Dobrą siatkówką i niespodziankami sypnęło w czwartej i piątej kolejce Miejskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki - 05.03.2008.

2008-03-11

O czwartej i piątej serii spotkań Miejskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że były nudne. Wszystkie startujące ekipy zdawały sobie dobrze sprawę, że 5 marca będą już na półmetku zmagań MALS. Okazało się, że liga zrobiła się bardzo ciekawe, a żadnej z ekip nie udało się zakończyć pierwszej rundy (7 spotkań) z kompletem zwycięstw. Najbliżej była tego drużyna Sierpc Online, ale i ona znalazła pogromcę w zespole Wunder Team.

Bezbłędni wundersi

Mecz tych drużyn miał być wydarzeniem czwartej serii (piąta i szósta kolejka) gier, ale w myśl powiedzenia "z dużej chmury mały deszcz", nie zachwycił. Głównie za sprawą kiepskiej gry osłabionego kadrowo Sierpc Online. Wunder Team, w którym pierwsze skrzypce grał niezawodny Andrzej Felic nie popełniał prawie żadnych błędów. Wundersi byli lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a internetowcom tego dnia nic nie wychodziło. Wynik 25-17, 25-16 mówi sam za siebie. W innych meczach tej serii Urząd Skarbowy planowo 2-0 pokonał Gimnazjum Miejskie, choć w pierwszym secie do stanu 12-12 młodzi gimnazjaliści dzielnie dotrzymywali kroku starszym kolegom. Także aspirujące do mistrzostwa Liceum Ogólnokształcące nie miało problemów z pokonaniem Urzędu Miasta 2-0. Urzędnicy tylko w drugim secie do stanu 20-20 toczyli w miarę zacięty bój z LO.

Osiedlowa sensacja

W swoim drugim spotkaniu tej serii będący w świetnej formie Wunder Team (Felic, Linowski, Mroczkowski, Nowicki, Olszewski, Kurantowicz, Obrębski) gładko 2-0 pokonali Urząd Skarbowy. Po ciężkiej porażce z Wundersami zdołał się z kolei podnieść Online, choć wyraźnie nie był to ich dzień. W kolejnym swoim meczu trafili na zawsze groźny Urząd Miasta. Pierwszy set padł łupem wyraźnie podrażnionych graczy Sierpc Online (25-21). W drugim urzędnicy postawili twarde warunki i wygrali tę partię po niesamowitej końcówce 31-29. W tie-breaku Online odskoczyło szybko na kilka punktów i mimo ambitnej postawy urzędników (Frydrychowicz, Malużyński, Szablewski, Witkowski, Ludwiczak, Ciemiecki) dowiozło cenne prowadzenie (15-12). Najciekawszym spotkaniem dnia stał się jednak niespodziewanie pojedynek Osiedla Niepodległości z Zespołem Szkól nr1. Murowani faworyci z popularnego Mechanika szybko wygrali pierwszą partię do 18. W drugiej prowadzili już 19-15 i stanęli. Osiedlowa ekipa wygrała końcówkę 10-3 i cały set 25-22. Trzecia część gry od początku przebiegał pod dyktando świetnie grającej w bloku i ataku (Wiśniewski, Klimek, Turski) drużyny z osiedla, która prowadziła już 8-5. Przy stanie 14-10 dla Osiedla Niepodległości ich rywale rzucili się do odrabiania strat. Walczyli dzielnie, ale było już za późno. Przegrali tie-break 13-15 i cały mecz 1-2.

Mistrzowie tie-breaków

Piąta seria (szósta i siódma kolejka) gier nie przyniosła już większych niespodzianek, choć, aż trzy pojedynki kończyły się dopiero w trzecich setach. Już w pierwszym meczu tej serii w urzędniczych derbach było gorąco. Wyżej notowani siatkarze z magistratu gładko, bo do 19 pokonali kolegów z Urzędu Skarbowego w pierwszym secie. W drugim skarbowcy wzięli rewanż i za sprawą dobrej gry w bloku i obronie (Nowaczewski, Nowakowski, Liszewski, Kamiński, Jankowski) wygrali tę partię 25-23. Trzeci set pokazał większe doświadczenie graczy UM w meczach o stawkę. Wygrali oni tę partię 15-11 i dopisali dwa oczka do swojego dorobku punktowego. Mecz Wunder Teamu z Gimnazjum Miejskim był starciem najstarszego z najmłodszym zespołem w lidze. W tej dyscyplinie to doświadczenie (zwłaszcza na poziomie amatorskim) jest chyba największym atutem, dlatego faworyt był tu 100%. Wundersi wygrali 2-0, ale deklasacji nie było. Gimnazjaliści ugrali łącznie 37 punktów, co daje im dobre świadectwo. Bardzo ciekawie zapowiadał się mecz drużyn, które są w ostatnim czasie w zgoła innej dyspozycji. Osiedle Niepodległości łapie formę z tygodnia na tydzień, a Sierpc Online wyraźnie przechodzi kryzys. Pierwszy set wygrany przez osiedle 25-22 potwierdził tę tezę. W drugim osiedlowa ekipa prowadziła już 18-13 dopingowana przez kolegów z Wunder Teamu i LO, którym bardzo na rękę była porażka Online. Ci ostatni pokazali jednak żelazną konsekwencje i zaczęli odrabiać straty. Od stanu 19-19 na parkiecie rządzili już internetowcy, którzy wygrali seta 25-21. Tie - break świetnymi zagrywkami rozpoczął Przemysław Burzyński. Online prowadziło 5-2, by jednak już chwilę później roztrwonić cały dorobek punktowy i przegrywać 6-8 przy zmianie stron. Gracze Sierpc Online nie mogli sobie poradzić z atomowymi atakami Huberta Wiśniewskiego, ale za sprawą spokojnej i inteligentnej gry swojego rozgrywającego Kamila Kędzierskiego powoli odrabiali straty. Od stanu 10-10 to znów oni rządzili na parkiecie potwierdzając, że są mistrzami trzecich setów (4-0 bilans w tie-breakach). Wygrali 15-11 i pozostali w grze o mistrzostwo.

