logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Człowiek Roku 2015 - niedźwiedzia przysługa czy upadek wartości?

2016-03-24

Tygodnik Kurier Sierpecki ogłosił nominacje do tytułu Człowiek Roku 2015 (swoich kandydatów sierpczanie zgłaszali bodajże od początku roku). Pomysł godny pochwały, medalistów i innych odznaczonych ciągle w Sierpcu za mało, wiec kolejny order niechybnie się przyda. Lektura wybranych uzasadnień spośród 10 nominowanych jednak mocno zaskakuje, zastanawia i prowokuje refleksję - kto zrobił tym ludziom tak niedźwiedzią przysługę?

Sympatia do lekarza, który wybiega swoją troską  nad chorymi poza powszechnie przyjęty przykry schemat pacjent-przedmiot, jest do zaakceptowania. Nie mam też wątpliwości co do nominacji dla osób, które w czynie społecznym organizują zajęcia sportowe, inicjują wydawanie książek, czy sprawiają, że dziecko traktuje szkołę, jak drugi dom. Nominacja dla sierpeckiego posła - też ujdzie, choć wielkich czynów jak dotąd brak. Zresztą ta kandydatura, patrząc na aktualną koniunkturę polityczną i... nieskrywane sympatie niektórych redaktorów KS - zapewne wygra.

Ale felietonista z ostrym piórem i jednocześnie kolega redakcyjny twórców plebiscytu?  - jedni go kochają inni nienawidzą. Od czasu do czasu może napisze coś z sensem, choć kiedyś był mniej monotematyczny. Czy jednak takie  dokonania zasługują na tytuł Człowieka Roku? Jeśli tak myśli redakcja KS, to ja też poproszę o medal!

Pozostałym nominowanym ktoś zrobił dużą krzywdę swoimi uzasadnieniami, jednocześnie narażając ich na kpinę.

Jedna z pretendentek do tytułu nominowana została za "młodego ducha" wprowadzonego do jednej ze szkół - co kryje się za tą wyszukaną figurą stylistyczną - czy mowa tu o poltergeiście, który pomyka szkolnymi korytarzami? Wydawało mi się, że w miejscu, w którym codziennie przebywa kilkuset gimnazjalistów, młodych duchów jest pod dostatkiem.

Inna z wymienionych pań to - uwaga - "jedyna sierpczanka, która wyróżnia się pasją" - jak można pisać tak krzywdzące, w stosunku do sierpeckich kobiet, bzdury! Pomijam fakt, że owa pasja to... staniki. Z całym szacunkiem do tej pani i jej pasji, ale czegoś tak komicznego to nawet Bareja nie wymyślił.

Niezwykle wyszukane argumenty znalazły się też w stosunku do pewnej dentystki, która w związku z tym , że jest "miła", cechuje ją "delikatność" a w ogólnym odczuciu to "kochany człowiek" zasłużyła na miano Człowieka Roku. Nie byłoby kontrowersji, gdyby owa pani pełniła swoją posługę społecznie, leczyła choćby raz w tygodniu zęby za darmo, przyjmowała ubogich itd. Mowa tu jednak o dentyście, który ma swoją prywatną praktykę, na której zarabia kupę kasy, a że jest tytanem pracy? Pięknie! Ale za tym idą też pieniądze! Co do bycia miłym w stosunku do drugiego człowieka - dziś powinien być to standard! 

Na miano Człowieka Roku, zdaniem niektórych, zasługuje też fakt uczestnictwa w muzycznym teleturnieju... Jeden z sierpczan swego czasu brylował w randkowym teleturnieju - jakoś do tej pory nikt nie dał mu za ten wyczyn wyróżnienia. A on nawet na wielbłądzie po pustyni jeździł!

Po tej z jednej strony śmiesznej, choć w szerszej perspektywie smutnej lekturze nasuwa mi się kilka refleksji. Uważam, że sierpczanie potraktowali ów dumnie brzmiący plebiscyt jednak w kategorii żartu. Jeśli jednak nie był to żart, to niestety okazuje się, że nie potrafimy dostrzec wielu innych wartościowych osób wokół nas, które bez poklasku, bez nagłaśniania robią sporo dobrego.

Dla mnie Człowiekiem Roku jest osoba, która bez informowania o swym działaniu w mediach, organizuje zbiórkę rzeczy czy żywności dla potrzebujących, Człowiekiem Roku jest osoba, która ma odwagę zostać dawcą szpiku, ratując tym samym czyjeś życie. Człowiek Roku to też ktoś, kto poświęca swój prywatny czas na to, by innych uczyć pierwszej pomocy, wrażliwości na czyjąś krzywdę. Człowiekiem Roku jest ktoś, kto miesiącami a nawet latami pisze książkę, z której wiedzę czerpać można przez dziesięciolecia, Człowiek Roku to ktoś, kto widząc przemoc wobec słabszego, ma odwagę powiedzieć STOP, bez względu na konsekwencje dla siebie. Takich przykładów mogłoby być jeszcze wiele.

