logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


Archiwum Forum Dyskusyjnego



2022 r.
kwiecień,

2019 r.
marzec,

2018 r.
maj, wrzesień,

2017 r.
styczeń, kwiecień,

2016 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2015 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2014 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2013 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2012 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2011 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2010 r.
styczeń, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2009 r.
luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,



TK
2009-04-30 07:45:50 - W 4 wersie od dołu miało być "odstępami" ;)


TK
2009-04-30 07:44:28 - Józefowo będzie pod koniec tygodnia. Co do krzyżyka na Podgórnej. Plan jest rosyjski. Na stronie jest w dość słabej jakości. Plan ten wisi w ratuszu. Jeśli się dobrze przyjrzeć legendzie to ten budynek oznaczono jako szpital. Podobny krzyżyk jest w okolicach mleczarni. Co do budynku koło ronda. Po kilku konsultacjach z lokalnymi historykami doszliśmy do wniosku że jest to po prostu Kościół św. Rocha. Gdy powstawał plan, budowli takiej już nie było. Być może urzędnik sporządzający mapkę robił ją z pewnymi odstępstwami czasu. Wydawało mu się, że w tym miejscu kiedyś coś stało, więc dopytał innego co to mogło być, a ten powiedział, że jakieś kilkanaście lat temu był kościółek więc go zaznaczył - ale kilkadziesiąt metrów na wschód, Podkreślam, to tylko teoria. Ale bez takich założeń będziemy siedzieć, patrzeć i do niczego nie dojdziemy. Pozdrawiam serdecznie!


art
2009-04-29 22:47:21 - ciekawe spostrzeżenie a nieco wyżej na tym samym planie w rejonie ronda chyba również jest budynek z krzyżykiem po powiększeniu zdjęcia pzdr


Do TK
2009-04-29 22:24:28 - Panie Tomaszu w dziale historycznym znajduje się rosyjski plan Sierpca.Na tym planie są zaznaczone kościoły krzyżami.Proszę pana o kilka słów wyjaśnienia, chodzi o budynek przy Podgórnej, jak pan powiększy mapę to jest zaznaczony krzyżem.Co tam mogło być?


do TK
2009-04-29 21:24:08 - Panie Tomku czy może pan wrzucić Józefowo, b.proszę.


do TK
2009-04-29 20:09:20 - Dzięki za fotkę cmentarza w Gozdach!


TK
2009-04-29 06:56:21 - co do tego jaki był kształt Sierpienicy to zapraszam do galerii historycznej (po lewej stronie) w dział kartograficzny i proszę zobaczyć mapę z 1938 roku. Zakola, wyspy i meandry były na całej jej długości. Niezły widoczek. ;)


do TK
2009-04-28 21:44:19 - Ale ta dolina Sierpienicy musiała być piękna.


TK
2009-04-28 20:35:31 - Napisałem, że "zasłyszałem" a nie "jestem pewien". Nie badałem nigdy dogłębnie tej historii. Ktoś się zapytał to ja grzecznie odpowiedziałem "z tego co mi wiadomo". W swojej wypowiedzi oparłem się na wspomnieniach Józefa Drążkiewicza (patrz "Wspomnienia Sierpczan 1900-1950"). Po to jest forum, żeby podyskutować. Więc zachęcam do dyskusji! ;)


do TK
2009-04-28 18:51:59 - ..to bardzo źle, że "kiedyś słyszałeś", z tego co mi wiadomo młyn ten już w latach 60-tych był nie czynny produkcyjnie i zamknięty na kłódkę.Urządze­nia spiętrzające wodę zniszczone czyli stawidła, most drewniany do połowy rozebrany z napisem "zakaz wjazdu".Tuż przy młynie rosła wielka topola.Takich ogromnych drzew w tej dolinie było dużo.Młyn był drewniany ogromny i w tych latach o dziwo wewnątrz były jeszcze maszyny.Gdy zaczęto regulować rzekę Sierpienicę nastąpił czarny scenariusz dla tego obiektu.Stań na kładce i popatrz w stronę oczyszczalni, co widzisz,..... rzeka skręca w prawo, a płynęła prosto w te obecne krzaki i tam był odcinek prostego koryta ukrytego wśród gąszczy gałęzi drzew tam porastających i tworzących swoisty tunel, aż do śluzy.W tam tym okresie regulacji rzeki .....młyn zniknął.Może wiecie co się z nim stało, przecież to też nasza historia.Pozdr.


TK
2009-04-28 09:54:56 - O młynie na Bobrowie kiedyś co nieco zasłyszałem. Stał na końcu dzisiejszej ulicy Bobrowej (w pobliżu kładki prowadzącej na cmentarz). Był to piętrowy budynek drewniany zbudowany na solidnych kamiennych fundamentach (pozostałości wielkich kamieni mamy na lewym brzegu rzeki). Młyn w początku XX wieku należał do rodziny Wojcie­chowskich. To stąd zaczynały się wyprawy kajakowe w górę rzeki i spiętrzenie wody spowodowało utworzenie sporego zbiornika wodnego, który służył jako miejsce kąpieli. W 1947 roku został zdewastowany a rok później rozebrany. Próg spiętrzający wodę został wyburzony. Dziś pozostał dom młynarza (drewniany budynek w pobliżu schodów na cmentarz). Zachowane na lewym brzegu kamienie były zapewne fragmentami fundamentów, lub elementami progu rzecznego. Fotografię młyna widziałem w zasobach Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta. Nie mam praw do jej udostępniania, ale jeśli komuś zależy, zapraszam tam, można ją zobaczyć. Może pracownicy będą mieli więcej do powiedzenia. Pozdrawiam czytelników!


art
2009-04-27 22:21:13 - ciekawym miejscem jest zalesiony parów w okolicy Studzieńca, schodzi w stronę rzeki, a wyjazd jest z drugiej strony, jest to dawny ślad po nieistniejącej kolejce wąskotorowej do Torunia przez Lubicz fajnie jest sobie wyobrazić parowozik który pokonywał tą trasę a teraz jest eksponatem w Chabówce w muzeum http://www.parowozy.pl/skansen/parowe/Tx26/


Do p. TK
2009-04-27 21:40:44 - Przeglądając galerię zdjęć zatrzymałem się przy pana fotografii obrazującej szczątki młyna wodnego przy szpitalu.Drogi panie czy mógłby pan przybliżyć historię młyna na Bobrowie, możliwie z jakąś fotografią, nie wiem dlaczego to wszyscy pomijają.Pozdr.


TK
2009-04-26 21:28:04 - Strona dotyczy miasta Sierpca. Być może w przyszłości rozszerzę zakres reportaży i opisów na teren ziemi sierpeckiej. Na razie szukam osób do pomocy. A te forum jak na razie jest (wydaje mi się) dobrym miejscem na tego typu dyskusję. Fotografię będą na początku tygodnia w galerii. ;) Pozdrawiam!


### Marta ###
2009-04-26 20:45:46 - Drogi TK dlaczego nie ma tych tematów na twoim blogu,naprawdę bardzo fajna dyskusja, ale fotografie i twoje opisy powinny się znaleźć na twojej stronie, to nie jest reklama tylko "krytyczna prośba".Cześć Marta.


