logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Wakacyjne podsumowanie działań i plany na przyszłość Stowarzyszenia "Szansa na Życie"

2009-09-05

"Szansa na Życie" na wycieczce w Toruniu, sierpień 2009 .
"Szansa na Życie" na wycieczce w Toruniu, sierpień 2009 .

Toruń, sierpień 2009 r.
Toruń, sierpień 2009 r.

Wycieczka do Trójmiasta, sierpień 2009 r.
Wycieczka do Trójmiasta, sierpień 2009 r.

 Wakacyjna moc atrakcji

Wakacyjne atrakcje dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka "Szansa na Życie" rozpoczęły się już w czerwcu, kiedy to w niezwykle urokliwej scenerii Zajazdu Kasztelan odbył się VI Sierpecki Dzień Osób Niepełnosprawnych. Był to dopiero początek całego ciągu letnich imprez.

Miesiące wakacyjne przyniosły zaproszenie od Zarządu Osiedli nr 1, 2, 3, 4 i 5 - organizatorów półkolonii, na wyjazdowe pikniki do leśniczówki "Krzyżówka" w Szczechowie. Pogoda sprzyjała młodym gościom leśniczówki, były zabawy na powietrzu, pieczenie kiełbasy w myśliwskim palenisku, emocjonujące przejazdy samochodem terenowym.

W lipcu podopieczni "Szansy na Życie" pojechali na jednodniową wycieczkę do Trójmiasta (szczegółowa relacja z tego wydarzenia opisana została na Sierpc Online), zaś w sierpniu odwiedzili Toruń. Zwiedzanie Starego Miasta, przejażdżka statkiem po Wiśle, zakup toruńskich pierników to tylko niektóre atrakcje czekające na dzieciaki. Warto nadmienić, że zwiedzanie Torunia poprzedziła wizyta w zamku w Golubiu Dobrzyniu, słynącym z ciekawych legend związanymi z nawiedzającymi go duchami.

Koniec lata to wyjazd sporej grupy członków Stowarzyszenia na turnus leczniczy do Suwałk.

Co dalej?

Okres wakacji nie kończy aktywności członków "Szansy na Życie". Bardzo ważne w tygodniowym harmonogramie są integracyjne spotkania (nawet dwa w tygodniu), które dzięki uprzejmości MOSiRu odbywają się na stadionie miejskim. Dzieciaki chętnie korzystają też z pływalni, na którą mają darmowy wstęp.

Pokonywanie barier

W organizację każdego wyjazdu, oprócz organizatorów, bardzo zaangażowani są rodzice. Pomagają oni niepełnosprawnym członkom Stowarzyszenia w pokonywaniu barier architektonicznych. To smutne, ale w XXI wieku niepełnosprawni nadal mają utrudniony dostęp do wielu atrakcji turystycznych. Miasta, nawet te duże, nadal nie są w pełni przygotowane na przyjęcie turystów na wózkach. Każde pokonywanie schodów (dosłownie i w przenośni) to przykra konieczność, z którą nadal stykają się niepełnosprawni goście muzeów, galerii czy zamków.

Czasem niepełnosprawnemu na wycieczce pozostałby w perspektywie tylko spacer, ale wtedy do akcji wkraczają rodzice, opiekunowie, czy członkowie Zarządu Stowarzyszenia. Nikt nie patrzy wtedy, czy na wózku siedzi jego dziecko, czy zupełnie obce. Każdy, kto stoi w pobliżu, chwyta za wózek, dźwiga, przenosi. Ważne jest, by niepełnosprawny jak najwięcej zobaczył, dotknął, poczuł, przekonał się, że uroki otaczającego świata są również dla niego.

Wśród członków Stowarzyszenia są też dzieci bardziej sprawne fizycznie, których choroba nie jest na tyle dokuczliwa i pozwala na pomoc innym. Wtedy to właśnie takie dziecko pełni rolę wolontariusza.

A co w bliskiej przyszłości?

Przed członkami Szansy na Życie jeszcze chwile oczekiwań i niespodzianek, jakie niesie za sobą wyjazd na Bieg Solny do Ciechocinka (nasi sportowcy biorą w nim czynny udział od kilku lat). W październiku zaplanowana jest też wizyta w skansenie w ramach Mazowieckich Dni Integracji. Natomiast w grudniu wielka gala w sali kongresowej w ramach Światowego Dnia Niepełnosprawnych.

Lista różnorodnych form działalności Stowarzyszenia jest bardzo bogata i długa. Obok tych widocznych, są nieco mniej zauważalne, ale wymierne finansowo (pomoc w zakupie sprzętu medycznego, ubrań itp. dla chorych i niepełnosprawnych).

Najważniejsze, że spotkania członków Stowarzyszenia to nie tylko integracja, ale również wzajemne wspieranie się, wymiana doświadczeń. Tu nawiązują się przyjaźnie, na chwilę można zapomnieć o trudach dnia codziennego. Z upływem czasu coraz częściej wszyscy czują się w Stowarzyszeniu jak w rodzinie. W życiu ważne jest przecież, by nie tylko brać, ale by też dawać coś od siebie.


Tagi: Szansa na Życie


Jolanta Guba

Komentarze do artykułu: [3]


### xxx ###
2009-09-17 21:00:22 - Gratulacje dla dzieci że są tak wspaniali, jak i dla rodziców


dr Andrzej Kochan
2009-09-06 08:37:20 - Serdecznie Gratuluję władzom miejskim ,że potraficie kultywować ; TO CO JEST NAJLEPSZE W ŻYCIU CZŁOWIEKA ; opieka, miłość, dobroczynność, tolera ncja. Chwała wam ZA TO ,właśnie Stowarzyszenie TO jest najwspanialszym dowodem na TO. Byłem wczoraj na tych zawodach w Ciechocinku / jest to moje miejsce pracy----sanatorium/ i widziałem zaangażowanie wielu wspaniałych ludzi DOBREJ WOLI .DZIEKUJĘ.


STANISŁAW ŁOWICKI
2009-09-06 02:22:27 - NAJBARDZIEJ PODOBA MI SIE OSTATNIE ZDANIE.JAKBY WYBRWANE Z MOJEJ DUSZY.JEDNAK CHCIAŁBYM BY WSZYSCY TAK MYŚLELI I WEDŁUG TEGO PRZESŁANIA ŻYLI.BARDZO POZDRAWIAM WSZYSTKIE ANIOŁY ZE STOWARZYSZENIA "SZANSA NA ZYCIE".WSZYSTKICH POZDRAWIAM I CAŁUJE.WASZ STASIO.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.