logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Ńemy - 21 letni producent/mc z Sierpca

2008-11-21

L.u.c zwrócił szczególną uwagę na dwa utwory, które później pojawiły się w ulepszonej wersji na jego pierwszej solowej płycie ("Haelucenogenoklektyzm" 2006 Kayax) jako "Stan Halucynogenny" i "Leci sonda". Po wysłaniu większej dawki świeższych dokonań pojawiła się propozycja ze strony L.u.ca nagrania wspólnego projektu o charakterze instrumentalnym. Tak z udziałem sierpczanina powstała płyta Planet L.u.c.!!

Justyna: Od czego zacząłeś- jakie były Twoje początki ?

Ńemy: czasy 1997-1998. Byłem 10-cio letnim skatem, który podczas jazdy na rolkach słuchał Eazego -E, The Prodigy, Puffa Daddy’ego- wiem, że to dosyć nietypowe połączenie ale już wtedy przejawiałem oznaki chorobliwego eklektyzmu. Dzięki nielicznym czasopismom poznawałem historię tej kultury, nowych wykonawców i kiedy tylko miałem sposobność w postaci kilkunastu złotych w kieszeni - kupowałem dziesiątki, później setki kaset magnetofonowych. Pierwszą moją stycznością z tworzeniem czegokolwiek pod kątem muzyki były teksty. Niejednokrotnie starałem się nakłonić moich kolegów do tego, aby zajęli się tym samym ale mimo, iż słuchali hip-hopu nie mogli zmobilizować się do stworzenia więcej niż dwóch rymujących się zdań. Odosobnienie w pasji z jednej strony utrudniało, z drugiej skłaniało do większych wysiłków, które zaowocować miały pierwszą sierpecką płytą rapową, wydaną nielegalnie.

Nagrywałem swoje mini dzieła na dyktafon kilkakrotnie nakładając ścieżki beatboxu i słów przy dodatkowym użyciu magnetofonu. 2002 rok to moment kiedy dostałem od rodziców komputer, prowizoryczny mikrofon i kilka śmiesznych programów- co było niezwykłym przełomem w moim życiu ponieważ umożliwiało mi rozwój na dotąd nieosiągalną skalę. Mogłem nagrać wokal ale wciąż nie miałem podkładów, desperackie ruchy w tym kierunku ocierały się nawet o pomysły zapożyczeń linii melodycznych z gry "kangurek kao". Na szczęście, któregoś pięknego dnia drogą internetową znalazłem osobę, odpowiedzialną za produkcję beatów- Topera (Warszawa). Pliki muzyczne przesyłał mi na mail a ja błyskawicznie dogrywałem do nich swoje rymy- tak powstawała pierwsza w historii Sierpca płyta rapowa Termin (Ńemy - wtedy Niemiec & Toper)- Lajt Ep 2002r. Rozprowadzałem ją własnym sumptem ale waga wydarzenia sprawiła, że dotarła do stosunkowo sporego grona sierpeckich głów. W związku z zarejestrowanym materiałem zorganizowałem pierwszy w Sierpcu koncert hip-hopowy, na którym były zgaszone światła a na koszulce, którą miałem na sobie widniał napis "I love Sztokholm". Po pewnym czasie stwierdziłem, że Termin- jako duet nie do końca łączą te same fascynacje muzyczne co w efekcie spowodowało stopniowe wygaśnięcie współpracy.Robienia beatów uczyłem się równocześnie z utalentowanym sierpeckim producentem - Chojnym. Każdy z nas w domowym zaciszu wypracowywał własne patenty. Nauka technik producenckich przebiegała od fundamentalnych kwestii znalezienia magicznej opcji "load sample" po własne pomysły imitacji efektów pierwotnie generowanych przez droższe sprzęty. Absolutnie nie zamykaliśmy się na inne gatunki, wręcz przeciwnie- częściej kierowała nami ochota zrobienia czegoś nie związanego z rapem. W zatrważającym skrócie podsumowując- okres lat od 2002 roku do 2006 był obfity w nowych przedstawicieli sierpeckiej sceny, w kilka historycznej wagi koncertów, w ok.40 podziemnych wydawnictw związanych z naszą grupa osób, tysiące freestyli, setki tekstów i beatów, tryliony melanży itd.