Daleki
2009-04-26 20:33:57 - Szkoda, bo ja nie odwiedzę tych miejsc, ale TM i art dajcie jakieś fotki na galerię lub blog.Dziękuję pozdr.


art
2009-04-26 13:45:45 - szkoda że wszystko jest tak dewastowane dla ciekawostki podam że w czechach 25km od polskiej granicy są również cmentarze ewangielickie i nikt nagrobków nie niszczył są jak zatrzymane w czasie, oplecione pnączami i roślinami natomiast po naszej stronie to już inna historia..


TK
2009-04-26 13:36:48 - Sory. W 3 wierszu od doły winno być "druga przecinka w PRAWO". ;)


TK
2009-04-26 13:35:32 - Cmentarz w Gozdach praktycznie znajduje się już w województwie kujawsko-pomorskim. Należy jechać od strony Ligowa na Gozdy drogą nr 539 i jechać cały czas prosto. Pod koniec miejscowości asfaltówka będzie lekko skręcać w prawo (prowadzi do Stacji w Koziołku) nas jednak interesuje polna droga odbijająca lekko w lewo (ukryta nieco za krzakami) stamtąd prosto do przejazdu przez tory (stację Koziołek mijamy po prawej) i wjeżdżamy w las. Druga przecinka w lewo doprowadzi nas do cmentarza. Jak mówiłem jest oznakowany więc będzie go widać. Można też dojechać od stacji w Koziołku główną 539 ale łatwo się zgubić. Ja polecam pierwszą trasę. Pozdrawiam!


Do TK
2009-04-26 13:02:55 - Podaj zwiedzającym drogę na cmentarz w Gozdach, ponieważ znajduje się na pewno na terenie leśnictwa Koziołek, a w tych lasach występują żmije i o tej porze roku już są aktywne­.Patrzcie pod nogi!!!!!A jeśli się uda to fotografować jako ciekawostka przyrodnicza.


do art - TK
2009-04-26 08:16:35 - Ja bym jeszcze wtrącił słówko. W Józefowie (choć cmentarz w rzeczywistości leży na gruntach nieistniejącej wsi Czartownia) do lat 60tych znajdowały się najokazalsze pomniki. Z przekazów ustnych wiem że były na nim nawet nagrobne rzeźby co na wiejskich cmentarzykach jest ogromną rzadkością. Faktem jest że na cmentarzu "cudownie" zachowały się 2 żeliwne krzyże i fragment mocno już skorodowanego ogrodzenia. Ale jego stan pogarsza się z dnia na dzień. Jak wspominałem tamtejsze "elity" zrobiły sobie miejsce zabaw towarzyskich. Niestety nie mogłem niedawno odnaleźć jedynej zachowanej tablicy z inskrypcją, a sterta śmieci się powiększyła. Co do Białas(ów?) to nie uważam że jest najbardziej zdewastowany. Znajduje się tam na pewno więcej pomników niż w Osówce czy w Gozdach, ale jest tak zarośnięty i zachwaszczony że trudno cokolwiek dojrzeć. Ważność tego miejsca podkreśla fakt domu stojącego po drugiej stronie drogi, który był tzw. "bethausem" czyli domem modlitwy oraz szkołą ewangelicką. A Gozdy - sam się zastanawiam kto ogrodził cmentarz. Ludzie mówią że leśnicy, z tym że takie porządne ogrodzenie na tak dużym terenie to duuużo kasy. Rzeczywiście ustawienie tablicy informacyjnej i krzyża to był dobry krok. A Osówka? Z rozmów z ludźmi wynika że są ze 3 nagrobki. Jednak z dostępnych mi źródeł dowiedziałem się że był to największy cmentarz wyznaniowy na terenie gminy ewangelickiej w Sierpcu (50 arów, dla porównania w Józefowie 23). Prawdopodobnie chowano tu zacniejszych przedstawicie­li, a nawet kilku pastorów, czy dyrektorów szkół. Rangę podkreśla to, że cmentarz jako jedyny podzielony był na kwatery (trochę prowizorycznie, ale jednak). Z dostępnych mi informacji podczas wstępnych oględzin cmentarza przed renowacją naliczono się widocznych 29 nagrobków! Dobrze by było gdyby ktoś zajął się każdym z nich (cmentarzy rzecz jasna). Pozdrawiam!


do art
2009-04-25 23:04:38 - Na nie których cmentarzach czas robi swoje, a na nie których ludzie.Czy możesz podać jak dojechać na ten w Gozdach?


art
2009-04-25 22:20:22 - rzeczywiście ciekawe miejsce cmentarz ewangelicki w Józefowie jest mocno zachwaszczony ale i tak lepiej wygląda niz ten w białasach natomiast zdecydowanie najlepiej zachowany jest cmentarz w Gozdach i przynajmniej jest ogrodzony, pzdr.


TK
2009-04-25 18:45:05 - cmentarz w Józefowie (za Gójskiem w lewo)jest dziś w opłakanym stanie. zniszczony w latach 60tych na polecenie kierownika pobliskiego PGRu który nakazał płytami nagrobnymi wyłożyć drogę do tamtejszej składnicy i wybieg dla koni. dziś niestety nikt nie zadba o to co pozostało. bardzo często można tam spotkać tamtejsze "elity" które urządziły sobie miejsce zabaw. (w różnych częściach cmentarza znajdują się szałasy z czarnej folii, oraz niezliczona ilość butelek i puszek po konserwach) niestety brak oznakowania sprawia, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z miejsca w którym się "relaksują", a szkoda... może niedługo wrzucę fotki.


doTK
2009-04-25 16:00:18 - Znalazłem w galerii Osówkę i Białasy, ale Józefowa brak ,co tam jest?


Jacek
2009-04-25 11:49:45 - No tak w Blinnie:)Mylą mi się nazwy tych wsi.


TK
2009-04-25 08:40:50 - Pytasz zapewne o fotografię w Galerii? Tak. Z tego co mi wiadomo projekt zakłada odnowienie wszystkich pamiątek tego typu na terenie ziemi sierpeckiej. We wrześniu tego roku dobiegną prace w Osówce. Na przyszły rok zaplanowane są Białasy i Józefowo. Ale czas pokaże... ;) Pozdrawiam!


do TK
2009-04-24 22:06:16 - Czy w Białasach też będziecie coś robić , czy tylko w Osówce?


TK
2009-04-23 07:17:22 - Zbiorowa mogiła żołnierzy IWŚ znajduje się w Blinnie. Blizno, to wieś koło Szczutowa. A co do samego pomniczka, w 2007 roku władze gminy Szczutowo rozpoczęły renowację i odbudowę mogiły, jednak skończyło się na wycince krzewów, a bałagan jak był - tak pozostał.


do 22:08:23
2009-04-22 23:55:10 - Jest jeszcze przy szosie nr 10 w Borkowie z I wś.


