logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


Archiwum Forum Dyskusyjnego



2022 r.
grudzień,

2019 r.
marzec,

2017 r.
luty, kwiecień, październik,

2016 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2015 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2014 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2013 r.
styczeń, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2012 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień,



al
2014-09-30 23:12:48 - skoro tak tu piszecie, to musi być prawda. nie inaczej...


L.T.
2014-09-25 20:21:10 - Jeśli chodzi o Księgę Pamięci to pamiętajmy jedno, że Żydzi to też ludzie i jedni byli bardziej wykształceni inni nie i z tego się biorą różne ich fantazje opisane w/w tytule, a tłumaczenie tego jest utrudnione bo różnym językiem pisane­.Najważniejsze są zdjęcia bo czy to robił Żyd czy Polak to, to jest prawdziwe.


do do poniżej
2014-09-25 20:08:34 - Książkę chyba tłumaczyły osoby znające hebrajski czy aramejski, więc wiadomo kto...


do poniżej
2014-09-23 13:28:29 - Chyba przedmówca nie miał Księgi w ręku... Opracowujący powinien przynajmniej nadać poprawą polszczyznę tłumaczeniu, nie mówiąc już o merytoryce. A tam ani tego ani tego... a szkoda, bo mogłaby być rzecz naprawdę ciekawa


do do 1957
2014-09-23 00:55:13 - Księga Żydów była tłumaczeniem więc nie za bardzo można było tam narobić błędów...


1957
2014-09-22 20:42:08 - Ja nie chcę nikogo obrażać lub wyśmiewać bo to nie jest tutaj miejsce, ale pamiętam jak pan śp. Antoni Jankowski stary Sierpczak zwracał panu red.Burakowskiemu uwagę na przekłamane fakty, które ukazały się w pracach p.Burakowskiego o Sierpcu, to mało mu oczu nie wydrapał, ale nie poprawił i nie sprawdził.Pan Antoni od młodych lat pisał pamiętniki i co do wydarzeń społecznych i innych lub wyglądu infrastruktury Sierpca nigdy się nie mylił.Zgadzam się też z opisywanymi indywidualnymi przeżyciami ludzi młodych i starszych dawnych lat, różnymi słowy opisywane, ale zawsze zakończone wątkiem prawdy.Bardzo straszy mętna treść broszur i przypadkowe fotografie opublikowane w nich i jeszcze błędnie podpisane informacje­.Wywnioskować można tylko jedno, albo bardzo niska wiedza przeświecała autorom lub za wszelką cenę chcieli zaistnieć w sierpeckim towarzystwie­.Wiem i wierzę bo jest już w Sierpcu człowiek z pasją i wiedzą wszelaką, a najważniejsze, że wie jak się to robi.Wystarczy to co jest na jego blogu wydać na papier i już mamy wspaniały przewodnik historyczny o Sierpcu.Gratulacje panie Tomaszu, tak trzymać.


do poniż.
2014-09-21 15:00:09 - Jedna książeczka pana Antoniego Jankowskiego jest cenniejsza od wszystkich dotychczasowych arcydzieł razem wziętych.


do 1957
2014-09-21 10:03:24 - Gdyby nie ci ludzie, co niby tak "napachali błędów" to dziś byłyby może ze 3 książki o Sierpcu. Dzięki ich ogromnej pracy, pasji mamy dziś piękne półki z kilkudzie­sięcioma WARTOŚCIOWYMI publikacjami! A, że znajdą się w nich potknięcia? Nie myli się ten, co nic nie robi. To normalne, czasem trzeba lat, żeby jakiś fakt można było porządnie opisać - przykładem niech będzie lokalizacja słupa żydowskiego, którą po żmudnych poszukiwaniach ustalił pan Tomasz Kowalski. Ja mam wielki szacunek do ludzi, którym się chce opisywać historię Sierpca, spędzać długie godziny w archiwach, bibliotekach, przed komputerem! Ale skoro wytykamy błędy, to przecież największy książkowy bubel - Księga Żydów opracowywana była m.in przez dzisiejszego "eksperta" i wytykacza błędów - pana Krukowskiego. Może najpierw niech weźmie się za naprawianie tamtych bzdur, które powypisywał?


