logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Zapowiedź - Sierpeckie siostry benedyktynki apelują o pomoc!

2016-09-19


Sierpeckie siostry benedyktynki zamieszkujące wzgórze Loret w Sierpcu opiekują się jednym z najcenniejszych kompleksów architektonicznych w tej części Polski. Od końca XV wieku miejsce to jest ośrodkiem kultu maryjnego, a od początków wieku XVII, poprzez fundację klasztoru, stało się ono także prężnym ośrodkiem monastycznym, żyjącym według Reguły świętego Benedykta.

Kompleks architektoniczny wraz z otoczeniem oraz bogatym wyposażeniem wnętrz, stanowi dziś wyjątkowe świadectwo trwania tradycji kulturowej Sierpca średniowiecznego oraz Sierpca doby dawnej Rzeczypospolitej. Jest doskonałym przykładem harmonijnego połączenia architektury średniowiecznej i nowożytnej, a także poprzez swoje artystyczne elementy wystroju, wiąże się z ważnymi wydarzeniami historii miasta, lokalną tradycją i wiarą przodków.

Zamieszkująca dziś klasztor niewielka liczebnie grupa mniszek, z własnej pracy może się dziś utrzymać na skromnym poziomie - nie jest jednak w stanie prowadzić bardzo kosztownych prac remontowych przy budynkach zabytkowego opactwa.

Od połowy sierpnia 2016 roku trwa realizacja zadania, pod nazwą: "Wykonanie wymiany pokrycia dachowego, obróbek blacharskich łącznika arkadowego, remont elewacji łącznika oraz południowej elewacji klasztoru", na które udało się uzyskać dofinansowanie ze środków publicznych.

Siostry potrzebują jednak uzbierać wymagamy w zadaniu wkład własny w wysokości 20 000 złotych.

W związku z tym, jeszcze raz dziękując za pomoc w budowie drogi procesyjnej (więcej tu), zwracamy się z prośbą:

Prosimy, dołóż swój grosz! i pomóż nam uzbierać 20 000 złotych.

Opactwo Sióstr Benedyktynek Sierpc
www.benedyktynkisierpc.com
ul. Wojska Polskiego 28 a 09-200 Sierpc
PKO BP SA Sierpc
19 1240 3204 1111 0000 2911 6531

 s. Agata Jamińska OSB, przełożona, tel. 503 715 886

Komentarze do artykułu: [9]


Uczeń IIIb
2016-09-24 14:29:25 - Zależy gdzie i w jakim celu używa się tych nazw. Matka Boska używana jest w mowie potocznej np.Matka Boska Częstochowska, wołamy o Matko Boska na widok czegoś itd. Matka Boża występuje w modlitwach, a Forum Internetowe jest publiczne i używa się tu mowy potocznej, aby wszyscy mogli zrozumieć. Najważniejsze, że ludzie wiedzą o co chodzi, ale zawsze się może ktoś znaleźć ktoś bardziej uczony w mowie i piśmie....teraz wszystko dozwolone.


Boskość
2016-09-24 10:50:21 - A propos boskości, to są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty (katechizm). O boskości Maryi, matki Jezusa nic nie ma. Jeśli już to Matka Boża. Pozdrawiam


do poniż.
2016-09-21 21:48:40 - Siostra to też kobieta i ma różniaste humory, najlepiej dać kasę i niech same dekorują.


mloda
2016-09-21 12:35:56 - Ale to siostry nie pozwalają na dekoracje kościoła z innej kwiaciarni niz ta co na terenie parafii. Oczywiście siostra ma jedną kwiaciarnie na którą sie zgadza a reszta jej się nie podoba. Dla mnie nie do pomyślenia. To moha dobra wola ze chce kupić kwiaty do kościoła...


do młoda
2016-09-20 21:50:16 - To nie wina Sióstr, tylko administracji kościelnej. Kiedyś była jedna parafia sierpecka i nie było rejonizacji jak jest teraz. Chcesz się ożenić z sąsiadką, a okazuje się, że jest z innej parafii - cyrk.


młoda
2016-09-19 14:12:46 - wszystko ok tylko jak Siostry potrzebują są miłea jak ja brałam ślub i chciałam dekoracje koscioła z innej parafii to już był problem. pomagajmy sobie wzajemnie a nie tylko wtedy kiedy ktoś potrzebuje kasy


PIELGRZYM
2016-09-12 18:18:38 - Trzeba pomóc siostrom najpierw doprowadzić do "używalności" stronę materialną klasztoru i sanktuarium - to powinniśmy zrobić my, sierpczanie. POtem ta "inwestycja" się zwróci --przyjadą pielgrzymi i zostawią pieniądze (niie tylko w kościelnej skarbonie, ale i w okolicznych sklepach, restauracjach, punktach usłygowych)powolutku, pomalutku i może znów Sierpc zajaśnieje sławą Matki Boskiej Sierpeckiej!!!!podziekowania należą się nowej siostrze przełożonej, która pięknie uzdrawia nasze sanktuarium już od kilku lat. Szczesc wam Boże drogie siostry!!!! PIELGRZYM


ani
2016-09-12 08:00:14 - Fajnie, że w końcu zaczęło się coś dziać w naszym klasztorze, bo jego wygląd wewnętrzny - bardzo ubogi i dodatkowo brudne ściany, które nie pamiętają malowania - woła o pomstę do Boga. To wstyd, żeby tak ważne miejsce, upodobane sobie przez Matkę Boską, było tak zaniedbane. W porównaniu do kościołów chociażby w Skępem czy w Oborach nasz kościół wygląda żałośnie. Niby miejsce święte, a nic się tu nie dzieje. Nie jest nagłośnione turystycznie, pies z kulawą nogą się tu nie pojawia. Gdyby kościół był otwarty dla turystów, jakiś sklepik z dewocjonaliami, możliwość kupienia kawy, ciasteczka w domu pielgrzyma (w Oborach jest restauracja!!) to turyści zostawialiby tu swoje pieniądze i byłby to duży zastrzyk gotówki dla kościoła. Nie mówię już - co najważniejsze - o konieczności odprawiania jakichś mszy z prośbą o różnego rodzaju uzdrowienia. Jest wielu ludzi, którzy potrzebują pomocy Boga, ale niestety szukają jej w innych kościołach odległych od naszego miasta. Dlatego trzymam kciuki za to, że ktoś w końcu wziął się za zarządzanie tak ważnymi obiektami. Życzę powodzenia i skorzystania z moich rad na chwałę Maryi. Kiedyś nasz Sierpc, dzięki uzdrowieniom w klasztorze, był podobno nazywany \"Częstochową północy\". Dobrze by było, żeby powróciły czasy świetności tego zaniedbanego świętego miejsca.


kasa
2016-09-07 18:16:33 - Proszę zwrócić się z prośbą do pana Rydzyka na przykład. Dostał baaaardzo dużo pieniędzy od nas, podatników.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.