Jacek
2009-04-22 22:08:23 - Odnośnie tematu żołnierzy Wermachtu: swego czasu poszukiwaliśmy z pewnym francuzem, mogiły z czasów I wojny światowej, w której leży pochowany jego pradziadek. Owa mogiła znajduje się w Bliźnie k. Gójska. Jak się okazało po wywiadach z ludnością miejscową - w tejże mogile chowano też Niemców w czasie II wś. Inna mogiła z tego okresu jest chyba w Gójsku. Celem poszukiwań, było odnalezienie tablicy z nazwiskami i przypuszczalna rekonstrukcja formy grobu. Udało nam się złożyć tablicę i częściowo odtworzyć pierwotny wygląd mogiły. Wspomniany Francuz dotarł do Blizna poprzez archiwa w USA, Francji i Niemiec!! Pokazał mi akwarele okolic Gójska wykonaną przez jednego żołnierza oraz pamiętnik. Koleś planuje wydać książkę.


moniek
2009-04-22 21:19:40 - Kazik przeczytałem przed chwilą Twój artykuł w Kurierze Sierpe­ckim.Jest to wywiad z Panem Bojanowskim.Gratuluję, pomysł super.Prze­prowadzaj takie wywiady, bo ci ludzie odchodzą a wraz z nimi nasza lokalna historia i nie tylko.Gratuluję zdolności pisarskich i dobrej pasji pisania. Kurier robi sie o wiele lepszy i poczytniejszy od tego Zycia Płocka. Ludzie czytajcie Kurie­r.Pozdrawiam


abudabi
2009-04-15 22:36:10 - pamiętam: )chociaż bardziej pamiętam jej ruiny.


### kisiel ###
2009-04-15 22:30:34 - Następna lodownia była przy schodach od rynku do szkoły "trójki"


abudabi
2009-04-15 22:28:28 - Akurat ta była miejscem mojego dzieciństwa, gdyż wychowałem się w tej okolicy.Ze­brało mi się na sentymenty:P Pamiętam jak składowane były tam jabłka.Bawiliśmy się w chowanego w środku,w tych zimnych korytarzach:P A w zimę sanki:P


Do Abudabi
2009-04-15 22:12:53 - Abudabi taka druga lodownia jest na małpiaku po schodkach w górę tylko wejście zasypali i posadzili brzozę.Na górze stoi budka Lotto.


Obserwator do Z i W
2009-04-15 21:55:51 - ZiW jak chcesz to potrafisz i o to mi chodziło.Napisz nam kilka słów o swoich nie spełnionych marzeniach, snach "wielkich "jak piszesz bo to jest historia, czas w którym człowiek urodził się za wcześnie lub za późno.Jeśli chodzi o wiek to niestety jestem trochę młodszy i dlatego pytam o takie wydarze­nia.Napisz coś.


Z i W do Obserwatora
2009-04-15 20:58:29 - Chcialem skonczyc ta bogata dyskusje na tematy plenerow zdjeciowych ale prowokujesz dalsza dyskusje. Widze ze po swiecie cie troche prowadzalo, gdyz Mickiewicza czytales z przerwami i nie do konca a braciszka pamietasz tylko z ogonkow i kresek. Ale to twoja sprawa. Musze wrzucic polskiego windowsa gdyz klepie klawiature od lat na tym programie i mnie samego juz denerwuje. O czym myslisz piszac - moje niespelnione marzenia i czyny? Czy ty ich nie masz i czy myslisz ze wszystko osiagniesz tak od razu za pierwszym podejsciem ? Marzysz o pieniadzach karierze sukcesie ? na pewno jak kazdy. Tylko ten kto nie ma marzen nigdy nic nie osiaga! Martin Luter King mial tez kiedys sen, mozna powiedziec marzenie, jak skonczyl ? chyba wiesz.. Dlaczego jestes taki sfrustrowany ? i gdzie chcesz wyjezdrzac Polska to twoj kraj i twoja przyszlosc. Piszesz ze kazdy mlody czlowiek ma juz dosc zycia w tym kraju, a kto taka przyszlosc wam zorganizowal ? Niemcy Rosjanie Czesi francuzi? Nie, nie oni, to sami Polacy taka przyszlosc zorganizowali dla mlodych pokolen. Jestes mlodym czlowiekiem jak wnioskuje z tekstu i tyle goryczy w tych kilku zdaniach. Ja mysle podobnie jak wielu ktorych historia pisana przez ostatnie 20 lat zmusila do emigracji po swiecie za szukaniem pracy i lepszego zycia. Ale 20 lat temu inne wartosci byly celem przewodnim a jednym z nich bylo " Aby Polska byla Polska a ludziom zylo sie dostatniej " Dzis mamy ponad 3 miliony polskich emigrantow zarobkowych w Europie. Mlodzi ludzie opuszczaja swoj kraj i domy rodzinne aby przezyc i zyc godnie jak czlowie­k.Historia ich rozliczy ze slow i czynow ktore puszczali. Szkoda ze nie rozumiemy sie gdyz i ja mialem kiedys sen, wielki sen ktory dla mnie ciagle trwa i staram sie wprowadzac go w zycie. Piszcie taka historie aby byla dla wszystkich zrozumiala, zarowno dla was jak i takich jak twoj brat...Wiec wczuwajcie sie w rytm czasu wylapujac subtelne odcienie bieli.. bielszy odcien bieli. Konczac zycze wam wielu przygod i odkryc gdyz historia kazdego czlowieka jest jedna wielka ta


Do Krystyny W
2009-04-15 20:32:30 - Mnie też bardzo podoba się temat na tym forum i mam propozycje­: jeśli ktoś posiada wykrywacz metali niech zorganizuje wypad w poszukiwaniu pamiątek tak pięknie opisane ciekawe miejsca.pozdr....


do Z i W Obserwator
2009-04-15 20:12:52 - ZiW, niestety, ale musisz zmienić styl, lub bardziej przemyśleć tematy jakie chcesz przekazać czyte­lnikom, wykazujesz chaos myślowy, z wielkiej polityki zjeżdżasz na własne przenośnie i nie spełnione marzenia i czyny.Czyta się to jak Mickiewicz na emigracji, po prostu nie trafia do obecnego czystego politycznie czyte­lnika.Obecnie młody człowiek ma już dość życia w tym kraju właśnie dzięki takim tekstom jak twoje, więc nie broń i nie obrzydzaj nam interesowania się naszą lokalną historią.Jeśli jesteś Sierpczakiem, ale po pisowni widać,że nie,tylko musisz przestawić druk bo piszesz jak mój brat z Niemiec bez ogonków i kresek, daj nam namiary na coś ciekawego co ci zostało w pamięci.


Z i W do odkrywcow lokalnej historii
2009-04-15 20:06:01 - Kim ty jestes kolego Krupniewski ze tak dyrygujesz na tym forum. Zachowujesz sie jak byly aparatczyk lub synek takowego. Spusc z tonu bo spiewasz troszke za wysoko i glosu ci moze zabraknac. Po twoim sposobie prezentacji swojej osoby widze ze tupetu ci nie brakuje. Podpisujesz sie z nazwiska wiec mysle ze tupet wyniosles z kolyski. No no a taki kulturalny synek... Miejsza z tym skoro jestescie dzieciakami z podstawowki to brak wam wiedzy ogolnej potrzebnej do dyskusji. Robienie fotek to piekna rzecz ale nie znaczy ze to juz historia. To tylko dokumentacja tego co bylo. Koledzy druhowie uczcie sie bo nauka nie idzie w las tylko w nas,jak mowi przyslowie. Mysle ze nie dorosliscie jeszcze do powazniejszych tematow dot. szeroko rozumianej kultury, Historia to tylko fragment tego zagadnienia. Szkoda ze tak malo wiedzy przekazali wam w szkole, co wy tam robiliscie na lekcjach historii? Co robili nauczyciele historii ze tak malo wiedzy przekazali odkrywcom nieznanych ladow? Powiem wam jeszcze, zapiszcie sie do harcerstwa, to najlepsza forma wzbogacania swojej osobowosci i wiedzy.