Pewnego razu, nakłoniony przez moją ukochaną postanowiłem rozesłać po wytwórniach płyty demo. Pozytywny odzew pojawił się jednak tylko ze strony jednej- Laboratorium. Owa nazwa określała wtedy raczkujące (niestety już nieistniejące…) dziecko lidera Kanału Audytywnego- L.u.ca. Nie miałem pojęcia o muzyce którą tworzy ale zadowalał mnie sam fakt, że ktoś zrozumiał eksperymentalny i eklektyczny wymiar moich nagrań. Później okazało się, że jest to człowiek, któremu wysłałbym to demo jako pierwszemu i chyba jedynemu… L.u.c zwrócił szczególną uwagę na dwa utwory, które później pojawiły się w ulepszonej wersji na jego pierwszej solowej płycie ("Haelucenogenoklektyzm" 2006 Kayax) jako "Stan Halucynogenny" i "Leci sonda". Współpraca przebiegała w trudzie odległości ale jako mniej doświadczony wykonawca pozostawiałem wolną rękę w dalszym procesie tworzenia. Był to okres kiedy stopniowo przestawałem zajmować się pisaniem tekstów a zaczynałem poważnie myśleć nad produkcją beatów.

Justyna: skąd wzięła się inicjatywa projektu Planet L.u.c?

Ńemy: po wysłaniu większej dawki świeższych dokonań pojawiła się propozycja ze strony L.u.ca nagrania wspólnego projektu o charakterze instrumentalnym, który siłą rzeczy został wyparty przez już wcześniej planowany album z Rahimem- "Homoxymoronomatura" (2007 Kayax). Absolutnie nie był to okres zawieszenia jakichkolwiek działań, ponieważ oprócz pojawienia się na wcześniej wymienionej płycie w utworze "Dzięki ekskrementom sinic", bezustannie szlifowałem beaty w przygotowaniu na wznowienie pomysłu nadchodzącej kooperacji. Kiedy ten moment nastąpił wszystko nabrało większego tempa a sama koncepcja albumu zmieniała się kilkakrotnie. W międzyczasie gdy powstała już większa część materiału pojawili się również Płocczanie, czyli kiRk.b (dwóch niesamowitych producentów muzyki elektronicznej) i Zgas- mistrz Polski w beatboxie znany ze starego wcielenia Kanału Audytywnego oraz obecnie zdobywającej uznanie grupy My Myself and I. Nie obyło się również bez instrumentalistów Adama Lepki (trąbka), Marcina Spery (kontrabas), Macieja Mazurka (gitara), Olgi Kwiatek (skrzypce) i znakomitych gości: Urszuli Dudziak, Fokusa, Rahima i Dawida Szczęsnego. Fundamentalną ideą od samego początku był fakt zepsucia Polskiego show-businessu i postrzegania wielu istotnych spraw w sposób według nas sprzeczny przez gigantyczną ilość społeczeństwa. Niedoszły album instrumentalny wstępnie miał nosić nazwę "PolishsyfSymfonia" ale jak domniemam długi okres powstawania tego przedsięwzięcia spowodował u L.u.ca całą planetę nowych rozwiązań czego dziś możemy doświadczyć jako "Planety Luc". Proces nagrywania albumu był podzielony na kilka etapów- najpierw powstawał szkielet muzyczny, później L.u.c odciął się na pewien czas żeby pisać, aranżował beaty po kątem tekstów, goście nagrali swoje wokale, został wykonany mastering przez Marcina Cichego (Skalpel), a to wszystko poprzeplatane licznymi poprawkami i rezygnacją z niektórych pomysłów i dźwięków. Chciałbym dodać jeszcze że "Planet L.u.c" to nie tylko muzyka, to również książka (autorstwa L.u.ca) i film (reż. Piotr Bartos)- wszystko razem w niespotykanej dotąd oprawie dostępne w sklepach bądź na www.mystic.pl - polecam!

Justyna: Co sądzisz o sierpeckim hip-hopie?

