logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


poprzednie pytania:
Zgliński pyta...
Zgliński pyta...
odpowiedzialny odpowiada, jeśli taki jest...

PYTANIE: (13-03-2006)
Dlaczego miasto jest nieudolnie odśnieżane?

Widzimy wszyscy na chodnikach pryzmy topniejącego śniegu, który w dzień zamienia się w błotnistą breje. Sytuacja jeszcze gorsza była kilka tygodni temu. Śnieg nie był w ogóle uprzątany, a miejscy urzędnicy jak niejaki GG, co wynika z forum, złotouście informowali internatów tego portalu, że właściciele posesji powinni sprzątać śnieg do połowy jezdni. Właściciele o tym wiedzą, ale nie mają środków technicznych na takie roboty. Mogą co najwyżej odgarnąć śnieg i to robią, ale już nie wywożą. Rozumiem, że skoro Urząd Miejski reprezentowany przez burmistrza Kośmidra daje takie rady to powinien świecić przykładem zwłaszcza, że będący jednostką budżetową Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma odpowiedni sprzęt. A burmistrz ma odpowiednią pensję 9000 zł co miesiąc płatną z kieszeni podatnika, czyli tego właściciela nieruchomości, aby sprawnie tym majdanem zarządzać.

Ale zobaczcie jakie śniegi i lody leża w pobliżu obiektów zarządzanych przez miasto np. Dom Kultury, Jeziórka, budynki komunalne ZGM. Szkoda gadać, pan Kluska nie powinien byczyć się w fotelu dyrektorskim ZGM za 4000zł na miesiąc, lecz wziąć się do roboty i należycie zorganizować prace. Nie potrzeba do tego wielkiej inteligencji. Przeciętnie zdolny maturzysta by to zrobił sprawnie...

Panie burmistrzu, urzędnicy są dla obywateli, a nie od siedzenia w cieple i pierdzenia (pardon) w stołki, należy gonić do roboty, bo jest taka potrzeba. Na Pana czeka w zanadrzu ptasia grypa, teraz proszę pokazać, co można zrobić ze zwykłym śniegiem w mieście powiatowym Sierpcu...

Serdecznie pozdrawiam panie burmistrzu - dział public-relation dowodzonego przez pana Urzędu Miejskiego chyba funkcjonuje sprawnie, oczekuje zatem wraz z internautami na odpowiedz jak w tytule czyli - "dlaczego miasto jest nieudolnie odśnieżane?" Jakie są przeszkody w sprawie śniegu...?

Marek Zgliński
sierpcm@wp.plODPOWIEDŻ: (16-03-2006)
Jest odpowiedź Pana Burmistrza Marka Kośmidra w sprawie śniegu...

Witam Pana Burmistrza i dziękuję za szybką odpowiedź. Miło nam gościć Pana w internetowej gazetce portalu Sierpc online, dzięki czemu grono ponad tysiąca osób dziennie odwiedzających ten portal może zapoznac się z opinia kompetentnego organu wykonawczego Rady Miejskiej w Sierpcu...

Prosimy internautów o opinie i wiadomości na publiczne forum dyskusyjne albo na skrzynkę dziennikarską tylko do mnie osobiście.

Komentarz będzie później...

Z szacunkiem
Marek F. ZglińskiKOMENTARZ: (17-03-2006)
Komentarz do odpowiedzi Pana Burmistrza Marka Kośmidra


Wielce Szanowny Panie Burmistrzu !

Z przykrością pragnę zauważyć, że po sprawdzeniu adresów url część inwektyw, jakie miała miejsce na publicznym forum dyskusyjnym pod moim adresem pochodziła z serwerów Urzędu Miejskiego, a wpisy jednej osoby były w 3 osobowościach. Nie będę tego dochodził kto, co, niech się leczą... ja im wybaczam. Dobrze jednak byłoby dla mieszkańców podanie w jakim dziale UM pracuje ten osobnik, zanim narobi większych szkód. Tym niemniej prosimy o danie przykładu sierpeckim instytucjom i przedsiębiorstwom przez zwiększenie zatrudnienia inwalidów w Urzędzie Miejskim do wymaganego przez UE poziomu 15% na odpowiednich stanowiskach.