Krystyna
2009-04-15 20:02:58 - Dzis zajrzałam na FORUM KULTURA. Wspaniale czytalo sie Waszą dyskusje do pewnego momentu... Panie ZiW !! To naprawdę nie jest miejsce na politykowanie­!!! Dlaczego psuje Pan tak wspaniałą i ciekawą dyskusję. Popieram Marcina, tak trzymać! Liczę na dalsze ciekawe tematy o naszym mieście (bez tej ohydnej polityki) Pozdrawiam serdecznie Krystyna W.


Marcin Krupniewski
2009-04-15 16:18:21 - Ja proponuje już w żaden sposób nie wracać do sprawy, tylko narzucić nowy temat. Co mają Państwo do powiedzenia na temat naukowej strony istnienia tunelu pod Sierpcem. Spotkałem się z wersją, że prowadzi on do Klasztoru, ale czy do Kościoła Klasztornego, czy do Klasztoru SS. Benedyktynek?


TK
2009-04-15 15:48:50 - Ja nie mam zamiaru obrażać nikogo ani krytykować czyichś słów, ale to co mówi Marcin - jest prawdą. Można rozmawiać nie patrząc na czyjąś orientację polityczną. Życzę wszystkim miłych dyskusji!


abudabi
2009-04-15 15:43:45 - Dzięki Stary,mnie też już wkurzają wpisy tego wszechwie­dzącego i przemądrzałego kolesia,który myśli,że pozjadał wszystkie rozumy.Ignorujmy jego wpisy i tyle,bo one nic nie wnoszą do naszych rozmów,poza zamętem. Pozdrawiam.


Marcin Krupniewski
2009-04-15 15:00:18 - Do Z i W. Zastanów się człowieku o czym ty w ogóle piszesz? Ktoś chciał tu zrobić fajne forum historyczno-kulturalne a ty szukasz wszędzie polityki. Tacy ludzie jak ty zrobili już bagno na forum ogólnym przez tego typu zachowanie. Jeśli jesteś jednym z nich to WRACAJ tam i nie psuj ciekawych rozmów. Bo z tego co się tu czyta, można naprawdę wiele się dowiedzieć. Panowie tao, TK, abudabi i art - piszcie dalej! nie zwracając uwagi na te zaczepki. Mają one na celu jedynie rozpoczęcie kłótni. Forum KULTURALNE, to nie miejsce obrzucania się nawzajem błotem, a niestety pan Z i W nic tu nie wniósł a jedynie zamętu i zamieszania. Tyle! Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że szukanie zaczepek do niczego nie prowadzi. Dyskusja jeszcze kilka dni temu wyglądała na całkiem ciekawą. I jeszcze jedno - historię można opowiadać nie patrząc na czyjąś orientację polityczną. Czy nie można podzielić się swymi wiadomościami czy ciekawostkami... eh... szkoda gadać... człowieku, zastanów się. Jak chcesz gadać na te SWOJE tematy, to zmień miejsce pisania... cześć


Z i W
2009-04-14 21:40:19 - Dzis krotko gdyz widze ze nie wszyscy " historycy " lapia o czym pisze. Przenosnia i aluzja to temat trudny do zrozumienia wiec odpowiem wam prosto. Zgodnie z wasza teoria po prostu uciekli, byli szybsi od ruskich gdyz mieli lepszy sprzet i jak sami wiecie maja lepszy i obecnie. Jeszcze raz do TK, skoro pozujesz na tym forum jako myslacy historyk to poczytaj kilkakrotnie to co napisalem. Moze wtedy zrozumiesz co mam na mysli piszac " lewa i prawa " reka. Jesli zalapiesz co mam na mysli, masz szanse ze mna dalej dyskutowac. jesli nie, bede musial umiescic twoje zdjecie w Galerii. Teraz powaznie, jesli interesuje was na prawde temat grobow zolnierzy Wehrmachtu w Sierpcu, prosze nawiazac kontakt z ambasada Niemiec w W-wie. Tam nawiazecie kontakt z organizacja zajmujaca sie poszukiwaniem i opieka nad mogilami poleglych zolnierzy. Mozecie wspolnie rozpoczac poszukiwania dla dobra zaginionych i ich rodzin.


do
2009-04-14 18:47:07 - na terenie dąbkowy -parowej są okopy w lasach tam może być pochowanych wielu niemców i nie tylko


TK
2009-04-14 08:52:05 - Zapraszam do galerii zdjęć. Tao wstawił fotki miejsca po bocznicy do Szczechowa. Ja po ich obejrzeniu już skojarzyłem to miejsce. Byłem tam wiele razy, a nigdy nie myślałem o tej historii. Brawo! A tak a propos, do Z i W - właśnie, skoro chcesz pisać historię "lewą i prawą" ręką, napisz o żołnierzach niemieckich. Wykaż się obiektywizmem! Pozdrawiam wszystkich!


do Z i W
2009-04-13 22:44:44 - Ja nie jestem "odkrywcą", ale może ty spróbuj wyjaśnić ten wątek dyskusji, nad miejscem lokalizacji pochówku żołnierzy niemieckich w czasie II wojny w okolicach Sierpca.Skoro tylu zginęło radzieckich to przecież jest niemożliwe, że przegrana armia niemiecka nie straciła żadnego żołnierza.Z okresu I wojny mamy kilka miejsc a co z tą drugą?


Z i W do odkrywcow lokalnej historii
2009-04-13 20:47:54 - Historia bez polityki to jak niewidomy bez swojej laski. Polityka wyznacza kierunki dzialan calych narodow i ponosi odpowie­dzialnosc za skutki. Bez wiedzy politycznej poruszasz sie w historii jak laik oceniajacy wydazenia ktory wie ze gdzies dzwoni tylko nie wie w ktorym kosciele. Historie pisali i pisza politycy a wprowadzali w zycie zwykli ludzie. Tak bylo w czasach antycznych, starozytnych, sredniowieczu i czasch nowozytnych i w podobny sposob sie dalej odbywa. Zmieniaja sie tylko formy i sposoby ale cel jest zawsze jeden, Dominacja. Piszecie o bunkrach, mlynach, okopach itp. czyli o rzeczach materialnych ale gdy zastanowisz sie dlaczego i po co byly budowane i kto podjal decyzje to plytka historia stanie sie bardzo obszerna i bardziej zrozumiala, wypelniona czasem z dawnych lat. Historie mozna pisac " lewa lub prawa reka " w zaleznosci od poziomu uzaleznienia piszacego historyka od czasu w ktorym zdobywal wiedze lub kto mu za to placi. Dlatego aby poznac cala prawde o fakcie historycznym trzeba wyzbyc sie uprzedzen i czytac historie napisana przez obie rece. Pokolenie historykow wychowane w latach socjalizmu ma jeden problem, uzywa tylko i wylacznie wyuczonej formy oceny historii. Taka forme przekazuja mlodemu pokoleniu myslac ze jest to wlasciwe. Lecz czas plynie nieublaganie i uporczywe powracanie do schematycznej historii nie ma juz sensu.Dobrze ze patrzycie trzezwo na to co bylo lecz jestescie ciagle konfrontowani z historia pisana w formie jak czyni to np.Pan Burakowski na lamach Sierpeckich Rozmaitosci. Powiela to co w nim siedzi, nienawisc i upor w powtarzaniu zdarzen z przed dziesiatek lat. Tylko czy ktos piszac takie teksty jako historyk napisze w sposob podobny po latach na temat wojny w Jugoslawii, w Iraku lub Afganistanie z udzialem polskich obywateli? Na pewno nie, gdyz historyczne klamstwo jest najlepszym srodkiem na wybielanie brudnych rak... Wiec wczuwajcie sie w rytm czasu wylapujac subtele odcienie bieli.


