logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna




Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Się kręci!, czyli o kolejnym filmie nagrywanym w Sierpcu

2010-03-30

Dworzec Sierpc z tymczasowym napisem "Ciechanów". W filmach wszystko jest możliwe, 30.03.2010 r.
Dworzec Sierpc z tymczasowym napisem "Ciechanów". W filmach wszystko jest możliwe, 30.03.2010 r.

Dworzec PKP w Sierpcu - plan filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", 30.03.2010 r.
Dworzec PKP w Sierpcu - plan filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", 30.03.2010 r.
Po raz kolejny potwierdza się opinia, że filmowcy uwielbiają Sierpc. Niedawno informowaliśmy o planowanej w skansenie realizacji nowego filmu Jerzego Hoffmana, a tymczasem, zupełnie niespodziewanie do Sierpca zawitała kolejna ekipa filmowa. Za plan filmowy posłużył jej teren i budynek dworca PKP.

Opuszczony i zaniedbany budynek jest doskonałym tłem dla fabuł, których akcja rozgrywa się w I połowie XX wieku. Gdy w lutym 2008 roku w Sierpcu powstawały zdjęcia do filmu Generał Nil, nasz dworzec "odgrywał" stację w Białej Podlaskiej. W nowym filmie, którego sceny powstawały przez ostatnie dwa dni, teren sierpeckiego dworca PKP był plenerem Ciechanowa.

Tłumy dziwnie ubranych ludzi, nietypowe pojazdy, ogromne wysięgniki, to wszystko spowodowało zaciekawienie wśród sierpczan i pytania o powód wielkiego zamieszania. Dziś już wiemy, że w Sierpcu powstawały sceny do nowego filmu fabularnego w reżyserii Jerzego Zalewskiego "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" - o tragicznych losach partyzantów, którzy do 1951 r. przeciwstawiali się okupacji sowieckiej w Polsce. Głównym bohaterem obrazu jest Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W rolę "Roja" wcielił się zwycięzca "Idola" Krzysztof Zalewski.

W scenach nagrywanych w Sierpcu statystowało wielu sierpczan, zwycięzców niedawnego castingu. Szczególnie trudna była dla nich noc z 29 na 30 marca, kiedy to do samego rana kręcono w strugach deszczu poszczególne ujęcia. Budynek dworca pobielono od strony torowiska, zaś od strony ulicy Dworcowej, nad wejściem umieszczono tablicę "Ciechanów". Na potrzeby filmowców otwarto nawet wnętrza gmachu, gdzie także kręcono poszczególne ujęcia.

"Historia Roja" do kin trafi prawdopodobnie w 2011 roku. Telewizja publiczna wyemituje także 3-odcinkowy serial o partyzancie.


Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" w wieku 20 lat, w 1945 roku wcielony został do Ludowego Wojska Polskiego. Zdezerterował, gdy Sowieci zabili jego brata. Wtedy dołączył do Narodowych Sił Zbrojnych, a wkrótce stanął na czele partyzanckiego patrolu. "Rój" siał popłoch i śmierć wśród przedstawicieli komunistycznej władzy na Mazowszu. W rocznicę rewolucji listopadowej w 1949 roku jego oddział zatrzymał pociąg. Dowódca wygłosił przemowę do pasażerów o rychłym końcu komunizmu. Partyzanci dostali ulotki propagandowe i zastrzelili jadącego pociągiem funkcjonariusza UB oraz oficera politycznego WP. Wyroki śmierci wykonane przez ludzi "Roja" i starcia z tropiącymi partyzantów oddziałami szły w dziesiątki. Nieuchwytny "Rój" wpadł przez kobietę, w której się zakochał i której kilka razy się oświadczał. Funkcjonariusze UB skłonili "Magdę" do zdradzenia kryjówki partyzanta, obiecując jej uwolnienie rodziców. "Rój" i jego kolega zginęli w 1951 roku podczas próby wyrwania się z obławy.



Magdalena Staniszewska









Komentarze do artykułu: [22]


haha
2010-04-15 23:31:07 - Jak beda krecic film o korupcji i przekretach to tez pewnie przyjada do Sierpca ;)


historyk
2010-04-15 08:32:54 - Pseudonim podany przez autorkę artykułu jest jak najbardziej poprawny, czyli jest to RÓJ. Przejawiacie państwo wyjątkową ignorancję, że przed sprawdzeniem stanu faktycznego, wywołujecie autorkę do tablicy i jeszcze każecie tłumaczyć się dlaczego napisała tak a nie inaczej. Akurat co do tej pani byłbym spokojny o poprawność faktów i nazwisk. Apeluję o umiar w ferowaniu wyroków.