1957
2014-09-20 23:41:52 - Drodzy czytelnicy historią Sierpca jeszcze nie tak dawno zajmowali się ludzie nie związani z Sierpce­m.Przybyli tu z innych okolic i wykorzystali modę na wydawnictwa historyczne i napachali różnych błędów za które się jeszcze obrażali.Teraz jeśli ktoś chce naprawiać te błędy to podejmuje się ciężkiej Benedyktyńskiej pracy, aby wytłumaczyć czytelnikowi o co chodzi.Jedni autorzy umarli inni wyjechali,a jeszcze inni siedzą cicho.Podam przykład drastyczny bardzo jak można było cokolwiek pisać o Sierpeckich Żydach jak nikt z autorów nie wiedział gdzie stała Wielka Synagoga.Jest to banalny przykład, nawet kabaretowy, a jest ich bardzo wiele, wiec jeśli panowie z Pracowni Dziejopisa mają to powielać to chyba dobrze, że nie piszą bzdurek.Zwykły człowiek Lech Wałęsa jeszcze w latach osiemdzie­siątych mawiał: "Piszcie historię , bo Wam napiszą" i czy tak się nie stało w Sierpcu? A może wreszcie ktoś czy więcej zainte­resowanych wyda czy opublikuje wreszcie prawdę o Sierpcu?


ach ten Dziejopis i piszący go pracocholicy
2014-09-20 10:49:48 - Do komentowania, oceniania innych, poprawiania byli pierwsi. Niestety nie popisali się własnym wkładem w piśmiennictwo. Żeby się tylko chłopaki nie poprze­pracowywali! Szkoda by ich było. Szukają niewypałów, a sami się nimi okazali:)


Do Pani Grażyny K.
2014-09-19 22:48:18 - Droga pani Grażyno po wielu latach syn mnie przywiózł do Sierpca i miałam okazję zwiedzić ul.22-go Lipca teraz jakoś inaczej.Mój Boże co ci ludzie zrobili z tej kamienicy koło domu Szałe­ckich.Niech pani zobaczy od podwórza,mój Boże, pani Grażyno, przecież to polski dom z wielką historią, ludzie serca nie mają.Anna 1949.


Szkoda...
2014-09-19 17:59:47 - ...bo to było bardzo wartościowe wydawnictwo.


do edwarda
2014-09-16 19:38:41 - Na tych numerach pracownia zakończyla wydawanie szumnie oglaszanego dziejopisa. Przez ten czas powinno byc co najmniej 10 numerow


jadwiga trzaskowska
2014-09-14 12:12:29 - Sierpc ma dużo zabytków, których się nie przywraca do dawnej świetności.Żal patrzec chociażby na dom nr16 na Rynku,budynek dworca i wiele innych.W innych miastach Polski władze lokalne czynią starania zeby nie popadły w ruinę lecz zeby zostały odnowione i pokazały dawne piękno.Piękno tych budynków jest niepowtarzalne i tak jak historię należy odnawiać dla młodego pokole­nia.Nowoczesne budynki sa bardzo podobne w kazdym mieście i niczym się nie wyrużniają.Dbajmy o naszą przeszłośc.


do zarządu TKKF i Kornika
2014-09-13 20:43:02 - Drodzy prezesi myślę, że symbolem sportu jest piłka, rakieta tenisowa, siatka, rękawice bokserskie czy flaga w szachownice itd, ale nigdy kamienna nagrobna czarna tablica.Pan, którego tam imię zamieszczono żyje i ma się dobrze.Co innego z pomnikiem gen.Nila czy gen.Andersa to projekty trafione­.Kamień niech symbolizuje siłę lub pamięć, albo charakter bohatera, a czarna tablica, no cóż żałobę.Pan Jakub żyje i nie potrzeba już zakuwać go w kamienny symbol i darować czarnej tablicy, przecież to człowiek z ikrą, zawsze pogodny i uśmiechnięty gotowy do działania.Owszem urodził się w tamtych okolicach przy ul.Św.Wawrzyńca tylko od strony ul.Płockiej, a dom trudno powiedzieć czy kiedyś był przy tej czy przy drugiej ulicy.Jeśli ktoś chciał nagrodzić pana Prezesa to jestem ZA i też podzielam zdanie, że nowa aleja na Jeziórkach powinna być jego imienia.Panie Jakubie czy mam rację?Pozdrawiam stały czytelnik FH sierpc.com.pl.


do Kornik
2014-09-13 15:13:01 - Panie Korniku kamieni w okolicy dostatek małych lub głazów, ale bez polityki, jak to cudo wygląda !!!! Czy pan Kuba to kiedyś oglądał, przecież to parodia, żeby szanowanemu klubowi nagrobek wystawić.Znam osobiście pana Jakuba i uważam, że dla masowego sportu poczynił wiele i jak to w innych miastach powinien posiadać jakąś pamiątkę np.jego imieniem niech będzie aleja na Jeziórkach.Te­raz tam ludzie zażywają masowego rekreacyjnego sportu.Płyta nagrobna i jeszcze autora dzieła - kamieniarza nagrobkowego wszystkim się kojarzy z nagrobkiem lub śmiercią, a nie z życiem i sportem.