Dlatego  z mojej strony wielki ukłon dla tych, których zabrakło pośród nominowanych. Oni prawdopodobnie o to nie zabiegają, wolą skupić się na autentycznym działaniu, bez blasku fleszy, bez lajków na portalu społecznościowym, bez jednotygodniowego fejmu na okładce sierpeckiej gazety.Piotr Zych

Komentarze do artykułu: [16]


Zbynio
2016-03-27 12:08:51 - Pani, która to pisała, bo jej się na etacie nudzi, życzę Wesołych Świąt


a
2016-03-25 17:45:07 - ten lingwista z Jana Pawła wie wszystko. Ciekawe i bardzo słuszne określenie "człowiek targany problemami". Niestety kawalerka na piętrze i frustracja robią swoje.


wtórny analfabetyzm
2016-03-25 12:46:52 - A ten diagnosta poniżej to rozumie czytany tekst?


Lektura tego
2016-03-25 12:39:47 - artykułu prowokuje refleksję. Jest to całkowicie nielogiczny artykuł. Napisany przez człowieka targanego problemami emocjonalnymi. Na początku o niedźwiedziej przysłudze. Potem o akceptacji nominowanych. A na końcu o sobie czyli o pracy we własnym mniemaniu autentycznej bez lajków ale jakże potrzebnej wg piszącego społeczeństwu. Panie Z. może jakaś pomocna diagnoza specjalisty?


do Piotra Z.
2016-03-24 23:03:04 - Mnie się wydaje, że "Człowiek Roku 2015" powinien być człowiekiem.


Panie Piotrze
2016-03-24 17:21:14 - Racja, konkurs zorganizowany bez pomysłu i koncepcji, bez organizacji. Kompromitacja gazety. Pragnę jednak zwrócić panu uwagę na mały szczegół dla uważnych czytelników, że ów redaktor którego ma pan na myśli nie jest w komitecie organizacyjnym wypisanym w gazecie i nie podpisał się pod tą żenadą, więc wygrana sierpeckiego posła nie jest wcale pewna, wręcz wątpliwa


Prośba
2016-03-24 15:05:26 - Czy można prosić o listę kandydatów bo gazeta nie wszędzie dociera.


Przerpraszm ,czy ten pana jerzy pawel
2016-03-24 14:59:32 - to tworca ruchu narodowego w sierpcu,jezeli o nim mysle to wart jest tej nominacji.wreszcie po latach zniewolenia ten czlowiek obudzil nadzieje .bedziemy wolni i niepodlegli.bog, honor, ojczyzna.


##
2016-03-24 13:49:45 - Jaka gazeta takie nominacje..


Nominacje..
2016-03-24 13:48:43 - To jakaś kpina, jak można takich ludzi za byle co nominować do człowieka roku!!! To śmiechu warte!!


klawo
2016-03-24 12:02:56 - Plebiscyt źle pomyslany. Na człowieka roku nominować powinna jakaś grupa znaczących sierpczan - przedstawiciel mediów, przedstawiciel urzędników, przedstawiciel kultury, przedstawiciel sportu itd. Wtedy spośród wskazanych przez nich ludzi czytelnicy wybierają zwycięzcę. A tak mamy prawdziwy przypał z tymi nominacjami, a raczej uzasadnieniami ;) Z takimi "osiągnięciami" to co najwyżej człowiek tygodnia. Wtedy każdy byłby zadowolony, bo w końcu na niego by trafiło


halol
2016-03-24 11:27:15 - Inicjatywa szczytna, ale nominacje, niestety, żenada, a inaczej świetny przykład na wylanie dziecka z kąpielą.


lol
2016-03-24 11:19:17 - Inicjatywa Plebiscytu szczytna, nagradzajmy kogos za dobro. Gdyby nagradzali za plucie jadem bezapelacujnie wygrałby ten portal


yhn
2016-03-24 10:17:28 - Ale musi autora piec pewna część ciała :) Więcej dystansu do wszystkiego, a świat będzie lepszy.


ad 2016-03-24 09:20:50 -
2016-03-24 10:13:40 - "Co za idiotyczny artykuł". Nie, nieprawda. Kąśliwy, ale prawdziwy. Idiotycznym jest aż tak krótki wpis, nie niosący nic oprócz urażonego dumy pomysłodawcy opisywanej "inicjatywy".


Ss
2016-03-24 09:20:50 - Co za idiotyczny artykuł
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.