logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Żar z nieba się lał - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sierpcu - 15.08.2015 r.

2015-08-15

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sierpcu - 15.08.2015 r.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sierpcu - 15.08.2015 r.

W dniu Święta Wniebowzięcia NMP otwierana jest Studzianka a wierni pobrać mogą z niej wodę o cudownych właściwościach.
W dniu Święta Wniebowzięcia NMP otwierana jest Studzianka a wierni pobrać mogą z niej wodę o cudownych właściwościach.

Ołtarz na Placu Koronacyjnym, który bardziej przypomina teraz plac budowy
Ołtarz na Placu Koronacyjnym, który bardziej przypomina teraz plac budowy

Tradycyjne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczęły się w Sierpcu w samo południe, mszą świętą (tzw. sumą odpustową) odprawioną przez dawno niewidzianego sierpczanina, biskupa Piotra Jareckiego, na sierpeckim Placu Koronacyjnym, u stóp Kościoła pw. NMP.

Porażający upał spowodował, że plac, na którym znajduje się ołtarz polowy, zapełniony był w jednej trzeciej, w porównaniu do lat minionych. Wśród uczestników uroczystości dało się słyszeć głosy o braku wodopojów, które pozwoliłyby łatwiej przetrwać w żarze lejącym się z nieba, trwającą prawie dwie godziny mszę. Skrawek cienia był na wagę złota.

W tym roku wyjątkowy spokój panował na ulicy Wojska Polskiego. Z powodu remontu mostu odpustowe stragany ulokowane zostały na terenie targowiska na ulicy B. Prusa (choć pojedyncze kramy znajdowały się także w pobliżu kościoła). I to właśnie na sierpeckim rynku kupić można było korkowce, obwarzanki oraz wszelkie inne odpustowe mydło i powidło.Zobacz galerię zdjęć dalej


Magdalena Staniszewska

Komentarze do artykułu: [4]


Pontnik Jan
2015-08-17 16:22:36 - Prawdziwy pielgrzym pontnik nie patrzy na skwar czy ulewy tylko ma swój cel.Pielgrzymuje nawet setki km i uczestniczy we mszy przy ołtarzu. Słusznie zauważono, że potrzeba zieleni, ale tam nic już nie urośnie bo tam beton przysypany gliną.Prawdą jest to, że tę godzinną mszę z Biskupem Piotrem to wypoczęci wierni powinni wytrzymać,a nie chować się po olszynkach. Czy to jest obraz naszej wiary?Dawniej babcie stały w słońcu przy ołtarzu,ale mądrość Boska podpowiedziała przysłoń się pod parasolem i szanuj wiarę.


do Ania
2015-08-17 13:54:38 - Proponuję sprawę zgłosić Nadzorowi Budowlanemu jako samowola budowlana.


Anna R.
2015-08-17 11:53:00 - Była trawa, były drzewa, a że teraz jest jak jest podziękujmy S.Zarosie kustoszowi, dyrektorowi, proboszczowi, ojcu, biznesmenowi i gwiazdorowi w jednej osobie.Piękny plac zamienił w wysypisko.Będziemy to pamiętać długo.


AK
2015-08-17 08:36:49 - Byłam na mszy jak co roku. I obserwowałam cały Plac Koronacyjny ze wzgórza Loret spod Kościoła. Bardzo rzucało się w oczy, że ludzie stali tylko pod drzewami, szukając cienia. Wyglądało to dość nieładnie patrząc z ołtarza, bo nikogo przed nim nie było. Cały plac z przodu i na środku był pusty, bo tłumy zgromadziły się na jego końcu. Mam pytanie. Czy takim wielkim problemem byłoby posadzenie kilku drzew na środku placu i po jego bokach, np. brzóz czy świerków, żeby ten plac nabrał trochę lepszego wyglądu i żeby wierni za kilka lat mogli stać bliżej ołtarza? Odpust i Boże Ciało zawsze będą odprawiane w tym miejscu i zawsze będą się odbywały w gorące dni. Prosiłabym zatem ludzi władnych aby trochę ogarnęli ten szumnie zwany Plac Koronacyjny, bo w tym momencie wygląda żałośnie. Jakaś trawka i kilka ławek dla starszych osób i strudzonych pielgrzymów z innych miejscowości też by nie zaszkodziło.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.