logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Nowy szlak turystyczny na ziemi sierpeckiej

2016-07-07

Znakowanie Szlaku Pieszego  im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic, czerwiec 2016 r.
Znakowanie Szlaku Pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic, czerwiec 2016 r.

Znakowanie Szlaku Pieszego  im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic, czerwiec 2016 r.
Znakowanie Szlaku Pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic, czerwiec 2016 r.

Trasa liczącego 16,6 km Szlaku Pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic
Trasa liczącego 16,6 km Szlaku Pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic

Oznakowanie sierpeckich pieszych szlaków turystycznych, w tym nowego szlaku pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic
Oznakowanie sierpeckich pieszych szlaków turystycznych, w tym nowego szlaku pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic

Przez teren Powiatu Sierpeckiego prowadzą tylko dwa wyznakowane szlaki turystyczne: pierwszy to Szlak im. Bolesława Krzywoustego  prowadzący od Płocka do Sierpca od strony południowej. Na terenie Powiatu Sierpeckiego Szlak ten przebiega przez Gminę Mochowo i Gminę Sierpc. Jest to szlak PTTK, wyznakowany na czerwono. Drugi szlak turystyczny nosi nazwę Szlaku im. Bartosza Paprockiego i został wykonany w 2015 r. Szlak prowadzi z Sierpca w kierunku Babca Piasecznego, Brysk, Gugołów, Starej Woli, gdzie urodził się Bartosz Paprocki, dalej przez Blizno do Szczutowa.  Szlak został wytyczony i wyznakowany na zielono  przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Było to jedno z zadań projektu pn. "Przeszłość fundamentem naszej tożsamości. Bartoszowi Paprockiemu Ziemia Sierpecka - w hołdzie" dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" zrealizowanego w 2015 r.  Szlak im. Bartosza Paprockiego liczy 26 km. Obydwa szlaki łączą się w jednym miejscu - przy dworcu PKP w Sierpcu.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej  realizuje w 2016 r. projekt pn. Wytyczenie i oznakowanie Szlaku pieszego  im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic wsparty dotacją Zarządu Województwa Mazowieckiego uzyskaną przez Towarzystwo w ramach tegorocznego konkursu dla organizacji pozarządowych  pn. Turystyka i krajoznawstwo. 1. Szlaki turystyczne.

Wytyczenie i wyznakowanie nowego szlaku o długości 16.6 km łączącego Sierpc ze Szczutowem przez Szczechowo i Mieszczk w połączeniu ze Szlakiem im. Bartosza Paprockiego stwarzałoby rodzaj pętli o łącznej długości ponad 42 km. Stworzona została trasa  prowadząca głównie przez tereny leśne i i niezabudowane, którą na rowerze bez trudu można pokonać w kilka godzin. W przypadku rajdów organizowanych dla dzieci i młodzieży głównie przez Hufiec ZHP  jest to trasa rajdu 2-dniowego z noclegiem w jednej ze szkół szczutowskich.

Szlak nosiłby imię Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic. Wiąże się to z faktem, że rodzina ta była właścicielami Sierpca i wsi Szczutowo w latach 1400-1572, dopóki nie wymarła jej linia męska. Kościół parafialny  w Szczutowie był fundowany przez Sieprskich. Sierpc zaś  od końca XV w. pod rządami Sieprskich do połowy XVII wieku przeżywał rozkwit.

Wytyczenie nowego szlaku turystycznego wzbogaciłoby ofertę turystyczną Sierpca, który jest znany z największego (60 ha) na Mazowszu skansenu wsi mazowieckiej.

Finansowego wsparcia Towarzystwu przy realizacji zadania udzieli Dyrektor Zarządu EMPEGEK - Paweł Pakieła. Rzeczową pomoc ze strony Miasta zadeklarował Burmistrz Jarosław Perzyński oraz ze strony Gminy Szczutowo - Wójt Andrzej Twardowski.


Tagi: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej


Zdzisław Dumowski - koordynator projektu

Komentarze do artykułu: [3]


Leśne Oko
2016-07-09 21:27:11 - Piękna trasa, ale powinny być ostrzeżenia w okolicy Dąbkowej Parowy, że tam można nadepnąć na żmiję. Jest to piękny wąż, wygrzewający się często na drodze, najczęściej ucieka, ale kiedy jest za późno broniąc się gryzie wstrzykując mocny jad. Kiedy idąc usłyszycie "sss" to żmija jest blisko was, ale nie atakuje. Należy się zatrzymać i popukać czymkolwiek w ziemię lub w drzewo, a gad pójdzie w swoją stronę, a wy unikniecie bolesnej surowicy. Przysyłajcie fotografie bo to piękny gad. W drogę...


piechur
2016-07-09 10:11:36 - Będąc przejazdem w Sierpcu i Szczutowie zauważyłem znaki nowego szlaku. Jestem pod wrażeniem dokładności w prowadzeniu turystów oraz wysokiej estetyki znaków, rzadko spotykanej na innych szlakach. Podobnie oceniam wyznakowanie szlaku Paprockiego, którym wędrowałem przez piękne mazowieckie krajobrazy w ub.roku. Gratulacje dla pomysłodawców i wykonawców!


tulipan
2016-07-08 10:23:45 - Świetna inicjatywa! Popieram takie działania, które pozwolą ożywić te tereny. Fajnie, że Towarzystwo realizuje takie działania. Brawo!
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.