### Aga ###
2010-04-14 22:48:27 - Czy ty jesteś uważny czy nie to nie podchodź tak złośliwie do ludzi,tylko odpowiedz chłopakowi tak:Rój czy Roj odmień sobie i co ci wychodzi?Roja.I po sprawie.


do 22:10:58
2010-04-14 22:26:45 - Ja też spotkałem się z imieniem Roj.Np.Galager gitarzysta.


Uwazny czytelnik
2010-04-14 22:10:58 - Oj nie poszło ci kolego to przyczepienie sie do pani redaktor. Widac, że szukasz tylko zaczepki, ale zrobiłeś to tak infantylnie, że pozostawiłeś po sobie tylko śmiech. A swoje braki w znajomości historii uzupełnij lekturą ksiązki albo zwyczajnie wygugluj to sobie i znajdziesz odpowiedz czy Roj czy Rój.


Roy
2010-04-14 20:36:20 - Pani redaktor, jeśli w tytule filmu jest"Historia Roja...." to znaczy ,że bohater nazywał się Roj.Dlaczego pani w swym artykule przytacza,że nazywał się "Rój"?!!?!!Tytuł filmu by brzmiał " Historia Rója...".Bardzo proszę o kilka słów wyjaśnienia.Pozdr.


Jaga
2010-04-13 16:19:01 - Nie mamy czym się chwalić drodzy mieszkańcy miasta że kręcą nasz dworzec, bo to rujna którą zobaczy cała Polska.


ludźka
2010-04-08 08:50:27 - Jeśli chodzi o dworzec, to akurat ja się go nie wstydzę. Miło wspominam i wycieczki klasowe i wagary :) Każdy z nas jest za jego wygląd winny (w większym lub mniejszym stopniu). "Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem" :) Ciekawe czy ktoś odważy się napisać tutaj, że ani razu nie namalował tam niczego na ścianie, jakiegoś swojego podpisu :D Dodam jeszcze jedno: najważniejsza zasada marketingu - nieważne jak, ważne, że gadają :) Więc ja myślę, że dla Sierpca to jest niezła reklama :)


Krzysiek
2010-04-07 09:42:46 - Sami widzicie CO WOLNO WOJEWODZIE...... Włodarzy Sierpeckich trzeba podać do odpowiedzialności i skończyć z ich nikomu nie służącymi decyzjami, które są na przekór wszystkim mieszkańcom mojego rodzinnego miasta. To woła o pomstę do nieba. Proszę Was zróbcie z tym porządek póki jest jeszcze coś do URATOWANIA.Przecież są różnego rodzaju dotacje,tylko trzeba zrobić odpowiedni plan i złożyć gdzie trzeba.Widocznie nikt nie potrafi tego zrobić,albo nie wie jak się to robi.W Sierpcu nie mieszkam od bardzo dawna,widać w innych miastach w Polsce że coś się robi,są nawet odpowiednie tabliczki np.chodnik został sfinansowany ze środków UE.[ skwery, parki, nawet centra miast czyli rynek dłówny].Wszystko jest finansowane tylko trzeba do tego odpowiednio podejść, a nie jak Sierpeccy włodarze mają to głęboko w DUPIE.Liczą się ich wysokie zarobki z waszych wysokich podatków.Sierpc zatrzymał się w niedorozwoju fizycznym od bardzo dawna.Można powiedzieć 100 lat za murzynami,i jest to prawda za którą ktoś musi ponieść konsekwencję prawną.Kultury w Sierpcu było mało,a po zlikwidowaniu kina JUTRZENKI nie ma już NIC.Ktoś musi dobrze mieszać w UM SIERPC.Płakać się chce.


do oto
2010-04-06 20:50:51 - Jak to władze nie mają do powiedzenia?Majątek PKP znajduje się na terenie miasta, przyrąbać odpowiedni podatek i po sprawie.Macie przykład budynku kina, chcieli dom katolicki, a jak brak na podatki to wystawili na sprzedaż.