do Z i W
2009-04-13 18:44:41 - My jesteśmy pokolenie w którym nie płynie krew nienawiści, tylko jak nas nazwałeś odkrywcy lokalnej historii interesujemy się ciekawostkami z przeszłego życia naszego miasta i okolic.Historii nie zmieniamy, ani jej nie komentujemy, jeśli byli Żydzi piszemy o Żydach, jeśli byli Niemcy to o nich itd...Jeśli się nam ujawnisz i przedstawisz swoją "historię" będziemy pisać o Tobie i dobrze i źle, ale jak sam widzisz polityką się nie zajmujemy.


Z i W do odkrywcow lokalnej historii
2009-04-13 12:01:51 - Kazda historie czy to narodow, miast i miasteczek a nawet rodzin tworza tylko i wylacznie ludzie. W jaki sposob beda dane wydarzenia zarejestrowane i nastepnym pokoleniom przekazane jako fakty historyczne zalezy rowniez tylko i wylacznie od ludzi. Sposob przekazu historycznego uzalezniony jest rowniez od wplywu danych wydarzen na cale narody lub pojedyncze osoby. Od sposobu odczuwania skutkow tych zdarzen przez grupy ludzi ma diametrialne znaczenie na dalsze losy opisu historycznego. Historie mozna pisac w sposob pozytywny lub negatywny i to ma decydujacy wplyw na zrozumienie faktow historycznych. Przyklady takiego przekazu historycznego nazbierala ludzkosc pod dostatkiem i mysle ze dla was historycznie zaangazowanych nie trzeba podawac wielu przykladow aby to zrozumiec. W dniu dzisiejszym uzyjmy tylko jednego przykladu tzn.wykorzystywania religi celem tlumaczenia podboju i wyniszczania calych narodow jako nawracania pogan na jedynie sluszna droge wiary. W podobny sposob rozpetano wiele wojen a najlepszym przykladem klamstwa jako pretekstu do tworzenia faktow jest wojna w Iraku a w ktorej to tak ochoczo uczestnicza Polacy tak doswiadczeni przez wojny. Zmienia sie tylko forma pretekstu jako wytlumaczenia na dokonana zbrodnie jaka jest wojna i eksterminacje narodow. Kiedys byla to religia, teraz walka z teroryzmem. Tylko czym sie rozni aktualna formula teroryzmu od partyzantki z lat II wojny? Kazdy pojmany z bronia w reku byl nazywany polskim terorysta, teraz mowi sie o irackich terorystach i uczestnicza w tej zabawie przedstawiciele narodu tak bardzo doswiadczonego przez historie. Mysle ze ten krotki tekst pomoze wam widziec historie troche szerzej i wsluchiwac sie w rozne odcienie historii zanim sie powie lub napisze jednostronna formule przez wieki przekazywana z pokolenia na pokolenie i zakodowana w mozgach pod pod nickiem " nienawisc "


abudabi
2009-04-12 20:31:02 - ja tylko słyszałem ,że w tym miejscu istnieje coś takiego,ale pewny nie jestem,bo nigdy tam nie byłem:)


Art
2009-04-12 20:25:01 - abudabi napisał o bunkrze w okolicach mieszczka o ile mi wiadomo w tej okolicy nie ma bunkrów nigdy o takowych nie słyszałem chyba że chodzi o resztki dawnej przepompowni ale kto wie historia należy do odkrywców jest to fajna okolica malownicze zakręty sierpienicy i te dwa ogromne mosty kolejowe najbliższe bunkry to w około Płocka pzdr.


TK
2009-04-12 09:12:40 - ciekawe jest to co mówisz. zacznę szukać i sprawdzać. To całkiem niezła układanka...


Do TK
2009-04-11 22:36:03 - W ciągu kilkunastu minut takich faktów nie sprawdzisz, ale nie jest moim zamysłem robić koumuś sprawdzian z historii tylko rozpalić jeszcze bardziej jego ciekawość i dociekliwość stwierdzania faktów, które były.Masz prawo o niektórych, powiedzmy "detalach" nie wiedzieć, ale tutaj na forum masz podpowiedzi i je sprawdzaj na swój znany mi sposób dla własnej satysfakcji.Je­śli chodzi o "Dwa młyny" to zostawmy płynące tam wody, tylko krew....zacie­kawiło?


TK
2009-04-11 20:55:44 - A co do "dwóch młynów". Do tao: napisz coś więcej. Młyn owszem jeden jest, wykorzystywany jest jako kasa biletowa na skansenie, a drugi, nie istnieje tak w okolicach parkingu skanse­nowskiego. Gdy w latach 30 budowano spiętrzenie na Skrwie w okolicach "zielonego mostu" poziom rzeki obniżył się przy jednym z młynów i przestał pełnić swe funkcje. A historii o młynarzach nie słyszałem... ;)


TK
2009-04-11 20:51:14 - Do tao. No wątpię. Bo kto pyta nie błądzi... być może mam złe informacje. Nigdy nie zastanawiałem się na ten temat. Było dla mnie oczywiste, dlatego pytam, bo ktoś rzucił tezę, że nie mam racji. I to jest całkiem możliwie, a warto żeby ktoś rozwinął ten temat. No ja czekam na odpowiedź LSa. A wszystkich pozdrawiam!


do abudabi
2009-04-11 19:56:55 - Pamiętaj, jak już rozwikłasz sprawę z mostem kolejowym w Mieszczku to popłyń w górę rzeki Skrwy i zatrzymaj się przy ujściu Sierpienicy, tam czeka Cię super historia rodziny młynarzy" Dwa młyny".Jeden z młynów stoi do dziś przy skanse­nie.Wiereć dalej.


abudabi
2009-04-11 19:38:12 - no właśnie chciałbym się dowiedziec o tym jak najwięcej,bo nie wiem praktycznie nic i planuję odwiedzić to miejsce­.Dzięki: )


Do abudabi
2009-04-11 19:26:57 - Bardzo proszę opisz historię z bunkrem tylko nie myl ze stanowiskiem karabinu maszynowego.Na jednym z filarów mostu kolejowego jeszcze dziś są wykucia gdzie Niemcy usiłowali założyć ładunki wybuchowe żeby go zniszczyć jak uciekali.Tak jak zawsze polecam grzeczny wywiad z mieszkańcami miejscowości Mieszczk.Wie­reć dalej.tao


do TK
2009-04-11 19:09:23 - TK!! dlaczego pierwszy raz wątpisz, nigdy nie wystawiłbym cię do wiatru.Uprze­dzałem "że historia Sierpca to historia ciekawa, ale i ...trudna!!!tao.


abudabi
2009-04-11 17:09:31 - a może wie ktoś coś więcej na temat bunkru w Mieszczku nad rzeką, nie­daleko mostu kolejowego?