A teraz do rzeczy

Jak powiadał nieodżałowany ksiądz profesor J. Tischer są trzy rodzaje prawdy:

Cała prawda.
Gówno prawda.
I tyż prawda.

Zapoznamy się bliżej z odpowiedzią p. Burmistrza. Wraz z internautami tylko krótko pytaliśmy... "Dlaczego Sierpc jest nieudolnie odśnieżany..."? i przedstawiliśmy na czym rzecz polega.

Pierwsza prawda jest taka, że otrzymaliśmy odpowiedz obfitą, a w niej: dużo polemiki niemerytorycznej, mało konkretów i bezczelne kłamstwa... Niżej to udowodnię i po kolei odpowiem.

Pisze Pan Burmistrz, że wywiezienie 1 wywrotki śniegu to koszt 400 zł...a jeszcze dochodzić może utylizacja.

Należy to do drugiego rodzaju prawdy wg ks. prof. Tischnera - cena jest zawyżona ok.600 - 1300%!!! w zależności od cen lokalnych. Sprawdzono za pomocą internautów (podziękowania) koszt wywiezienia wywrotki 5 ton.

Ogólnie dostępny informator Sekocenbud na str. 24 podaje lokalne i średnie ceny wynajmu sprzętu budowlanego przydatnego do wywożenia śniegu. Koszt wynajmu wywrotki 5 ton wynosi od 44 zł do 54,52 zł za godz. Średnia cena krajowa to 49,12 zł za godz. Przez godzinę można zrobić od 2 do 4 kursów przy właściwej organizacji pracy. Ładowarka kosztuje od 50 do 120 zł za godz. Może załadować nawet 5 wywrotek w ciągu godziny. Sierpeccy przedsiębiorcy pytani o cenę wynajmu wywrotki mówią, że 50 zł za godz. to jest bardzo dobra cena i marzą o takiej robocie...

No, ale jak z tego wynika takich rzeczy w UM się nie wie albo ceny ustala sufitowo. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie tych cen - nie wiadomo gdzie Pan Burmistrz chciałby wywozić ten śnieg? - może do Warszawy?

Co do reszty - to podpowiadam z pomocą internautów, chociaż nie leży to w zakresie moich obowiązków.

Śniegu utylizować nie trzeba, trzeba wywieść go do oczyszczalni miejskiej w Sierpcu - odległość 2 km - która po ostatniej rozbudowie ma 300% nadmiar mocy produkcyjnych i wypuszcza tylko czystą wodę. Dyrektor Stelmański narzekał, że ścieki są zbyt zagęszczone przez co proces technologiczny nie idzie dobrze i tanio. Powodem tego jest spadające z roku na rok zużycie wody przez mieszkańców Sierpca, bo jest za droga. Dochodzi wyludnianie się miasta. Więc wody trzeba dolewać do ścieków za darmo. Teraz woda z topniejącego śniegu rozwiąże na krótko problem oczyszczalni z brakiem wody do rozcieńczania ścieków.

Jeśli cena 34-50 zł za wywrotkę jest dla Pana Burmistrza za droga, to można spróbować świetną organizacją zejść do ceny 29 zł na wywrotkę. A jeśli dalej za drogo to rozwiązać można transport śniegu z najbardziej uciążliwych miejsc wykonując płukanie wodociągów i spłukując śnieg do kanalizacji, skąd rurami trafi do oczyszczalni. Parę rzeczy na raz można załatwić za jednym zamachem. Gdy śnieg nie zostanie wywieziony i tak tam trafi - tylko za 2 miesiące i zostaną brudy. Jest jeszcze wiele innych możliwości, trzeba pomyśleć, zatrudnia Pan Burmistrz myślących urzędników, a bezrobotni czekają na pracę.

Na kanwie informacji o kosztach wywrotek nasuwa się pytanie o ocenę innych podanych w liście wydatków na zimowe utrzymanie. Skoro przez 4 miesiące zimowe wydano 500 tys. zł, a przez 1,5 miesiąca ma się wydać też 500 tys. to jest zastanawiające. Można by uprzejmie Pana Burmistrza prosić o szczegółowe zestawienie cen, zakresu robót i podmiotów gospodarczych, które skonsumowały te wydatki? W naszej gazetce na tym forum chętnie je zaprezentujemy lub prosimy o wskazanie, gdzie można dokumenty zobaczyć? Może na stronie www UM?. Mam nadzieję, że te wydatki nie były podobnie wyceniane jak wywrotki po 400zł.?

