logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

XV Jesienne Spotkania z Muzyką Rockową - 17 XI 2007 r.

2007-11-25

Help Yourself
Help Yourself

W tym roku zainteresowanie Przeglądem było doprawdy budujące. Prawie dwadzieścia zespołów nadesłało swoje płyty, chcąc wziąć udział w konkursie - spośród nich do występu na scenie sierpeckiego Domu Kultury zakwalifikowano dwanaście kapel: Line Out, Toruń; Roller Coaster, Rypin; Snow Ball, Pruszków; Help Yourself, Płońsk; Prisma, Warszawa; Bohomaz, Płock; Filli Noctis, Kiernozia; Entropia, Góra Kalwaria; Rospors, Zawidz Kościelny; Sumatra, Płock. Sierpc reprezentowany był tradycyjnie przez Open To The Public oraz istniejący zaledwie kilka miesięcy Radical Front.

Od razu trzeba zaznaczyć, że organizacja tegorocznych Jesiennych... była pierwsza klasa! Mówiąc najprościej - nie można się do niczego przyczepić, a chwalić jest naprawdę za co. Zaczynając od plakatów - duże, kolorowe, ze zdjęciami zespołów z lat ubiegłych - od razu widać z daleka o jaką imprezę chodzi, do tego porozklejane około dwóch tygodni przed Przeglądem i w dużej ilości. Kończąc na obsłudze technicznej i doborze tzw. gwiazdy wieczoru. Obsługa w pełni profesjonalna, co zaowocowało doskonałym nagłośnieniem (co mogę również docenić jako jeden z występujących tego dnia). Gwiazda - to również zostało zmienione (na lepsze) i w tym roku zagrały dwa zespoły. Jako główny wykonawca wystąpił Vintage, który tworzą: Krzysztof Wałecki - wokal, gitara (m.in. od 1996 r. wokalista Oddziału Zamkniętego); Mietek Jurecki - gitara basowa (najbardziej kojarzony z Budką Suflera); Paweł Szafraniec - perkusja. Jako support zagrał zeszłoroczny laureat Jesiennych Spotkań z Muzyką Rockową - radomski Carrion, który przez ten czas zdążył już nawet wydać płytę - właśnie dzięki ubiegłorocznej wygranej w Sierpcu.

Koncert finałowy to kawał porządnego, czadowego grania - nie dziwne więc, że pod sceną cały czas się kotłowało, a publiczność bawiła się znakomicie od początku do końca. Wspólne śpiewanie z zespołem i domaganie się więcej - to chyba najlepszy dowód uznania dla wykonawców i potwierdzenie dobrego wyboru gwiazdy wieczoru. I mam tu na myśli oba zespoły. Zresztą, co do Vintage, to w końcu tworzą go ludzie, którzy zjedli zęby na tworzeniu muzyki, więc nie dziwne, że zostali gorąco przyjęci i dali świetny koncert. Warto też dodać, że Carrion zagrał własną wersję utworu Wonderful Life, który w oryginale wykonywał Black i w ich aranżacji kawałek robił niesamowite wrażenie. Jakby oba zespoły grały do północy, to też byłoby za mało :-)

Jednak wcześniej rzecz jasna odbyły się prezentacje konkursowe przed profesjonalnym Jury, w którym zasiedli:

- Andrzej Paweł Wojciechowski, MJM Music PL;

- Marek Raduli - gitarzysta, aranżer, kompozytor; grał m.in. w: TSA, Banda i Wanda, Bajm, Budka Suflera;

- Tomasz Żąda - dziennikarz muzyczny, związany z radiową Trójką;

- Tomasz Pilarczyk - gitarzysta, aranżer.