TK
2009-04-11 08:04:00 - Pomnik jest niemiecki? A czy może ktoś coś więcej na jego temat powiedzieć? Z tego co wiem to wybudowano go po II WŚ na miejscu zlikwidowanych ewangelickich mogił... ale być może było inaczej. Proszę zorientowanych o odpowiedź.


Art
2009-04-10 20:57:00 - dzięki za podpowiedź przypomniałem sobie własnie że byłem tam kilka lat temu i 100% jest to nasyp kolejowy jest bardzo ładnie wyprofilowany i skierowany w stronę szczechowa nieco dalej jest ten rów przeciwpance­rny który idzie prawie do szczutowa pzdr


Pan Jan
2009-04-10 20:11:06 - Bardzo trudne zadano pytanie LS-owi.Mój drogi ciężko będzie ci kogokolwiek o to pytać, ale prawda może być dla ciebie szokująca.Ale historyk takich rzeczy się nie boi, więc rozkręć świder historii i wierć.Czekamy na twoją odpowiedź.


Do TK
2009-04-10 19:58:19 - TK sprawdź, ale pomnik jest niemiecki i stoi na swoim dawnym miejscu tylko napisy i spoczywający wokół niego się zmienili tak jak opisujesz.


Do Art
2009-04-10 19:37:03 - Jeśli masz kogoś ze znajomych z miejscowości Mościska k/Gójska lub Szczechowa to ci naświetlą temat bo z tych wsi ludzie pracowali przy budowie tej bocznicy.Jeśli będziesz na parkingu "grube stoły"idź aż do torów i po drugiej stronie trochę w las i w prawo są jeszcze resztki nasypu kolejowego.


abudabi
2009-04-10 13:05:49 - Nie chodzi mi o przekłamania w historii sierpca,bo takich nigdy nie zauważyłe­m, zresztą jaki byłby w tym cel...?Chodzi mi o ogólne przekłamania i naciągania historii...myślę, że PRL robił to doskonale­, niektóre wyprane w tamtym czasie umysły do dziś błądzą w e mgle wierząc w Rosjan wyzwolicieli.


TK
2009-04-10 08:17:35 - A no i jeszcze w sprawie rozkręconej przez LSa. Pomnik wojsk radzieckich, a jak na nim czytamy: "Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom Polski, poległym w walce z hitlerowskim okupantem, wdzięczni mieszkańcy..." został postawiony na 1/3 części dawnej kwatery ewangelickiej. Podczas budowy pomnika usunięto około 300 nagrobków ewangelickich. Nie bez powodu. Komunizm niszczył wszystko co związane było z Niemcami. Ale nie zawsze ewangelicy, to Niemcy... Tego nie rozróżniano. W Sierpcu żyli ludzie tego wyznania bardzo zasymilowani z Polakami, często spolszczali swe nazwiska. A cmentarz całkowicie zniszczono - i czy to jest jakieś przekłamanie­??? A żołnierze niemieccy owszem, spoczywają. Ale ci, którzy polegli w I WŚ. Zapraszam na całkowicie zdewastowany cmentarz w Blinnie (gm. Szczutowo), na cmentarzyk w Gójsku (gm. Szczutowo), oraz cmentarzyk w Borkowie Kościelnym (gm. Sierpc). Na temat poległych żołnierzy niemieckich II WŚ nie będę się wypowiadał. Dam szansę LSowi. Pozdrawiam!


TK
2009-04-10 08:08:58 - Może trochę włączając się do tematu - Cmentarz Żydowski to dawno poruszany temat, choć nie wiem czy coś z tego wszystkiego wynikło. W czasach swojej świetności miał ponad 2 ha. Włączając w to: teren na którym dziś stoją macewy (ten śmiesznie mały skrawek ziemi), teren domu pogrzebowego (zresztą dziś jego betonowej posadzki), teren ogrodzony od ul. Jagiełły błękitną siatką, oraz tereny aż do rzeki i z tyłu za "lapidarium" niezły kawał ziemi, aż do rozkradzionej siatki przy ul. Batorego i Ks. Warszawskiego. Należy dodać, że domy stojące przy jego zachodniej współczesnej granicy (na lewo od kaplicy) stoją również na poświęconej ziemi. Z tego co wiem macewy wywieziono wszystkie. Lecz to co dziś sterczy w "lapidarium" to jedynie max. 7% wszystkich, jak nie mniej. A reszta? Albo tkwią jeszcze gdzieś w chodnikach, albo zostały użyte do innych celów... (co nieco słyszałem na ten temat) nie będę komentował... Polacy jedynie zamieszkiwali tereny cmentarza. Nie dziwne jest, że podczas budowy domów, w ogródkach znajdowali szczątki ludzi...prawda? Niestety i dziś pomimo ogrodzenia dużej części cmentarza, fragment siatki od ul. Batorego został rozkradziony i na cmentarzu w sposób brawurowy urządzono "tor dla motocykli". To jest straszne... a klika metrów w głąb działki mamy boisko... Wynika z tego, że hitlerowcy zaczęli, a Polacy kończą...


Art
2009-04-09 22:23:28 - Ciekawy jest ten temat z bocznicą w stronę szczechowa lotnisko polowe mogło być dlaczego nie, w końcu w tym lesie pod koniec wojny stał pułk brygady zapasowo szkolnej HG który na skutek ataku Rosjan wycofał się w stronę Rypina Brodnicy. Okopy na skansenie to raczej I wojna są dość płytkie. Przewertowałem trochę wspomnień sierpczan wydanych w ostatnich 20 latach i naprawdę jest to kopalnia wiedzy Pzdr.


Do LS
2009-04-09 21:17:56 - Czy możesz wskazać miejsce pochówku żołnierzy niemieckich, przecież ginęli i oni?


Do LS
2009-04-09 21:14:37 - Czy drogi LS może nam wyjawić jak powstał cmentarz wojsk radzieckich i pomnika tam stojącego?


Do LS
2009-04-09 21:04:16 - Myślę,że trzeba by zacząć od ustalenia zniszczeń żydowskiego kirkutu przez hitle­rowców.Zniszczyli kilkadziesiąt macew, ale nie 2ha.Komu to przeszkadzało??


LS
2009-04-09 13:37:01 - A masz jakieś przykłady przekłamań w historii Sierpca??


abudabi
2009-04-09 13:00:39 - żadna aluzja,właśnie chodzi o to,że mi też zależy na historii Sierpca,ale dobrze wiem,że historia jest przekłamywana....we­źmy np.II wojnę światową i "polskie obozy konce­ntracyjne"...niedługo na zachodzie będą uczyć w szkołach,że to Polacy rozpoczęli tę wojnę i zaatakowali Niemców.


LS, do abudabi
2009-04-08 16:11:00 - Czyżby jakaś aluzja??


abudabi
2009-04-07 09:19:43 - no chyba,że ktoś nią manipuluje­.pozdrawiam.


do TK
2009-04-06 22:48:25 - ...ale historia(czysta)broni się sama.Pozdrawiam.