Kornik
2014-09-13 10:43:41 - On sie zawsze staral i stara tylko inni mu w tym przeszkadzaja. Taki byl sens mego wpisu. Stara sie chlopina jak moze tylko Sierpc w gruncie rzeczy to nie Sierpc tylko zlepek czegos co do Sierpca nie nalezy. A on jest burmistrzem czego ? Chyba tego skweru TKKF przy Konopnickiej oraz piachu na tej ulicy ktory pamieta jeszcze stopy Zydow po nim chodzacych. Blazenada z tym kamieniem i ta blazenade paparla cala Rada Miasta. Ta blazenada zostala zorganizowana tylko dlatego ze ktos prosil wczesniej burmistrza o wydzie­rzawienie tego kawalka gruntu aby go i okoliczne tereny zagospodarowac z mysla o wygladzie miasta i dla dobra mieszkancow. Nie, burmistrz i Rada Miasta zrobila na odwrot na zlosc i postawila kamien do ktorego przykreca zdjecie nagrobkowe swojego patrona Kubusia tkkf usia. Parodia ktora nie jest wesola gdyz miasto samo zniszczylo inicjatywe gospodarcza na tym terenie. Nie chce glosno mowic jaki mieli cel odmawiajac pisemnie na zlozona prosbe ale jest w Polsce przyslowie ktore mowi " nie mow do ucha, mow do reki " Nie chce sie mylic ale to co burmistrz napisal w odpowiedzi i szybkie postawienie kamienia Kubusia daje do myslenia


do Kornik
2014-09-12 00:51:16 - Dałeś śmieszny przykład. Kośmider nie może nic zrobić z ul. Kilińskiego, gdyż należy ona do marszałka. Napisał że się starał tylko urząd go zbywa. Nie siej już fermentu.


Hit
2014-09-11 21:52:34 - Hit ul.Konopnickiej to pomnik, albo tablica informacyjna o skwerze TKKF.To jest naprawdę szczyt bezgustowia i błazenady.Na kamieniu czarny kawałek z płyty nagrobnej i tylko czekać, jak jakiś dobroduszny mieszkaniec z dobrego serca zapali znicz w dniu zmarłych, oczywiście z niewiedzy.


do Kornika
2014-09-11 21:41:21 - Drogi Korniku po co te nerwy, plac inaczej dawny Jordanek to plac przedsynagogalny, czyli żydowski, uświęcony.Czy wszyscy musimy być tacy podli i znęcać się nad ludźmi innego wyznania?Tych ludzi już nie ma, ale my pamiętamy co tam było i tak jak nam w kościele ktoś by chciał zrobić dom weselny to też byśmy się oburzyli.Le­piej chyba pobudować tam dom i mieszkać spokojnie na chwałę Boga.


Kornik
2014-09-11 21:27:23 - Nadchodza wybory samorzadowe i jest okazja aby dac odpowiedz wladza miasta na ich olewanie miasta i szacunku dla starego Sierpca. Jest okazja aby rodowici sierpczanie przejeli wladze w miescie. Dosc ignorowania problemow starej czesci miasta i spychania odpowie­dzialnosci na konserwatorow i inne " historyczne " postacie­.Wystarczy dzalalnosci olewacza burmistrza ktory ma na wszystko jedna odpowiedz- to nie ja, to oni, To nie nasze tylko innych, To nas nie dotyczy...Na stronie burmistrza znajduje sie odpowiedz do pytania osoby z ul. Kilinskiego. To jest typowe dla jego efektywnej pracy na stolku burmistrza. Spychologia i krentactwo. Szczytem tej blazenady jest ostatnie zdanie dot. placu zabaw. Zrujnowal i sprzedal bratu plac zabaw przy Konopnickiej a matke zaprasza na plac zabaw po drugiej stronie miasta !! Po wyborach zapewne sam bedzie tam chodzil sie pobujac a rodowici sierpczanie pomoga mu sie rozbujac!!!


do poniż.
2014-09-03 14:27:33 - Ciekawy pomysł.


