie oddzwaniać! W Internecie istnieje wiele wyszukiwarek, które pozwalają sprawdzić numery telefonów, a przynajmniej numer kierunkowy, z którego połączenie przychodzi.

Oszuści są na tyle bezczelni, że tajemnicze numery kierunkowe są bardzo zbliżone do znanych polskich numerów, np. z Warszawy (22) czy Płocka (24). Do tego nie dzwonią do nas personalnie, a za pomocą komputerowych programów, które losowo wybierają zarejestrowane w Polsce numery telefonów komórkowych. Jeśli już komuś, na nieszczęście, zdarzy się oddzwonić, słyszy sygnał połączenia, potem następuje chwila ciszy, a dalej sygnał przerwanej rozmowy. Kto nie ma zwyczaju w tym momencie się rozłączać, licznik jego telefonu nadal bije. Możemy wtedy spodziewać się rachunku z zawrotną sumą.

Internauci ostrzegają, że proceder dotyczy numerów z całej Afryki, m.in. Somalii (kierunkowy +252), Wybrzeża Kości Słoniowej (kierunkowy +255), Republiki Konga (+243), czy Czadu (+235).

Zatem, sierpczanie, strzeżcie się połączeń z nieznanych i podejrzanych numerów telefonów!MS

Komentarze do artykułu: [5]


Spryciaze
2016-01-14 15:00:57 - Dobrze ze nie na wnuczka


asp
2016-01-14 07:46:20 - A wystarczy założyć blokadę na numery z zagranicy i spokój


FUNDACJE
2016-01-13 22:20:54 - Również różne oszukańcze fundacje wydzwaniają w różnych porach.Uważajmy , zewsząd otaczają nas oszuści i jak ma nie być znieczulicy? It is the guestion.


Tomek W.
2016-01-13 18:22:22 - To prawda w Listopadzie miałem połaczenie nieodebrane z Zimbawue, ale nie oddzwoniłem naszczęście , niewiedziałem nawet ze takie coś może się wydarzyć. Dobra rzecz w moim telefonie że pokazuje, okresla lokalizacje połączenia , dlatego nieoddzwoniłem.


zgadza się
2016-01-13 14:39:18 - wydzwaniają po nocy, zakłócają spokój. Niestety wiele osob, zwłaszcza jak czeka się na ważny telefon, to oddzwoni
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.