TK
2009-04-06 14:50:01 - Nie mi oceniać co kierowało ludzi zostawiających swe domostwa i majątki. I nie o to tu chyba chodzi. Ja po prostu stwierdziłem fakt, że takie wydarzenia w 45 roku zaistniały. Nie mam zamiaru szukać jakimi kierowali się przesłankami, jakie mieli racje, stanowiska. Ludzie którzy dziś wracają do Sierpca, nie są tymi którzy decydowali o swoim losie. Jak pisałem, były to dzieci, które zgodnie z wolą rodziny pakowali się i uciekali nie wiedząc często "po co to wszystko". Czytając te komentarze, zaczynam utwierdzać się w przekonaniu, że piszący też tego nie wiedzą. Myślę, że należy skończyć tę dyskusję...


do Z i W
2009-04-05 22:56:17 - Nie wiem co znaczą te literki, ale drogi panie, TK na tym forum występuje jako historyk, czyli świadek wydarzeń na które nie miał i nie ma wpływu, tylko je zapisuje lub dochodzi prawdy by wiarygodnie zapisać fakty.Pan wymaga od niego komentarza politycznego i to w tej dyskusji jest trochę nie w porządku.Poruszył pan sprawy opuszczania domostw i majątków i zagadzam się z panem ,że to trudna była decyzja dla tych ludzi w czasach kończącej się wojny.Albo do nieznanej zruinowanej rzeszy, albo spolszczyć nazwisko, zostać i budować socjalizm i tak postępowano.W tamtych latach ludzie tak ratowali swoje i rodzin życie, ale w latach obecnych to ......zostawię to na forum ogólne polityczne, bo tego forum nie będę zaśmiecał zbędnymi komentarzami.


do 21:43:24
2009-04-05 21:49:18 - ...Całe dzięsiątki lat budowano socjalizm...


Z i W do TK
2009-04-05 21:43:24 - Wojny i wysiedlenia to nastepne doswiadczenia ludzkosci w poznawaniu genow czlowieka a szczegolnie jednego decydujacego o ludzkich prymitywnych odruchach samozachowawczych. Piszesz uciekali w 45 r. wielu jeszcze dzis uzywa tego zwrotu w stosunku do osob ktore wyjechaly z Polski po 45 r. z wlasnej woli, bez przymusu. Czy uzywasz takiego okreslenia rowniez w stosunku do osob ktore wyjechaly na stale do USA, Anglii czy Irlandii ?.. Ale wracajac do Sierpca zadam pytanie, dlaczego w tak malym stopniu Sierpc wykorzystal potencjal jakim byla wielonarodowosc miasta. Ponad polowe mieszkancow miasta stanowili Zydzi i Niemcy, a wiec ludzie ktorych pozytywne cechy doceniali ksiazeta i wladcy ziem na ktorych ich osadzano. Sierpc jako miasto graniczne mial wszelkie predyspozycje aby stac sie wiodacym osrodkiem w tej czesci Polski. Tak sie nie stalo i od wiekow rozwijal sie bardzo powoli. Sam fakt dominacji liczebnej innych nacji nad Polakami w miescie jest zastanawiajacy.Wojny przechodzily zawsze " obok " Sierpca nie tworzac zniszczen wiec taka tajemniczosc tych zdarzen. Po wojnie, miasto z typowa drewniana pozydowska zabudowa do lat 70-tych pozostalo na uboczu rozwoju. Tylko kilka lat mozna okreslic jako lata dynamicznego rozwoju. I potem znowu dluga przerwa jak dawniej przed wojna. Co jest przyczyna takich zachowan. Czy mam racje TK? Moze tao pokombinuje ponownie wieki i tam gdzie kiedys bawily sie zydowskie dzieci umiesci postacie aktualnie tam mieszkajacych ludzi.Moze to bedzie bodzcem do zmian i bedzie na pewno ciekawie.


watch this
2009-04-05 20:02:14 - T V P - HIT GENERATOR - 8 maja - godzina 20 - PLANET LUC - pozytywnie nie wylaczaj mi tego !!!


tao do TK
2009-04-04 22:40:34 - Podam Ci jeszcze jedno miejsce gdzie własną "ręką" dotkniesz historii Sierpca.Będąc na skansenie udaj się na Rozłogi, tylko powoli, jeśli już ujdziesz około 30m zatrzymaj się, popatrz w prawo, jest wznie­sienie-górka porośnięta brzozami znajdziesz tam okopy z wojny, czyli ciąg dalszy mojej wsześniejszej historii.Wróć na główną ścieżkę zwiedzania skansenu i idź prosto w stronę gdzie odbywają się ogniska i wesela, nie skręcaj tylko idź na starą strzelnicę gdzie ćwiczyła milicja i LOK, wejdź na ten teren i popatrz na tę górę przed tobą.Na tej górze jest tajemnica na którą czekasz.Nikt nie potrafił konkretnie wytłumaczyć tego co tam było, ale w latach mojego dzieciństwa zbierałem na tym polu na górze pozostałości materiałów wybuchowych, dokładnie laseczki trotylu jaki był używany do dział.Kiedy na wiosnę świeżo zaorali pole to mażna było znaleźć nawet około 5 cm długości laski.Używaliśmy tego do rozpalania ognisk, świe­tnie się paliło żółtym płomieniem.No więc macie nowe tematy: Brzozowa górka , Studzieniec, Troska, Szczechowo, bocznica w lesie, lotnisko.Połączcie to w logiczną całość.Dodam, żę tę historię dotkniesz własną ręką.


TK, do ostatniej wypowiedzi Z i W
2009-04-04 20:35:55 - Niekoniecznie. Kiedy musieli uciekać w 45 roku, często byli małymi dziećmi. Ich rodzice, którzy pewnie już nie żyją, nigdy nie powrócili do swych miejscowości. Starają się to teraz robić ich dzieci, które z pobytu w Polsce nie pamiętają nic, jedynie co z opowieści rodziców i dziadków. Wracają na groby swoich bliskich. Nie zgodzę się z wypowiedzią Z i W. Wielu przyjeżdża anonimowo, nie kontaktując się w żaden sposób z mieszkańcami. Z tego co wiem opisywana wizyta Niemców z 2008 roku, miała na celu poszukanie informacji. Otóż jeden z Panów, konkretnie p. Kleister szukał informacji do swojej książki. Udał się do Biblioteki i Pracowni DDMS. Stamtąd skierowano go do USC. Tam zapewne nawiązała się nić porozumienia z burmistrzem, który zorganizował spotkanie przyjezdnych gości zapraszając na nie najstarszych sierpczan pamiętających czasy wojny. Czy to aż takie dziwne??


TK
2009-04-04 20:28:23 - O Studzieńcu nie słyszałem. A co do wypowiedzi tao, to też jest pewne zaskoczenie o szczechowskiej bocznicy. Słowa te pokazują, że warto zagłębiać się w historię. Ja ze swej strony mogę powiedzieć o pozostałościach obozu jenieckiego w Mieszczku. Dziś jedynie pozostały doły po ziemiankach, w których mieszkali ludzie. Z tego co słyszałem sporo amunicji tam można było znaleźć. A co do wizyt gości w Sierpcu. Ostatnimi czasy pojawia się dużo, starszych już ludzi, którzy poszukują miejsc związanych ze swym dzieciństwem i młodością, która głównie przypadała na okres do 45 roku. warto chyba takim ludziom pomóc, udzielić wszelkich możliwych, znanych informacji, coś podpowiedzieć czy zaprowadzić. Tacy ludzie to skarbnica wspaniałych informacji. Sam się przekonałem o tym rozmawiając z pewną kobietą z Holandii. Pytała się o swych przodków, miejsce swego urodzenia, stan cmentarza ewange­lickiego. W zamian za pomoc otrzymałem wspaniałe fotografie z lat 30tych XX wieku przedstawiające społeczność miejscowości Osówka (chór parafialny, radę parafialną, nauczycieli szkoły, oraz uczniów). Wspaniała sprawa... ;) Pozdrawiam wszystkich!