Szkolny horror

W swoim kolejnym ligowym meczu internetowcy poszli za ciosem i 2-0 zwyciężyli Urząd Skarbowy. Hitem kolejki był jednak bez wątpienia mecz ZS nr1 z LO. Mecz bardzo ważny zwłaszcza dla mechaników, którzy przegrali już wcześniej dwa spotkania. Licealiści smaku porażki zaznali tylko raz i pokonując swoich szkolnych kolegów mogli w znaczny sposób oddali ich szanse na obronę tytułu mistrzowskiego z 2007 roku. Podopieczni Mariusza Żmijewskiego wiedzieli jednak, o co grają. Choć osłabieni brakiem swojego najlepszego zawodnika Piotra Zielińskiego (przeszedł do szkoły w Płocku i raczej nie zagra już w tej edycji MALS) wygrali w dobrym stylu pierwszą partię 25-20. W drugiej kierowani przez Bartosza Feltynowskiego, Mariusza Kwiatkowskiego i Bartłomieja Rożniaka licealiści zagrali o niebo lepiej i triumfowali w tym secie 25-19. Tie - break rozpoczął się znakomicie dla Mechanika, który prowadził 4-1, 7-1, ale przy zmianie stron już tylko 8-6. Potem skuteczne akcje Jakuba Zdziemborskiego, Daniela Woźniaka i Krzysztofa Kozłowskiego dały Mechanikowi coraz większe prowadzenie (10-7, 12-8). Przy stanie 12-8 opiekun licealistów Krzysztof Domański poprosił o czas, próbując poderwać swój zespół do walki. Początkowo nie przyniosło to efektu, bo ich rywale zdobyli dwa kolejne oczka (14-8) mając 6 piłek meczowych. W tym momencie siatkarze z Mechanika nieco się rozluźnili i szybko zrobiło się 14-10. Czas wzięty przez kapitana z ZS nr1 niewiele pomógł. Ogólniak był wyraźnie na fali. Choć ich rywali ratowała przecież każda wygrana piłka, ci byli strasznie usztywnieni. Celny atak po kolejnej udanej kontrze dał LO remis 14-14. Ostatnie dwie akcje Kwiatkowskiego i Feltynowskiego sprawiły, że niemożliwe stało się rzeczywistością. Licealiści skakali z radości, a ich rywale byli podłamani. Ta porażka może im zamknąć drogę nie tylko do zwycięstwa w lidze, ale nawet do podium. Już w kolejnej środowej kolejce Mechanik stanie przed ostatnią szansą włączenia się do walki o tytuł. Teraz nie może już przegrać żadnego meczu. Musi zagrać z pełna determinacją, jak na obrońców tytułu przystało. Póki, co po pełnych 7 kolejkach (w jednej serii rozgrywanych jest około 1,5 kolejki) na czele tabeli z dorobkiem 6 zwycięstw jest Liceim Ogólnokształcace, tyle samo triumfów ma Sierpc Online, ale gorszy stosunek setów. Tuż za ich plecami czai się Wunder Team z 5 zwycięstwami. Czwarty, Zespół Szkół nr1 ma stosunek meczów 4-3 i teoretyczne szanse na tytuł. Z walki o czwarte miejsce w lidze nie rezygnują także Urząd Miasta i Osiedle Niepodległości (oba po 3 zwycięstwa). Siódme i ósme miejsce w lidze zajmują na półmetku ligi Urząd Skarbowy i Gimnazjum Miejskie. Ci ostatni wciąż czekają na wygranie seta. Następna kolejka zapowiada się interesująco ze względu na starcie rewanżowe LO i ZS nr1 oraz pojedynki Osiedla z Online i Osiedla z ZS nr1. Czy Mechanik pozostanie w walce o końcowy triumf, a osiedle sprawi kolejna niespodziankę przekonamy się już w środę 12 marca. Wszystkich kibiców zapraszamy do hali przy SP nr2 od 20.00.

Wyniki

4 seria

Wunder Team - Sierpc Online 2-0 (25-17, 25-16)

Urząd Skarbowy - Gimnazjum Miejskie 2-0 (25-18,25-16)

Urząd Miasta - LO 0-2 (16-25, 20-25)

Os. Niepodległości - ZS nr1 2-1 (18-25, 25-22, 15-13)

Sierpc Online - Urząd Miasta 2-1 (25-21, 29-31, 15-12)

Urząd Skarbowy - Wunder Team 0-2 (22-25, 11-25)

5 seria

Urząd Miasta - Urząd Skarbowy 2-1 (25-19, 23-25, 15-11)

Wunder Team – Gimnazjum 2-0 (25-17, 25-20)

Osiedle Niepodległości - Sierpc online 1-2 (25-22, 21-25, 11-15)

ZS nr 1 - LO 1-2 (25-20, 19-25, 14-16)

Sierpc Online - Urząd Skarbowy 2-0 (25-21, 25-14)

8.Gim. Miejskie 7 0 0-14

*według regulaminu MALS za zwycięstwo przyznawane są 2 pkt i 0 pkt za porażkę. Przy równiej liczbie pkt. o wyższym miejscu w tabeli decydują kolejno: stosunek setów, większa liczba zdobytych setów, stos. małych pkt., większa liczba zdob. małych pkt.