1940
2014-09-03 12:11:30 - Fakty historyczne się nie zmieniają, tylko obecne fakty można dopasować do historycznych.W latach 60-tych i później, zawsze 1 września mieszkańcy i władza hołdowali poległym w czasie II Wojny Światowe­j.Typowym na terenie Sierpca miejscem pamięci są doły na Glinkach, gdzie 1 września 1940r rozstrzelano Polaków, również Sierpczan.Dlaczego nikt o tym fakcie nie pamięta, 1 września już minął, a tam brak nawet jednego kwiatka lub znicza, a kiedyś odbywały się tam manifestacje pamięci narodowe­j.Dobrze, że przypominamy datę 17 września, bo to był koniec Polski i odzyskanie niepodległości będziemy obchodzić bardzo hucznie i długo, ale trzeba się też opanować i nie przenosić stolicy do Berlina.


do poniżej
2014-09-03 06:21:39 - Nie tylko radzieckich,bo większość UBeckiuch stanowisk zajmowali żydzi,polscy żydzi.


do dyskusji
2014-09-02 22:22:11 - Przestańcie używać słowa komunistyczny, bo to były zbrodnie konkretne wykonane przez obywateli rosyjskich, nie radzieckich, tylko rosyjskich.Państwo radzieckie, a obywatele Rosjanie.


do "czytam, że..." i innych wpisów o historii
2014-09-01 22:20:23 - Nie pomniejszam znaczenia 1 września 1939 roku. Ta data i zbrodnie hitlerowskie na Polakach (w tym na Sierpczanach) są znane, udokumentowane i w większości rozliczone. Do tej pory nie rozliczono jednak zbrodni komunistycznych na ziemiach polskich. Jeszcze raz powtarzam. Ta symboliczna data też jest warta przypominania. Tym bardziej, że komuniści rosyjscy i polscy od 1944 roku wymordowali około (różne są szacunki) 2 milionów Polaków. To mało, żeby poświęcić im mszę? I o jaką tu politykę chodzi? Cytuję "historycy nieje­dnokrotnie nie mogą podać pełnej prawdy". W tych sprawach zło musi być jasno nazwane. Jasno też należy powiedzieć, kto był po stronie imperium zła. Nawet jeśli nie podobałoby się to tzw. utrwalaczom władzy ludowej w Sierpcu i okolicach, których wielu żyje do tej pory. Nim zacznie Pan pisać o dopasowywaniu historii do polityki to proszę najpierw w całości przeczytać np. tekst na www.wp.pl Tadeusza Płużańskiego "Ujawniamy sprawców egzekucji 17-letniej "Inki" zamordowanej w 1946r." Pozdrawiam i kończę tę dyskusję.


Wlasnie to miałem na mysli
2014-09-01 21:26:26 - W TYM PRZYPADKU SIE ZGADZAMY.HOŁUBIE­NIE 17 WRZEŚNIA JEST WEDŁUG MNIE NIESMACZNE. ACZKOLWIEK JEST PRAWDĄ ,ŻE CIOS ZADANY W PLECY BYŁ WSTRĘTNY A JESZCZE JAK PATRZY SIE NA DZISIEJSZEGO PUTINA I JEGO LUDZIKÓW JEST ZASADNYM ABY TEMU WYDARZENIU NADAC SENS.ALE BEZSENSEM JEST ZAPOMINANIE ,ŻE ADOLF BYŁ TWÓRCĄ NAJWIEKSZEJ TRAGEDII LUDZKOŚCI 1939 ROKU. WRESZCIE DZIECIAKI BEDĄ MÓWIŁY O CCPP JAKO HITLEROWCY.


Do wpisów o histori
2014-09-01 20:58:26 - Szanowny Panie ,każde pokolenie dopasowuje swą historię do własnych potrzeb.W historii Państwa Polskiego tych dopasowań jest wiele. Ktoś kiedyś powiedział ,że każde pokolenie widzi historię taką jaką chce widzie­ć.Historycy nie jedno krotnie nie mogą podać pełnej prawdy,tak jak jest w wielu innych tematach-tym przeciwnikiem jest polityka pisana przez duże PP????


małe sprostowanie
2014-09-01 20:12:48 - W poprzednim wpisie chodzi oczywiście o datę 17 września 1939 roku.


do "czytam, że..."
2014-09-01 20:08:31 - Jeszcze jedno. !& września jest symboliczną datą rozpoczęcia zbrodni komunistycznych w Polsce, które to zbrodnie trwały nie tylko przez okres wojny, lecz także po wojnie, aż do roku 1990/91 (a nie 1989).


do "czytam, że..."
2014-09-01 20:03:25 - Tak, to prawda wojna rozpoczęła się 1 września 1939 r. A jak myślisz, co wydarzyło się 17 września? A czy wiesz skąd wzięli się w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, Smoleńsku polscy żołnierze, zamordowani wiosną 1940 roku? A czy wiesz dlaczego przeprowadzono kilka fal wywózek na Syberię, do łagrów setek tysięcy Polaków? Te fakty są w społeczeństwie mniej znane (kłania się zakłamanie historii przez komunistów w PRL), jednak nie mniej tragiczne i warte kultywowania. Czy nadal sądzisz, że to historia jest dopasowywana do polityki? Jeśli tak, to brak Ci elementarnej wiedzy, historycznej właśnie.




Następne 1000 wpisów


Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.