Z i W
2009-04-04 20:25:09 - TK,skoro wiesz ze mieszkali do konca wojny na terenie Osowki i Bialasow to wynika z tego ze oni znali i znaja swoje korzenie. Przyjechali chyba po prostu odwiedzic miejsce swojego urodzenia. Ale to normalne, kazdy czlowiek ma takie pragnienie raz w zyciu wrocic do miejsca swojej mlodosci i oni to zrobili. W porzadku tylko dlaczego naswietla sie to jako wielkie wydarzenie ktore nic nowego nie wnosi do wydarzen z zycia miasta. Jesli byli prywatnie to nie robmy jaj z tej wizyty. Tych ktorzy rowniez wyjechali tylko pozniej nikt nie wita u burmistrza. A szkoda moze bylby wiekszy pozytek dla miasta gdyby wlaczyc ich w dzialalnosc na rzecz miasta i regionu.


Ktośka
2009-04-04 17:40:48 - powiedzcie mi co w czasie II wojny światowej znajdowało się w miejscu gdzie 1 kwietnia znaleziono niewypały??? (w okolicach Studzieńca) Były tu jakieś składy amunicji czy newralgiczne punkty militane??? Na swoje usprawie­dliwienie mam tylko to , że mieszkam tu dopiero kilka lat i nie znam dobrze historii Sierpca


tao
2009-04-04 16:15:16 - Wielu ludzi odwiedza nasze miasto i okolice i pozostają anonimowi.Dam przykład: Sie­działem sam przy stoliku w barze na stacji paliw w Karolewie pod Gójskiem, zatrzymał się autobus, z którego wysiadła wycieczka starszych ludzi.W pewnym momencie podszedł do mnie starszy pan i spytał czy jestem z Sierpca.Przytaknąłem i zaczęła się cała seria pytań z przeszłości jego życia co się zmieniło w Sierpcu i okolicy Szczutowa.Tak się złożyło, że Szczutowskie strony znam , więc udzielałem jak najbardziej rzetelnych informacji, ucieszyło go to, więc ja przeszedłem do serii pytań i co się okazało:Ten człowiek był mieszkańcem wsi Szczechowo, przed wojną był rosłym młodzieńcem i Niemcy zagnali go wraz z innym ludźmi do kopania okopów w okolicy Troski i Szczechowa.Są one do dziś.Zapytałem go czy słyszał, że od toru kolejowego na Brodnicę w Walerianowie była bocznica do Szcze­chowa.Wyjaśnił mi,że tak tam było lotnisko i skład amunicji, którego część Niemcy nie zdążyli wywieść i pod koniec wojny młodzi rozbrajali pociski i robili sobie petardy.Od końca wojny nie było go w tej okolicy i części Polski.Widziałem jego zaskoczenie i zarazem wzruszenie kiedy rozmawialiśmy na znane sobie tematy.I takich spotkań życzę każdemu czytelnikowi tego forum bo podkreślam historia Sierpca i okolic jest bardzo ciekawa.


TK
2009-04-04 16:01:25 - nie reprezentowali żadnej organizacji. wszystko jest opisane w artykule w linku poniżej. Są to ludzie, którzy ze swoimi rodzinami przed 1945 rokiem mieszkali w okolicach Boguchwały, Osówki i Białasów. Przyjechali szukać swych korzeni. Ale myślę, że dyskusja idąca dalej w tym kierunku przestaje nabierać sensu...


Z i W
2009-04-04 14:48:02 - Moje pytanie, kto to byl i kogo lub jaka organizacje repre­zentowali. Na czyje zaproszenie przyjechali.. Tych co byli w Sierpcu i sie dziwili mozna wymieniac w nieskonczonosc. Sami mieszkancy Sierpca ciagle sie dziwia, ze jeszcze jakos w tym miescie egzystuja.


TK
2009-04-04 12:42:52 - Owszem przyjechali. Proszę spojrzeć. http://sierpc.com.pl/pokaz_news.php?id=669&archiwum=1 9 lipca 2008 roku. Niecały rok temu. Byli i się dziwili. Nie mówiąc już o zdewastowanych ewangelickich nekropoliach, które odwiedzali. Ale to już inny temat...


Z i W
2009-04-04 11:52:16 - Panowie tao i TK, wasza wiedza na temat sladow pozydowskich w Sierpcu jest przeogromna. Tao wspaniale pokombinowal przeszlosc z teraznie­jszoscia i bez slow urealnil tematy ktore byly dla wielu przez dlugie lata swoistym tabu. Nie trzeba wiele aby tajemnice historii staly sie tak bliskie i aktualne. Wyrazy uznania dla tao. Ale czy jest az tak wazne gdzie i w ktorym miejscu stala synagoga ? Tych kilka metrow w lewo lub prawo nie ma wielkiego znaczenia dla historii. Kto sie interesuje tym tematem moze bez problemow zlokalizowac polozenie budynku gdyz ulozenie terenu dokladnie wskazuje w ktorym miejscu stala synagoga. Nie ma o co sie sprzeczac. Budynek odrestaurowal tao i wiecej nie trzeba,kazdy moze porownac miejca z przeszlosci z rzeczywistoscia. Szkoda ze potomkowie sierpeckich Zydow nie zadbali o oznakowanie miejsca kultu i pozostawili teren bez opieki. Czy trzeba aby jak pisze TK " Niemcy ktorzy przyjechali z wizyta do Sierpca " musieli byc zszokowani brakiem informacji i opieki nad miejscami historycznie waznymi ? Drogi TK celem wyjasnienia, nie rozumiem jacy Niemcy przyjechali z wizyta do Sierpca. Przeciez Niemcy zyja ciagle w srod was, a ci ktorzy wyjechali przyjezdzaja do Sierpca i okolicznych miejscowosci od lat o kazdej porze roku. Rozejrzyj sie po Sierpcu i popatrz na pisownie nazwisk a na pewno stwierdzisz, ze Phelke­, Lehmann, Schmidt itd. to potomkowie sierpeckich Niemcow. Wiec kto to byl z ta wizyta?


TK
2009-04-04 08:11:21 - mail jest też pod moim nickiem. sierpc@poczta.one­t.pl Ale kolega to chyba nie. Ale pisz... ;)


tao
2009-04-03 23:08:45 - n nie wybiło......


tao
2009-04-03 23:06:07 - Daj inny adres bo coś tu mi się blokuje.Czy TK znaczy Tajemiczy Kolega?


TK
2009-04-02 21:46:15 - Drogi tao, czy mógłbyś odezwać się do mnie na mail. Mam ważną sprawę. pisz na sierpc@poczta.one­t.pl czekam! sprawa wagi historycznej ;P pozdrawiam!




Następne 1000 wpisów


Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.