Ńemy: Cóż mogę innego sądzić poza tym że rządzi heh…Jestem nim, używając słowa szczególnie obleśnego- tkwię u podwalin jego. Studiuję obecnie w Warszawie i niestety rzadko mam okazję odwiedzić ukochane miasto, aczkolwiek czuję się z nim szczególnie związany również za sprawą reprezentowania naszych ojczystych stron w sposób muzyczny ale to dużo, dużo więcej. To chleb razowy prosto od Pani Eleonory, to złociste zboża i kamyki srebrzyste, to ścieżki pełne bąków pieczołowitych i bądź wesoły z Tobą są silne woły haha... Ale poważnie wracając już do hip-hopu- na przestrzeni tych paru lat od kiedy działam miałem okazję przekonać się jak bardzo to środowisko się zmienia, wielu utalentowanych ludzi, którzy mogliby w tej kwestii zdziałać naprawdę wiele po prostu się wycofało, u niektórych było to uwarunkowane jakimiś poważnymi czynnikami życiowymi, u niektórych to po prostu wygasło, zaczęli interesować się czymś zupełnie odrębnym- nierzadko jakimiś samo-destrukcyjnymi sytuacjami. Ze starej gwardii do dziś pozostali ludzie, których muzykę ciężko zdefiniować jako hip-hop: Lejlou (Bazyl Staniak), Chojny- w dodatku los też rozstrzelił ich po Polsce. Kurde mówię tu o nas jak o jakichś dinozaurach a my dopiero mamy po 21 lat he może źle to jakoś ujmuję- whateva... Jeśli chodzi o nowych wykonawców to warto tutaj wspomnieć o takich ludziach jak Janikt- moim zdaniem jest producentem o bardzo obiecujących predyspozycjach, nie zamyka się w schemacie, używa niekonwencjonalnych rozwiązań i potrafi wyczuć sampel. Kolejna postać to Kumos- zajawkowicz bouncująco mainstreamowych opcji, pisze teksty od niedawna ale robi szybkie postępy, w dodatku ma naprawdę oryginalny flow. Biskup- ten chłop wyróżnia się freestylem, posiada duży dystans do siebie i charyzmę. Poza tym chłopaki z osiedla Witosa: Szewski Jan, Dees i solo
działający Chlapek - wszyscy rymują od niedawna i mam nadzieje, że to nie będzie tylko przelotna przygoda - pozdrowienia! Mamy też jedynego beatboxera -  Bombla, który mam nadzieje wysłuchał paru rad od Zgasa na ostatnim koncercie... W  każdym razie wszystkim życzę jak najlepiej - to jest piękne ta pasja musi być kultywowana bo jest MEGA.

Justyna: myślisz że chłopaki z Sierpca mają szansę się wybić?

Ńemy: nie mam pojęcia, tzn. myślę że szanse mamy wszyscy a czy nam się uda? To może wcale nie zależeć od naszych umiejętności a od jakiegoś dziwnego splotu wydarzeń. Jestem dozgonnie wdzięczny L.u.c’owi, że postawił na mnie i niesamowicie mi pomaga bo wątpię, że znalazłaby się druga taka osoba w Polsce, poza tym mam nadzieje nie zawieźć go. Lecz ja i zapewne On- dobrze wiemy, że każdy ma swoją drogę i to co nazywamy "wybiciem się" jeszcze nie do końca leży w moim zasięgu. Myślę, że stwierdzę to wtedy, gdy nie będę musiał poświęcać się innym zajęciom, kompletnie nie związanych z moimi predyspozycjami po to aby nakarmić swoje dzieci. To jest cel- to jest prawdziwe życie!

Ńemy pozdrawia cały Sierpc, Planetę Luca (całą ekipę), Warszawę, Płock, Katowice i Poznań jau!

Ważne linki: www.myspace.com/nemyprzezen, www.myspace.com/luksfera,www.eluce.pl  www.myspace.com/janikt, www.myspace .com/kumosmastarad, www.myspace.com www.myspace.com/kirkband.
 