Pan burmistrz Marek Kośmider podaje - "swoje działania i decyzje porównywałem z innymi miastami i niczym one nie odbiegają od naszych". Szkoda, że nie podał, z jakim miastem te porównania czynił. Czy równał do najlepszych czy do najgorszych?

Dla przykładu podaję, że w mieście Niepołomice tez śniegu obficie napadało, ale został sprzątnięty przez wywiezienie na składowisko odpadów 3 km od miasta. Wywiezienie 1 wywrotki kosztowało średnio 33 zł, łącznie z załadunkiem !!!!.

Burmistrz miasta Niepołomice (6000 mieszkańców) kilka lat temu dysponował budżetem rzędu 16 mln zł. Ten sam burmistrz na rok 2006 dysponuje budżetem 95 mln zł, a planowane wydatki sięgają 115 mln. Ale nikt mu tego nie dał, swoimi pomysłami sam to wypracował. Tam nie ma bezrobocia. Tam osiedlają się ludzie. Tam urząd pracuje jak jest potrzeba w soboty i niedziele. A biedne, zaniedbane miasto było 4 krotne bardziej zapuszczone od Sierpca - w ogóle bez kanalizacji, która jest teraz wykonana na terenie gminy kilkakrotnie większej obszarowo od Sierpca i obsługuje 16 tys. osób. Na co w Niepołomicach burmistrz Kracik potrzebuje 5 lat, burmistrz Kośmider z Sierpca potrzebuje 25 lat.

A śnieg w Sierpcu leżał jak leży... Cała prawda.

Pytaliśmy podnosząc, że UM powinien dawać przykład i konkretnie wskazując, że śnieg jest nie uprzątnięty szczególnie wokół obiektów gminnych jak Dom Kultury, Jeziórka, domy ZGM przy ul. Wyzwolenia widoczne na zdjęciu. W odpowiedzi uzyskaliśmy wyjaśnienie, cytuję : "Szkoda, że "zatroskany" sprawami miasta autor nie wie, że dyrektor ZGM Rafał Kluska nie odpowiada za sprawy, do wykonania których chce go w sposób tak "wyrafinowany" zmobilizować (do odśnieżania miasta jest odpowiedzialny jest inny podmiot, który został wyłoniony w ramach przetargu i właściwie wywiązuje się z wykonywanej umowy. A może nie tylko taki właśnie akapit "pasował" do załączonej tezy." Koniec cytatu.

To jest druga prawda. Jeśli hałdy śniegu leżą to jakim cudem ów podmiot (a jaki? konkrety - kto, co i za ile ???) właściwie wywiązuje się z zawartej umowy?? Dziwna ta umowa. Może trzeba przyjrzeć się dokładnie treści tej umowy?.

Rozumiem z tego, że za odśnieżanie budynków ZGM nie jest odpowiedzialny tenże ZGM. Jednocześnie obywateli miasta każe się mandatami za brak odśnieżania, a gdzie jest zastosowana ta sama zasada równości i egzekucji prawa wobec odpowiedzialnych za budynki gminne?. Czy służba miejska raczy wlepić mandat urzędnikowi odpowiedzialnemu... My podatnicy płacimy za to. A Pan burmistrz odpowiada za wszystkich urzędników.

A już rozczuliło mnie zdanie o staruszkach i niepełnosprawnych, którym UM tak ochoczo pomagał odśnieżać, wywiózł śnieg i nie wlepił mandatów...

Styl wypowiedzi mojej wg Pana Burmistrza Marka Kośmidra jest niedobry...moje ukryte intencje, dalekosiężne cele?..., że portal jest niewiarygodny, a komunikacja Pana Burmistrza z mieszkańcami tylko Tv kablowa, prasa, obwieszczenia itp. W ogóle o to nie pytałem, ale jeśli temat poruszono to odpowiem. Należy to do trzeciej prawdy...