Jeśli chodzi o graną przez wszystkie zespoły muzykę, to rozpiętość była dość duża. Od lekkiego, melodyjnego, okraszonego cięższymi brzmieniami grania poprzez sprawne, gitarowe czadowanie - dodatkowo wzmacniane klawiszami czy trąbką - do ciężkich, metalowych riffów. Na pewno ze wszystkich kapel wyróżniał się toruński Line Out - słuchając ich nie sposób było nie szukać podobieństw do Artrosis czy Nightwish. A nawet można pokusić o stwierdzenie, że korzeniami zespół sięga do Closterkeller. Zmiana nieciekawie brzmiącego wokalisty na wokalistkę z mocnym, gotyckim głosem, to z pewnością bardzo dobra decyzja. Oryginalnie zabrzmiał też płocki Bohomaz, ze swoim hip-hopowym wokalem współbrzmiącym z gitarami i perkusją, choć od razu nasuwało się skojarzenie z Radical News Sound System.

Co do pozostałych kapel - poprawne, ostre granie, którego miło się słuchało. Dodać można, że biorący od wielu lat udział w Jesiennych... Filli Noctis zaprezentował się zdecydowanie najlepiej w porównaniu z latami ubiegłymi, prezentując ciężki styl, osadzony w najlepszych tradycjach metalu i hard-core. Nie zabrakło kłębiącego się pod sceną tłumku, który pojawił się podczas występu Radical Front i do końca imprezy towarzyszył każdemu wykonawcy. Bezkonkurencyjny był sierpecki Open To The Public, który po raz kolejny pokazał co to znaczy ostre granie - także pod względem technicznym zespół bezapelacyjnie zdeklasował wszystkich.

A jeśli chodzi o jakieś uwagi, czy sugestie - to takowe każdy wykonawca otrzymał od Marka Raduli i Tomka Pilarczyka na spotkaniu, które odbyło się po części konkursowej. Tak - po raz pierwszy zorganizowano podczas sierpeckiego Przeglądu warsztaty muzyczne dla uczestników, podczas których rad miał udzielać Marek Raduli. Zaplanowane po zakończeniu części konkursowej spotkanie przekształciło się jednak w krótkie podsumowanie występu każdego zespołu, którego dokonywali wspólnie wymienieni jurorzy. Można było usłyszeć, co im się podobało, a co według nich trzeba poprawić, nad czym pracować. I nie będzie szczególnie trudno domyśleć się, że głównym zaleceniem było ĆWICZYĆ. Choć oczywiście nie zabrakło też bardziej konkretnych uwag, nierzadko skierowanych do poszczególnych osób, również dość krytycznych - nie będę ich tutaj przytaczał, poza jedną, dotyczącą Open To The Public. Mniej więcej brzmiało to tak: Super. Wszystko na swoim miejscu. To jest to. Jesteście gotowi na płytę, na prezentacje w mediach.

I to właśnie Open To The Public zdobył pierwszą nagrodę XV Jesiennych Spotkań z Muzyką Rockową. Nie da się ukryć, że zdecydowanie zasłużenie. Doskonały warsztat, idealne zgranie, niebanalna konstrukcja utworów i doskonała prezencja sceniczna - werdykt po prostu nie mógł być inny. (Tak zupełnie na marginesie - Sławek, perkusista Openów, tego dnia został wybrany na nowego Komendanta Hufca ZHP, więc powód do świętowania mieli podwójny ;-])

Drugą nagrodę Jury przyznało Radical Front. Poprzez wykorzystanie trąbki i zróżnicowane muzycznie zaprezentowane utwory - jeden ciężki, drugi zahaczający o ska, przy jednoczesnym ostrym, krzykliwym wokalu - zrobili dobre wrażenie na Jury. Tomek Pilarczyk podkreślił dodatkowo, że był to pierwszy zespół tego dnia, którego teksty można było zrozumieć (a RF zagrał jako dziewiąty z kolei).

Trzecia nagroda przypadła Bohomazowi, który rzeczywiście zaprezentował coś odmiennego i na swój sposób oryginalnego, nie tylko na tle występujących tego dnia zespołów, ale i szeroko pojmowanej polskiej sceny muzycznej.

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić Aleksandrę Kłos, wokalistkę Roller Coaster, której fenomenalnym głosem podczas spotkania z zespołami zachwycali się na równi Marek Raduli i Tomek Pilarczyk.