Tagi: Ńemy | Marcin Niemczyk


JG

Komentarze do artykułu: [33]


roxy.tuba.pl
2011-05-08 10:09:16 - Ńemy W bazie od: 11.04.2011 Opis z Last.fm: Marcin "Ńemy" Niemczyk, urodzony w 1987 roku w Sierpcu (obecnie miejsce zamieszkania - Warszawa); producent/wokalista/tekściarz; … [Czytaj dalej...]oficjalny debiutant z roku 2006 za sprawą muzycznej współprodukcji dwóch utworów na płycie L.u.c- "Haelucenogenoklektyzm". Jeden z twórców multimedialnego wydawnictwa, nominowanego do Paszportów Polityki pt.: "Planet Luc" (Antyforma/Mystic 2008). Ponadto: autor muzyki do kilku słuchowisk emitowanych na antenie Radia Trójki, uczestnik dziesiątek koncertów granych na terenie całego kraju w roli dja / wokalisty http://radioarchiwum.net/artist/39900/emy


Roxy Fm
2011-04-14 21:03:08 - 14.04.2011 17:21 Roxy FM - Żyć Wietrznie 14.04.2011 12:21 Roxy FM - Żyć Wietrznie 14.04.2011 07:42 Roxy FM - Żyć Wietrznie 13.04.2011 15:16 Roxy FM - Żyć Wietrznie 13.04.2011 10:20 Roxy FM - Żyć Wietrznie 12.04.2011 18:18 Roxy FM - Żyć Wietrznie 12.04.2011 13:21 Roxy FM - Żyć Wietrznie 12.04.2011 08:44 Roxy FM - Żyć Wietrznie 11.04.2011 16:21 Roxy FM - Żyć Wietrznie 11.04.2011 11:21 Roxy FM - Żyć Wietrznie


www.maxflorec.pl
2010-10-19 20:43:32 - Dziś zapraszamy do sprawdzenia międzykontynentalnej kolaboracji naszego reprezentanta Ńemego z Kumosem i Main Flow, członkiem legendarnej ekipy Mood (Cincinnati, USA). Zanim ten czarnoskóry raper nagrał zwrotkę do kawałka z Polakami współpracował min. z Talibem Kwelim, Mos Defem i Scottem Storchem. Utwór powstawał korespondencyjnie i jak to często bywa kilkukrotnie ewoluował jednak ostateczna wersja z bitem autorstwa Boi 1da oraz udziałem Młodego Grzecha, który zajął się miskem i masteringiem przypadła do gustu ekipom po obu stronach oceanu. Mamy nadzieje, że Wam również się spodoba. kliknij aby odsłuchać


fiszu
2008-12-29 03:02:54 - branie udziału w kłótni internetowej jest jak branie udziału w paraolimpiadzie. nawet jeśli wygrasz - to i tak znaczy że jesteś upośledzony


marnex
2008-12-25 10:28:46 - muzyka jest muzą wszyskich muzyków:)


biskup
2008-12-25 00:44:56 - No nie sa gwiazdami i nie leca obok rubika w vive ale mysle ze idzie to na ich korzysc. Mimo to zostali nominowani do Paszportów Polityki, leca ich sluchowiska w Trójce, maja swietne, mimo iz niskobudżetowe, teledyski. Są w czołówce Polskiego Rapu mimo, iż nie są w mainstreamie. Nie tacy ludzie zajarali sie ich muzyka jak wszyscy którzy ja obsrywaja.


racjonalista
2008-12-24 21:42:55 - Nie ma ich w mediach,więc gwiazdami nie są!proste i logiczne!No chyba,że w Sierpcu i okolicach:)


anty hejterzy
2008-12-24 17:31:38 - Ci, co nie znają się wcale Najwięcej mówią o tym zawsze Tej, posłuchaj, co gadasz na temat rapu Nic o nim nie wiesz Po co robisz tą wielką sensację Wielki chaos, co? Posłuchaj, usiądź, zastanów się i Dopiero coś powiedz... sierpc to miasto emerytów i rencistów a Ci którzy nie doceniają ze ktoś robi co lubi i się w tym sprawdza są zakompleksionymi lamusami