Krzysiek
2010-04-06 16:51:12 - To niech te zasrane władze odkupią od PKP budynek dworca, wyremontują go i przeznaczą na mieszkania socjalne. Może odpowiesz że miasta nie stać na to, pieniądze które ulokowali na uliczne wysepki które ciągną się od Płońska przez Sierpc było by wyremontowane pól dworca.


oto
2010-04-06 09:01:44 - Wszystko ładnie pięknie w słowach krytyki, ale jak zwykle najwięcej krytykują ci, którzy niewiele wiedzą. Władze miejskie, gminne czy powiatowe nie mają nic do powiedzenia w sprawie dworca PKP - to majątek PKP, czyli państwa w państwie. To PKP sama niszczy swoją infrastrukturę. Sierpc już dawno temu został przez te władze przeznaczony do likwidacji jako węzeł kolejowy. Dopiero jak zarządzane przez nich budynki nadają się tylko do rozbiórki, wtedy głośno krzyczą, że oni je chętnie przekażą lub sprzedadzą władzom samorządowym. Tak to wygląda.


Kaszub z Sierpca
2010-04-04 12:12:18 - Ja też pamiętam dworzec i całe miasto z innej strony i kondycji.Urodziłem się w tym mieście 55 lat wstecz i tak jak Krzyś mieszkam daleko od tego miejsca i ze łzami w oczach oglądam galerię fotografii i czytam artykuły o naszym mieście.Dworzec PKP i kino Jutrzenka to była oaza życia w naszym mieście, szczególnie dworzec był wizytówką dla przyjezdnych, każdy mieszkaniec z dumą szczycił się, że jest z miasta SIERPCA.Teraz jadąc samochodem tylko drogowskazy informują, że zbliżamy się do jakiejś miejscowości Sierpc, przejeżdżasz i nic.Tak samo było w innych wsiach po drodze, ronda , reklamy, sklepy, motocykle, pustka itp.Ja pamiętam inny Sierpc i tak jak Krzyś ciężko mi się pogodzić z obecną sytuacją w mieście.


Krzysiek
2010-04-04 09:13:53 - Czy ten dworzec PKP jest dumą Sierpca? Zniszczony, zaniedbany, opuszczony.U rodziłem się w tym budynku 40 lat temu i pamiętam go w lepszej kondycji. Władze Sierpca powinny się wstydzić swojej działalności.W Sierpcu nie mieszkam od bardzo dawna lecz często powracam do miejsca swoich narodzin i jest mi smutno oglądać takie widoki, zatrzymanego tam czasu.Proszę was wybierzcie nowe władze do zarządzania Sierpcem,które będą w stanie powstrzymać zaniedbania do których dopuścili się starzy włodarze.Pozdrawiam Krzysiek sercem związany z Sierpcem, na stałe mieszkający na Śląsku.


Sierpc górą
2010-04-02 19:25:35 - cieszcie sie bo juz lepiej nie bedzie,a przynajmniej Sierpc ma reklame i przy okazji wykorzystują to,co tu mamy. Dobre i to. A jak ktos potrafi tylko narzekac i narzekac, to przeciez moze sie przeprowadzic tam,gdzie jest rzekomo lepiej, ładniej, nikt nikogo tu na sile nie trzyma :))


sceny
2010-04-01 11:49:40 - " powstawały " czy powstaja


kika
2010-04-01 09:38:34 - Ja tam mam z tym dworcem całkiem miłe wspomnienia i absolutnie się go nie wstydzę. Ale to jest kwestia gustu. A o tym się podobno nie dyskutuje.


lali
2010-03-31 17:48:46 - Rzeczywiście powód do dumy,cały Sierpc do filmu...


casting
2010-03-31 13:18:09 - Kto zostal "laureatem " tego tajemniczego castingu ? kto wie?


ziom
2010-03-31 09:05:37 - ale mamy reklame sierpca i powod do dumy zniszczone sierpeckie budynki hehe ale syf


Herman
2010-03-31 07:07:26 - Nie ma co wybrzydzać. Takich zaniedbanych i opuszczonych miejsc jest w kraju mnóstwo i trzeba się cieszyć, że nie tylko skansen ale i te ruiny dworca reklamują nasze miasto.


mario
2010-03-31 00:46:51 - Trzeba sie zastanowić jakie sceny przyjeżdżaja tu kręcić. O jakie tło im chodzi?? O zniszczone i stare budynki.Widać czas sie u nas zatrzymał i najmniej muszą zmieniać. Nie wiem czy to powod do dumy.Skansen super że stary ,ale ze dworzec to już nie bardzo.




Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów




Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.