Tyle. Kto nie był, niech żałuje, kto był, na pewno zapamięta tegoroczne Jesienne Spotkania z Muzyką Rockową na długo. Kolejne za rok, a widząc coraz większy rozmach, z jakim impreza jest organizowana, można spodziewać się jeszcze lepszej zabawy i doskonałej muzyki. A skoro jest tak duże zainteresowanie zespołów, które chciałyby brać udział w Przeglądzie, może kiedyś impreza przekształci się w dwudniową? Taki jesienny Jarocin ;-)) - ale to tylko takie tam małe dywagacje.Zobacz galerię zdjęć dalej

Tagi: Jesienne Spotkania z Muzyką Rockową


Tomasz Krukowski

Komentarze do artykułu: [19]


OMG
2008-04-04 01:32:00 - Do autora artykułu... Jak można porównać Bohomaz do zespołu reggae/ragga?! Przecież oni grają w zupełnie w innym stylu! Gratuluję profesjonalizmu...


Paula
2007-11-30 19:49:54 - BYlAM NA WIELU KONCERTACH ROCKA W NAPRAWDE PRESTIZOWYCH KLUBACH MIEJSCACH TEN BYL SUPER. PRZYDALYBY SIE JESZCZE POWTORKI TAKIEGO KONCERTU


paula
2007-11-30 19:48:17 - Koncert byl SUPER


muniek
2007-11-28 16:53:55 - no nie mam pytan!!!!gratuluje radical i openom.widze ze to byc musial czadowy przeglad.pozdro dla was ziomale.oby tak grac!!!


ilekkk
2007-11-27 23:28:11 - przeglądzie* he


zwariowaniec
2007-11-27 23:27:23 - pozdrawiam hm... wszystkich? no oczywiscie co byli na grzegladzie ^_6


Orin
2007-11-27 16:28:35 - zabawa byla przednia. wiecej by sie takich imprez przydalo bo nic tak nie cieszy jak zapogowac pod sceną ;] pozdro!


Szalony
2007-11-27 09:10:09 - Hej! Dzięki wszystkim, którzy grali i pogowali pod sceną. Normalnie lubię inne klimaty (nie noszę jednak białych rękawiczek i do SKY nie chodzę :p), ale świetnie się bawiłem. Do przyszłego roku!


kostka
2007-11-26 21:00:41 - nam "łby z zawiasów" a Wy uważajcie żebyście nie pobrudzili sobie białych rękawiczek zresztą teraz jak wasza ojczyzna (czyt. SKY) poszła z dymem nie macie już takiego problemu. Pozdrawiam wszystkich którzy bawili się na przeglądzie :)


Golota
2007-11-26 17:44:02 - Byłem i zapamiętam na długo :)


do koks
2007-11-26 09:34:14 - A kto wymyślił jakieś durne ME 2008? Życie to ciągły wybór - dla wielu przegląd był ważniejszy niż piłka kopana. Skoro ktoś woli mecz niż porządny koncert to jego problem.


koks
2007-11-26 09:23:44 - No niby pięknie, tylko kto wymyślił termin Przeglądu w dniu, w którym gra polska reprezentacja w eliminacjach ME 2008?!


olej lipe
2007-11-25 23:25:07 - Nie karm trolla. Kolejny wytwór popsieczki. Pewnie to z tych, co to do dziś zastanawiają się, przez którą część Polski przechodzi równik :-]]


do lipa
2007-11-25 22:41:09 - to dziwne że po sobotnich dyskotekach wam się trzyma :]


lipa
2007-11-25 22:37:10 - Dobrze ze taki spęd jest tylko raz w roku. Inaczej łby by wam z zawiasów wyleciały głupole


Hideki
2007-11-25 20:50:57 - a tłum chce wiecej XD! hehe zeby bylo wiecej tego typu imprez :D


Kondzio
2007-11-25 20:34:02 - Pozdrawiam wszystkich którzy brali udział w młynie pod sceną ;) Do zobaczenia za rok .


xxx
2007-11-25 20:07:56 - dawno nie było tak dobrego przeglądu!!!


Sierżant
2007-11-25 19:54:02 - Dzięki Tomku za notkę:) :)) oj tak niech odbedą sie dwu dniowe spotkania... i do następnego roku.:)
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.