Szalom
2008-12-24 16:18:18 - Jan zgodzę się że dykcje i flow Kumos ma już na pewnym poziomie , ale to wszystko ... nic więcej o nim nie można powiedzieć , teksty monotematyczne które już 15 lat temu zostały nawinięte przez wymienione przez Ciebie Wzgórze .... lecz sory 15 lat temu to mogłeś mieć co najwyżej 5 lat :):):)Jest naprawdę kilku dobrych zawodników na naszej scenie ...... ale trochę opanowania i spokoju .... przecież sierpc to nie czubek świata ..... zgadzam się z wypowiedzią że jeżeli coś jest z naszego miasta to odrazu musimy się nad tym rozpływać ??? Dobrze że coś się tutaj dzieje , dobrze że można iść na fajny koncert .... ale czytając wypowiedzi Jana czy Marcina można dość do wniosku że jesteśmy wylęgarnią producentów i Mc na całą polskę a tak nie jest ..... więcej samokrytyki na przyszłość . Elo.


do haelucodennosc
2008-12-23 11:51:22 - co do "pewnie, jak sam bym cos robił, i bylo by to dnem, automatycznie było by to chwalone" jestes za glupi zeby zrobic cokolwiek,a co do "dla mnie to jest bezsens, niech wogole nie nagrywa jau" jesli Ci sie nie podoba to zamknij twarz i daj robic ludziom to co lubia. Pozdro


abudabi
2008-12-23 11:24:54 - Czy samo to,że Nemy jest z Sierpca,ma świadczyć o tym,że jego"muzyka"jest dobra i zasługuje na pochwałę?Myślę, że nie.Jeśli muzyka jest dobra,to nie ma znaczenia,skąd ona jest.Uznawanie, że coś jest dobre tylko dlatego,że jest stąd jest płytkie.Rozumiem lokalny patriotyzm,ale trzeba się też kierować zdrowym rozsądkiem.pzdr.


kopytko
2008-12-22 19:41:54 - oj dzieciaki dzieciaki...


Jan
2008-12-22 18:01:19 - kazdy ma swoje zdanie ale obrazanie innych to juz co innego, dnem to ty jestes chlopie rasowy:) powniewaz kumos ma przedewszystkim dobra dyckje i niepowtazane flow, nasluchales sie firmy i zatrzymales sie na starym wzgozu( bez obrazy chlopaki ) i juz jestes mega komentatorem. najpierw sie przedstaw chlopulk a potem komentuj. wiem jedno dnem to ty sobie twarz myjesz. pozdro


haelucodennosc
2008-12-21 23:23:08 - prawda jest taka, drodzy mieszczanie, iż bardzo bardzo lipny rap, bedzie wychodzil teraz na wierzch, co do wypowiedzi pana szaloma, chwalony kumos, kolega nemego, jest najgorszym zawodnikiem, czemu jest tak rozchwytywany ? pewnie, jak sam bym cos robił, i bylo by to dnem, automatycznie było by to chwalone, jesli miał bym byc ziomem niemca, na tej zasadzie to idzie. Nemy jak nemy, jest dobry w tym co robi, ale np kumos, dla mnie to jest bezsens, niech wogole nie nagrywa jau


Szalom
2008-12-17 23:59:22 - Ej ej ej . Marcin a gdzie jakieś skromne chociażby słowo o Kaliszu i Olsenie ???? Rozplywanie się nad stylem Kumosa ??? moze ma 2 kawałki gdzie naprawdę wbił się w bit , a reszta brzmi jak "Układ Warszawski" oczywiście nie ubliżając chłopakom z "Układu warszawskiego" Troszkę obiektywności a nie tak po koleżeńsku tylko . Elo.


czop's
2008-12-09 18:17:41 - nie znasz sie na muzyce nie oceniaj jej.nie znasz Nemego nie wypowiadaj sie o nim.pragniesz obrazac podpisz sie nazwiskiem pod tym.wstydze sie za was sierpczaki.i zal mi was bo z zazdrosci i nudy wam odbija...jestescie zalosni...pozdrawiam wszystkich sierpczakow ktorzy oprocz siedzenia przed kompem maja jeszcze zajawki i rozwijaja sie w tych klimatach...szacun!!!


fiszu
2008-12-09 11:58:43 - gdyby przy komentarzach było wyświetlane ip to by się ludzie zastanowili nad tym co piszą