Trzeba walnąć w stół i pokazać palcem, jeśli się udaje, że nie widać. Dopóki Pan Burmistrz zarządza, choć publiczną złotówką, każdy obywatel Sierpca (a dziennikarz w szczególności) ma prawo pytać, na co została wydatkowana i czy zasadnie. Ma prawo przyglądać się pracy Urzędu i podległych przedsiębiorstw od podszewki. Mieć możliwość wypowiedzenia się o ich pracy i komentowania. My chcemy w Sierpcu do Europy, a Pan nas w białych rękawiczkach prowadzi swoim stylem do Białorusi...

Język polski jędrny jest i do kultury należy też umiejętność nazywania rzeczy po imieniu, a brakiem kultury jest ukrywanie problemu w potoku słów bez konkretów i fałszowanie obrazu rzeczywistości.

Demokracja musi być realizowana... Obywatel może komentować, co robi urzędnik, ale urzędnik nie może komentować tego, co robi obywatel, jeśli ten nie narusza prawa. Tym szybciej tego się urzędnicy nauczą, tym więcej demokracji, postępu i rozwoju w Sierpcu.

A co mamy?. Nepotyzm w Urzędzie Miejskim, zatrudnianie spolegliwych matołów na niektórych stanowiskach, zastraszanie pracowników zwolnieniem, nieskorzystanie ze środków unijnych, zero skutecznych zabiegów o inwestycje, bezrobocie aż piszczy... Tworzone dziwne układy, tajne sesje miejskie... Młodzi ludzie oraz wykształceni fachowcy nie należący do opcji spolegliwej politycznie albo układów pozaformalnych nie są zagospodarowani jako zasoby i potencjał tej ziemi. Ludność Sierpca zmniejszyła się ponad 600 osób (20.035-97r; 19.423-05r.) a gdy uwzględnić realia poza meldunkowe to ok. 2000 osób opuściło Sierpc. Mamy czekać i nic nie mówić? Może klaskać z radości z tego co jest i oczekiwać, że będzie jeszcze świetniej?

Czy Pan Burmistrz kiedykolwiek komunikował o tych problemach za pośrednictwem wymienionych w liście środków przekazu? Jaki będzie Sierpc za rok, 3, 15 lat? Konsultował z mieszkańcami ważne sprawy? TV kablowa ma taki program: lipiec - Kasztelania 1, drugi lipca tydzień - Kasztelania 2 itp...listopad - Kasztelania 17. Na dodatek TV kablowej nie odbierają mieszkańcy na większości ulic w Sierpcu i nie czekają z włączonymi telewizorami na to co tam się pojawi. Niektórzy nawet w ogóle nie mają TV i z pierwszego programu TV Polskiej nie dowiedzą się o osiągnięciach miasta Sierpca jako 12 miasta w Polsce. Prasa, obwieszczenia - nie przypominam sobie ważnych, przekrojowych artykułów, które Pan napisał i przedstawił swoją wizję Sierpca w tych środkach przekazu. Służymy portalem Sierpc OnLine, który notuje ponad 1000 wejść na dobę. Przy okazji dziękuję za listy w sprawie śniegu z Toronto, NY, Bostonu, a szczególnie Berlina CT.

Pisanie pism, mydlących oczy to nie jest praca dla zarządzającego miastem - my obywatele nie za to płacimy Panu Burmistrzowi co miesiąc 9000 zł. My chcemy pracy, której efekty będą widoczne i odczuwalne...

A śnieg leżał jak leży... Sam Pan Burmistrz Marek Kośmider odpowiedział z troską swoim pismem, co można zrobić w sprawie śniegu w mieście Sierpcu...

Serdecznie dziękuję wraz z internautami za odpowiedź. Odpowiedź bardzo szybką, bo jej data, jak zauważyłem już po napisaniu tego komentarza jest z niedzieli 12 marca. Kłaniam się z szacunkiem i pozdrawiam, niepotrzebnie ciężko pracuje Pan w niedzielę, 7 dnia nawet Bóg odpoczywał...a pytanie ukazało się 13 marca (!).

Marek F. ZglińskiNiebawem następne pytanie. Niekoniecznie do Pana Burmistrza...

Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.