SRPC TRUTH
2008-12-05 11:54:02 - Nemy nikt cie juz w sirerpcu nie lubi i dobrze o tym wiesz, obgadujesz kazdego za plecami a zgrywasz wielkiego cwaniaka, jestes goru dla malotaow co cie nie znaja ale starsi ludzie co cie znaja sraja na cieibe z gory dzieki taka jest prawda:)


biskup
2008-12-02 18:28:22 - nuta - Purysta muzyczny, intenetowe dziecko zrobione przez podczerwien. Muzyka to muzyka i nie tacy znawcy to odkryli, zwlaszcza polskiego ... chociaz pewnie nie masz pojecia o tym


nuta
2008-12-02 14:35:42 - nazywanie hip hopu muzyką,to juz jest maksymalne przegięcie...zwłaszcza polskiego...


fiszu
2008-11-26 11:16:24 - pominę w tym komentarzu tych paru 12o letnich hejterów których mamusie niedostatecznie doprzytulały w dzieciństwie, za to tatusiowie w tej materii mieli zapewne wkład znaczący i to najczęsciej po zmierzchu. ńemy, czoeku, rób tak dalej. może tych co naprawde wspierają nie jest tak dużo, ale skupmy się na jakości a nie ilości.


Radek
2008-11-25 13:49:07 - Dobry wywiad. Obyś jeszcze się rozwinął Ńemy


Hubert Napiórski
2008-11-24 15:39:54 - jestem z Tobą Nemy.fajnie byłoby coś wreszcie razem zrobić ;-)


Chlapku
2008-11-23 19:17:17 - większość ludzi, która udzieliła tutaj swojej wypowiedzi, nie zna sie na muzyce lub nawet nie przesłuchała twórczości Ńemca, sprawdzcie spejsa, i wtedy oceniajcie. Krytykujcie treśc wywiadu, to jest prosty człowiek, nie oczekujcie wypowiedzi w stylu prezydenta, któremu tekst przygotował cały sztab polonistów...Ńemy niszczy stroną muzyczną jak i nawijką...Pozdro Ńemy Yoo


jhdgsa
2008-11-23 12:40:56 - zamiast promować waszego człowieka z Sierpca, wy hejtujecie. masakra.


do hahahaha
2008-11-23 12:28:46 - Żebyś nie pękł, dowcipnisu ......z ZAZDROSCI !


hahahahahaha
2008-11-23 08:50:55 - Z niego producent jak ze mnie chirurg. Ktoś mądry wymyślił tytuł tego artykułu. O treści szkoda pisać.


anger
2008-11-22 22:29:36 - A mi sie wydaje ze ńemy to jedyny czlowiek w muzycznym swiecie ktory zaszedl tak daleko, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony dzialaczy z sierpca. poki co 5 jego kawalkow ma teledyski, robi swietna muzyke, ktora robi wrazenie nie tylko na takioch wypierdkach muzycznych jak czesc ludzi, ktorzy tutaj sie wypowiadaja. A co do plyty swietnie wydana, dostepna w empikach ! Pozdrawiam nemy elo!


### xxx ###
2008-11-22 03:59:44 - hehehehehe wiedzialem ze nie obedzie sie bez wypowiedzi zalosnych sierpeckich hejterow.


yey
2008-11-22 00:50:01 - koncerty mialy historyczna wage bo byly jedynymi koncertami rapu w sierpcu a teraz tamte czasy to klasyka- ja bylem na pierwszym i na 3(?).wiec nie pie*****l lamerze bo sierpecka scena nie jest tu od wczoraj.hh górą


zzzz
2008-11-22 00:00:19 - ńemy rób swoje!!!!nie słuchaj tych pryków pierdzących w stołek przed kompem nie robiących nic oprócz skręcania się z zazdrości!!!!!!


porażka
2008-11-21 19:17:52 - koleś rzymianie wiedzieli co robić z takimi jak Ty. Myślałem, że jesteś normalny ale po tym co tu mozna przeczytać to sorry. Szacunek dla twoich rodziców, Najlepszy jesteś tu "kilka historycznej wagi koncertów" bez komentarza... szacunek.


mkl
2008-11-21 15:12:51 - Szkoda czasu i miejsca na czytanie tej haelucenogeklektycznej impresjiNie pozdrawiam jak nemy jau.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.